Kérdés-válasz

Kérdésed van? Tedd fel most!
Kérdések-válaszok

Kedves Szakértő! Erdőbirtokossági Társulat (ÁFÁ-s) a kitermelt fenyő rönköt az erdő melletti rakodón értékesíti, a teljesítés ott történik, a vevő (ÁFÁ-s) feldolgozásra átveszi a faanyagot, ekkor közvetlen fuvarozás nem kapcsolódik az értékesítéshez. Később az új tulajdonos a sajátjaként, az általa meghatározott ütemezésben szállítja el a terméket. Kérdésünk az, hogy ebben az esetben az eladónak, vagy […]

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egyik vevője ellen évekkel ezelőtt felszámolási eljárás indult. A követelésünket annak idején szabályszerűen benyújtottuk, nyilvántartásba vették. A követelésre értékvesztést számoltunk el 100%-ban, és behajthatatlan követelésként tartjuk nyilván. Az ügy jelen állása szerint lehetőség van a “hitelezői követelések részbeni kielégítésére”, ennek eredményeként a felszámoló átutalt a részünkre egy bizonyos összeget, amely az eredeti […]

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy ruhát bérbe adok akkor kell – e adót fizetnem utána,  és ha igen akkor azt hogyan kell tennem? Köszönöm., Üdvözlettel!

Tisztelt Szakértő! A 2016. évi IX. tv.-vel kapcsolatban szeretném megtudni, hogy a 2.§ 3. pontja szerint jogosult vagyok-e, mint Kft behajtási költségátalányt követelni egy Szakképzési Centrumtól (vizsgadíj késedelmes fizetése miatt)? A Centrum a 2.§ 2. pontjára hivatkozik, szerintem a 2.§ 3. pontja vonatkozik rájuk. A 3.§ (1) bek. úgy értelmezik, hogy csak abban az esetben […]

Tisztelt Szakértő! A nem közhasznú besorolású alapítvány esetében adófizetési kötelezettség keletkezik, amennyiben vállalkozási tevékenységet folytat. A számított társasági adót abban az esetben nem kell megfizetni, amennyiben a vállalkozási tevékenység bevétele legfeljebb 10M Ft, de nem haladja meg az adóévi összes bevétel 10%-át. Kérdésem, hogy a 3500E Ft vállalkozási eredményt kimutatott, összes bevételét tekintve 10.350E Ft […]

Kedves 5percAdó! Hogyan számlázzak le egy olyan tételt egy EU-országbeli ügyfélnek, amit mi vásároltunk meg az ő részére, és alapanyagként kerül a számára készített termékbe. X mennyiséget vásárolt, de pontosan nem lehet meghatározni a késztermékbe kerülő mennyiséget, tehát nem tudom a későbbi export számlámba beépíteni (és az ügyfél is szeretne egy tiszta számlát az általa […]

Tisztelt 5percAdó ! Kérem szíveskedjenek választ adni az alábbi kérdésemre: Az üdülőszövetkezetnél a kilépésre bejelentkezett szövetkezeti tagot a Szövetkezet átsorolhatja-e “nem tag tulajdonossá” és köteles-e a továbbiakban is fizetni a szövetkezeti közös költséget, annak ellenére, hogy a tag az időleges üdülőhasználati jogát már nem gyakorolja/gyakorolhatja, (hiszen már bejelentette kilépését). Várom szíves válaszukat. Tisztelettel!

Tisztelt Szakértő!. A 39/2010. Korm.rendelet 3.§-a alapján a munkába járás költségtérítés elszámolása a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében történik. Mi a helyzet e-személyire vett e-bérlet/e-jegy esetén, ahol a bérlet/jegy virtuális, az e-személyi chipjén van (amíg a tárhely meg nem telik és a 11. felülírja a legelsőt) , megfelelő leolvasóval ellenőrizhető,nincs papír alapú bérlet/jegy csak […]

Kedves 5percAdó! Cégünk Bosznia-Hercegovinából (harmadik országból) importál takarmány alapanyagot 24 tonnás tételekben. A szállítást bosnyák fuvarozócég végzi. A szabad forgalomba helyezés Magyarországon történik. Az áru közvetlenül, itt Magyarországon a vevőnk telephelyére megy, átrakodás nélkül. Sajnos, még ma is bizonytalan, hogy szükséges-e EKÁER számot kérni, mivel többször történt ellenőrzés az úton és az autót gond nélkül […]

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy amerikai munkabér jövedelem után kell-e Magyarországon adót fizetni abban az esetben, ha magyar állampolgárként Amerikában élünk, bejelentett magyar lakcímmel nem rendelkezünk és Amerikában már adóztunk a megszerzett jövedelem után? A megszerzett jövedelmet nem akarjuk hazavinni, viszont tervben van a Svájcba való átköltözés. Köszönettel!

Tisztelt Szakértők! Cégünk személygépkocsi bérbeadásával foglalkozik. Beszerzéskor az személygépkocsi áfáját le is vonjuk minden esetben. Vettünk két hete egy 300 km-t futott “új” autót banki hitellel. Sajnos az ügylet lezárultakor tudtuk meg, hogy a 300 km miatt a használtcikk kereskedésben alkalmazható különbözeti áfa szerint készült a számla. A kiajánlott bruttó vételár (végig 27% volt az […]

Tisztelt Szakértő! Gyermekem 18. életévét betöltötte, most érettségizik, ezután folytatni szeretné tanulmányait esti tagozatos technikusi képzésen. E mellett szeretne dolgozni, alkalmi munkavállalóként. Kérdésem az lenne, hogy mivel továbbra is a diák jogviszonya megmarad, az alkalmi munka mellett jár-e még utána családi pótlék és adókedvezmény, vagy ezt le kell mondani? Köszönettel!

Tisztelt Szakértő! Saját grafikus szoftverrel tervezek különböző látványvilágú képeket. Ezeket a képeket egy partnercéggel megcsináltatom vászonkép formában, amiket megrendelek, és tovább szeretnék értékesíteni különböző méretekben. Főállás mellet szeretném csinálni. Kérdésem az lenne, hogy ezt pontosan milyen tevékenység formában érdemes felvenni? Az is érdekelne még, hogy ezek a képek, saját tervezésű képek, valamit változtat a helyzeten? […]

Kedves Szakértő! 2 évvel ezelőtt a Kft. fejlesztési tartalékból vásárolt iroda céljára egy lakást. A tulajdonosok meg szeretnék vásárolni. A kérdésem, hogy van-e ennek a tranzakciónak valamilyen a társasági adóra, vagy a tulajdonosokra vonatkozó hatása? Olyan információt kaptak, hogy 5 évig nem adhatják el az ingatlant, de az nem derült ki, hogy miért. Remélem, érthető […]

Kedves 5percAdó! Magyar állampolgár, német egyéni vállalkozással, német állandó lakcímmel, de közben Magyarországon van két órás bejelentett munkaviszonya. Melyik országban kell a Szja-t fizetni? Várom válaszát!