Cafeteria 2025 – A változások éve – Király Ágnes

A munkáltatói juttatások évek óta nagyjából változatlan szabályokkal működtek. Az őszi adócsomag benyújtásakor sem számítottunk jelentősebb változásra, aztán egymás után jöttek a módosítások a cafeteria területén.

Új és visszatérő adómentes juttatások

Az 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról (Szja tv.) 1. számú melléklet 8.28. pontja által meghatározott sport és kulturális rendezvényekre szóló belépőjegyet adhatott adómentesen eddig is a kifizető. Ez a pont 2025. január 1-től kiegészül egy c) alponttal, amely lehetővé teszi, hogy a kifizető állatkerti belépőt is adómentesen adjon, évente a minimálbér értékéig.

Egy néhány éve rövid ideig élő juttatás is visszakerül az adómentes körbe. A munkáltatók – a korábbiaktól eltérően – értékhatár nélkül téríthetik a munkavállaló kötött felhasználású hallgatói hitelének törlesztését/előtörlesztését. A juttatás némi dokumentációt és körültekintést igényel, de az adminisztrációja egyszerű.

Új béren kívüli juttatások

Az Szja törvény 70. és 71. paragrafusai jelentősen átalakulnak.

Bővülő SZÉP kártya – Aktív Magyarok alszámla

A SZÉP kártya jelenlegi funkciója és szabályai lényegében nem változnak. Egy átmeneti időszakban, a 2025-ös évben a felhasználási terület kibővül a lakásfelújítási céllal, amelyre a kártya 2025. január 1-i egyenlegének és a 2025-ben a felhasználásig ráutalt összegnek az 50 százaléka fordítható. A december 11-i Magyar Közlönyben megjelent a 76/2018. (IV. 20.) Kormányrendelet módosítása, amely szerint a vásárolható termékek jellemzően építőanyagok, fal- és padlóburkolók, világítástechnikai eszközök, bizonyos iparcikkek.

A kártya bővül egy új, Aktív Magyarok elnevezésű alszámlával. Erre az alszámlára a munkáltató évente 120.000 forintot utalhat béren kívüli juttatásként, ha a munkavállaló munkaviszonya egész évben fennáll. Törtéves foglalkoztatás esetén az Aktív Magyarok keretösszeget a munkaviszony naptári napjaira arányosítani kell. A keretösszeg számításánál figyelembe kell venni a tárgyévben más munkáltató által nyújtott juttatás összegét is. A keretösszeget meghaladó juttatás egyes meghatározott juttatásnak minősül.

A cikk írásakor még nem került kihirdetésre a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló 76/2018. (IV. 20.) Kormányrendelet azon módosítása, amely az új alszámla felhasználásának részletszabályait tartalmazza.

Lakhatási támogatás újra

A legjelentősebb változás a munkáltatói juttatások terén az új szabályrendszerrel visszatérő lakhatási támogatás.

A munkáltatói lakáscélú támogatás és lakhatási (albérlet) támogatás 2018. végéig adómentes volt. Bár komoly adminisztrációt igényelt, sok munkáltató és munkavállaló sajnálta a megszűnését, így várhatóan újra népszerű lesz.

Az új szabályozás szerint viszont csak a 35 év alatti fiatalok részesülhetnek a támogatásban. A támogatás célja lakáscélú hitel törlesztése vagy lakás bérleti díjának fizetése lehet, tehát a két régi juttatási forma most összeolvad.

A béren kívüli juttatásként adható lakáscélú keretösszeg évi 1.800.000 forint, amennyiben a munkaviszony egész évben fennáll. Törtéves foglalkoztatás esetén a lakáscélú keretösszeget a munkaviszony naptári napjaira arányosítani kell. A keretösszeget meghaladó juttatás egyes meghatározott juttatásnak minősül.

Külön szabály vonatkozik azokra, akik a tárgyévben betöltik a 35. életévüket. Ebben az esetben csak az életkor betöltésének hónapjáig kaphatja a munkavállaló kedvezményes adózással a támogatást. Külön kérdést vet fel, hogy miként kell számolnunk, ha emellett a munkaviszony is törtéves.

A 2025. január 1-től hatályba lépő szabályok a munkáltatóra a korábbinál kevesebb adminisztrációt és felelősséget hárítanak. Az ügyletekhez kapcsolódó dokumentumokat várhatóan szűkebb körben kell vizsgálni. A munkavállaló felelőssége lesz, hogy legfeljebb csak annyi juttatást igényeljen, amekkora a célhoz kötött tényleges kiadása. Jogosulatlan támogatás esetén az így kapott összeg 50 százalékát a magánszemélynek kell különbözeti bírságként megfizetni a NAV felé.

A lakhatási támogatás részletszabályairól kormányrendelet készül, amely a cikk írásakor még társadalmi egyeztetés alatt van.

***

5percAdó

2025-ben számos változással kell számolnia az érintett szakembereknek. Készülj fel Te is a változásokból a PENTA UNIÓ Zrt. 2025. 01. 14-i >>Cafeteria 2025 – a változások éve című előadásával, ahol Király Ágnes a jogszabályváltozások mellett a gyakorlatban felmerülő kérdéseket és azok megoldását is megmutatja.

Hétindító – 51. hét – Jogszabályváltozások és áfa bevallás – Suller Kriszta

Közeledve az ünnepekhez egyre inkább érezzük, hogy közelít az évzárás is, így emelt dózis kávéval készüljünk fel az előttünk álló – ünnepek előtti – hajrára! A héten az áfa bevallásoké a főszerep, de a jogszabályváltozások miatti tájékoztatókkal is érdemes már foglalkoznunk és az Ügyfélkapu+ regisztráció sem húzható már sokáig.

ÁFA bevallás

A járulékbevallások arzenálján túljutottunk, ezen a héten az áfa bevallásoké a főszerep. December 20-ra, azaz péntekre határidős az áfa bevallások benyújtása, az alábbiak szerint :

  • 65-ös áfa bevallások,
  • A60 -as összesítő nyilatkozatok,
  • 01-es bevallások benyújtása (az arra kötelezetteknek),
  • termékdíj előleg megfizetése,
  • KIVA hatálya alóli kilépés.

Felkészülés a 2025-ös évre – jogszabályváltozások

Lassan egyre intenzívebben tanulmányoznunk szükséges a jogszabályváltozásokat, melyeket már kihirdettek a Magyar Közlönyben! Én jellemzően a két ünnep közötti viszonylagos nyugalomban szoktam nekiállni egy ügyfelek részére küldendő rövid adóváltozásokat tartalmazó tájékoztató összeállításának, akinek van szabadideje, már most gondolhat rá!

A minimálbér és garantált bérminimum összege a 127-es Magyar Közlönyben időközben kihirdetésre is került, alkalmazni 2025 január 01-től kell.

Az >> Adóegyetem 2025 segítségével Te is felkészülhetsz az új jogszabályváltozásokból! Válassz, hogy konferenciateremben, élő online közvetítéssel, vagy E-LEARNING videók segítségével szeretnél felkészülni a 2025-ös adóévre!

Heti tippek

A héten mindenképpen célszerű foglalkoznunk azon ügyfeleink adófolyószámláival, ahol fontos, hogy fordulónapon ne legyen tartozás, vagy bizonyos limit fölé ne emelkedjék!

Arra kérek mindenkit, saját magatok védelmében és megnyugtatására, amely ügyfél adónemet, áfa státuszt, vagy módszert vált, kérjétek meg, hogy a későbbi problémák elkerülése érdekében ezt írásban is erősítse meg!

Természetesen sokan még az Ügyfélkapu+ regisztrációt sem lépték meg. Mivel jelen Hétindító írásáig a január 15-i határidő hosszabbítására még nem került sor, lassan muszáj lesz ez ügyben is lépnünk! Arra azért fel kívánom hívni a figyelmet, hogy ez elsősorban adminisztrációs feladat, nem könyvelési, így úgy gondolom, hogy felelős könyvelőként a tájékoztatás az, amit elküldhetünk ügyfeleink irányába, ezen kívül – a későbbi problémákat elkerülendő – nem szükséges a folyamatban részt vennünk. Persze tudom, mindig van, aki kiemelt törődést igényel.

Mivel addig már nem találkozunk, mindenkinek kellemes karácsonyi ünnepeket és eredményekben gazdag boldog új évet kívánok!

***

5percAdó ajánló:

Ha még nem szerezted meg 2024. évi kreditpontjaid, ne halogasd tovább, válogass a PENTA UNIÓ Zrt. >>E-LEARNING videói közül!

A munkáshitel – Sándorné Új Éva

A munkáshitel nyújtásának feltételeit a munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló 2024. évi LVII. törvény, a részletszabályokat pedig a 372/2024. (XI. 29.) Korm. rendelet (továbbiakban: kormányrendelet) tartalmazza. A hitel célja a fiatal pályakezdő munkavállalók élet- és pályakezdésének segítése.

A jogosultak köre

A munkáshitel igénybevételére jogosultak köre korlátozott. A kormányrendelet életkorra (17–25 év), állampolgárságra, lakcímre, biztosítotti jogviszonyra, büntetlenségre, hiteltartozásmentességre (KHR), bejelentett munkaviszonyra és jövedelemnagyságra vonatkozó előírásokat tartalmaz. További követelmény, hogy a kérelmezőnek nem lehet állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott, ötezer forintot meghaladó köztartozása. Az igénylők köréből kizárja továbbá a felsőoktatási intézményben hallgatói, tanulói jogviszonnyal, illetve a felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel rendelkezőket is.

Ugyanazon igénylővel kölcsönszerződés csak egy alkalommal köthető. A Kincstár a hitelintézet megkeresésére megadja az információt, hogy a munkáshitelt igénylő más hitelintézettől igényelt-e már munkáshitelt.

A hitelkérelem benyújtása

A kölcsönkérelmet a hitelintézetnél kell benyújtani. A munkáshitel igénybevételére szóló kérelem magyarországi székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező hitelintézethez nyújtható be.

Amennyiben minden elvárt információ a rendelkezésére áll, a hitelintézet a kölcsönkérelmet a benyújtást követő 10 munkanapon belül bírálja el.

A kölcsönszerződés

A kormányrendeletben előírt feltételek és a hitelképesség megléte esetén a hitelintézet az igénylővel megköti a kölcsönszerződést. Megjegyzendő, hogy Kölcsönszerződés csak olyan igénylővel köthető, akit a hitelintézet az általános belső szabályai szerint az igényelt kölcsön felvételéhez hitelképesnek minősít.

A kölcsön összege

A kölcsön összege nem haladhatja meg a 4 000 000 forintot. A kölcsön folyósítására a kölcsönszerződés megkötését követően, egy összegben kerül sor. A kölcsön forintalapú, a díj és az ügyleti kamat megfizetése és a tőketartozás törlesztése csak forintban történhet.

A kölcsön futamideje a 10 évet nem haladhatja meg, amelybe nem számít bele az első gyermek születését vagy örökbefogadását követően igénybe vett törlesztésszüneteltetés időtartama.

A kamatozás

A kölcsönszerződésben meghatározott ügyleti kamat mértéke a kamattámogatás időszaka alatt nem lehet magasabb, mint az Államadósság Kezelő Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság  által havi rendszerességgel közzétett, a közzétételt megelőző három naptári hónapban tartott 5 éves névleges futamidejű államkötvény aukcióin kialakult – a betéti kamat és az értékpapírok hozama számításáról és közzétételéről szóló kormányrendeletnek megfelelően számított – átlaghozamok adott aukciókon elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga 110 százalékának 1 százalékponttal növelt értéke.

Az állampapír-átlaghozamot az ÁKK Zrt. az internetes honlapján minden naptári hónap harmadik munkanapjáig közzéteszi. A közzétett állampapír-átlaghozamot a közzététel naptári hónapját követő hónaptól kell alkalmazni.

Az ügyleti kamat előzőek alapján meghatározott mértékét a kölcsönszerződésben rögzített kamatperiódus fordulónapján kell alkalmazni, azzal, hogy a kölcsön kamata a kamattámogatás időszaka alatt csak 5 évente változhat.

A kamattámogatás

A támogatott személy a kamattámogatás időszakában ügyleti kamatot nem fizet, azt kamattámogatás formájában az állam nevében a Kincstár folyósítja a hitelintézet részére, annak elszámolása alapján. A kamattámogatás havi összege az adott hónapra eső ügyleti kamat összege, de legfeljebb az ügyleti vagy üzleti év kezdetekor fennálló, még esedékessé nem vált tőketartozás után számított kamattámogatás 1/12 része. A kölcsön egyhavi törlesztőrészletet meghaladó előtörlesztése esetén a kamattámogatás a fennálló, még esedékessé nem vált tőketartozás után számított összeg havi időarányos része.

A kamattámogatás megszűnése

A hitelintézet – kamattámogatás megszűnése esetén az ügyleti kamaton kívül – a kölcsönkérelem elbírálásáért és a kölcsön folyósításáért az igénylő felé díjat, költséget vagy egyéb ellenszolgáltatást nem számíthat fel.

Az állami kezességvállalás

A Magyar Állam készfizető kezesként felel a hitelintézettel megkötött kölcsönszerződés alapján folyósított, kamattámogatással nyújtott munkáshitelért. A munkáshitel biztosítékaként az állami készfizető kezességvállaláson túl a hitelintézet további biztosíték előírására nem köteles.

A kezesség beváltására az állam által vállalt kezesség előkészítésének és a kezesség beváltásának eljárási rendjéről szóló 110/2006. (V. 5.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

A Kincstár szerepe

A munkáshitelhez kapcsolódó szakmai informatikai rendszereket a Kincstár üzemelteti és fejleszti. A hitelintézet a kölcsönkérelem benyújtását, valamint az elbíráláshoz szükséges nyilatkozatok és okiratok bemutatását követően az igénylő adatait haladéktalanul megküldi a Kincstár részére, amely a kölcsönkérelmet benyújtó igénylőkről nyilvántartást vezet.

A kölcsön törlesztése

A kölcsön törlesztését a folyósítás napját követő hónaptól kell megkezdeni. A hitelintézet az előtörlesztésért a támogatott személyek terhére díjat és egyéb költséget nem számíthat fel.

A törlesztés nemteljesítése esetén a hitelintézet a kölcsön felmondását megelőzően a belső szabályai szerint felszólítja a támogatott személyt a tartozás rendezésére.

A törlesztés szüneteltetése

A támogatott személy a törlesztés szüneteltetésére jogosult:

  • a várandósság legalább 12. hetét betöltött magzata után, ha a várandósság a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennáll, vagy
  • a Kormányrendelet hatálybalépését követően a hitelfelvevő nő által örökbefogadott gyermek után, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé.

A törlesztés szüneteltetésére a támogatott személy a második gyermekre tekintettel is jogosult.

A gyermekvállalási támogatás

A hitelfelvevő nő a kölcsönkérelem benyújtásának időpontját követő második gyermeke megszületése vagy örökbefogadása esetén a fennálló hiteltartozása ötven százalékának megfelelő összegű, harmadik gyermeke megszületése vagy örökbefogadása esetén a fennálló tartozása száz százalékának megfelelő összegű vissza nem térítendő állami támogatásban részesül, ha erre vonatkozó kérelmét benyújtja a hitelintézethez a kormányrendeletben előírt iratok csatolásával.

A gyermekvállalási támogatást a fel nem mondott kölcsönszerződésből eredő tőketartozás és kamatainak csökkentésére kell felhasználni.

***

5percAdó ajánló:

Teljesítsd 2024. évi kreditpontjaid most! Válaszd a 3 képzési forma közül a számodra legmegfelelőbbet!

Hétindító – 50. hét – Utolsó áfa bevallás és felkészülés a jövő évre – Suller Kriszta

Nos, így az ünnepi készülődés hatása alatt, a meleg habos kávét kavargatva, tekintsük át, hogy az ünnepek előtt milyen feladatok hadával is kell szembenéznünk! Csütörtökön van a járulékbevallások határideje, de az utolsó áfa bevallás is figyelmet érdemel, illetve a jövő évre való felkészülést is érdemes elkezdenünk.

Körmünkre ég a járulékbevallás 

A járulékbevallások benyújtása a csütörtöki napra, 12-ére esedékes, az alábbiak szerint:

  • 58-as bevallások egyéni vállalkozások körében
  • 08-as bevallások társaságok, esetlegesen civilek, egyéni vállalkozások körében (természetesen nem megfeledkezve az különleges adózói kör érintett bevallásairól, pl. 08INT).

Nagyon sok helyen már most felmerül a 13. havi fizetések, esetleges jutalmak kérdésköre, így célszerű, tájékozódni ez ügyben ott, ahol ez releváns tud lenni, hogy lesz-e, történt-e ilyen jellegű kifizetés.

A mostani bérszámfejtéssel együtt már célszerű lehet ügyfeleinket ismét tájékoztatni a szabadságok állásáról, hogy kinek mennyi szabadságos napja van még a cégnél, amit lehetőség szerint december 31-ig ki kell adni!

Aki ezeket a feladatokat már ellátta, gőzerővel készülhet az áfa bevallások elkészítésére!

Ez évi utolsó áfa bevallás…

Ezután az áfa bevallás kerül a főszerepbe: december 20-ra (jövő hét péntekre) határidős az áfa bevallások benyújtása:

  • 65-ös áfa bevallások,
  • A60 -as összesítő nyilatkozatok,
  • 01-es bevallások (az arra kötelezetteknek),
  • termékdíj előleg megfizetése.

Decemberi egyéb teendők

Mindezeken túl, amire folyamatosan gondolnunk kell decemberben:

  • áfa státusz-beli váltások, áfa “módszerek” közti választás (pl. pénzforgalmi áfa, MNB-EKB árfolyam választás kérdései stb.)
  • NAV törzsadat kontroll: kinek, milyen tevékenysége van, mit is végez ténylegesen, kell-e törölni, felvenni új tevékenységet.

Felkészülés a jövő évre

Már az új törvények alapján gyakorlatilag napok alatt javaslatokat kell tennünk ügyfeleinknek, hogy mely adózási alternatívák lehetnek jók és gazdaságosak az ő szempontjukból. Meg kell nekik magyaráznunk, hogy nem minden úgy van, ahogy azt egyes cikkekben és a híradásokban látták, hallották, olvasták, hiszen nagyon sok tájékoztatás felszínes, a részletek ismerete nélkül könnyen tévútra vezethet!

Az >> Adóegyetem 2025 segítségével Te is felkészülhetsz az új jogszabályváltozásokból! Válassz, hogy konferenciateremben, élő online közvetítéssel, vagy E-LEARNING videók segítségével szeretnél felkészülni a 2025-ös adóévre!

Adófolyószámla-kontroll

A héten mindenképpen foglalkoznunk kell azon ügyfeleink adófolyószámláival, ahol fontos, hogy fordulónapon ne legyen tartozás, vagy bizonyos limit fölé ne emelkedjen! (pl. KATA alany egyéni vállalkozók, civil szervezetek, KIVA alanyok stb.)

Heti tipp

Könyvelőként kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy ha bármely ügyfelünk adózási módot vált – legyen szó akár ÁFA-beli változásokról, vagy TAO-KIVA váltásról –, az kerüljön írásban dokumentálásra! A későbbiekben sok problémát meg tudunk előzni vele, vitás helyzetekben!

Akivel addig már nem találkozunk, mindenkinek kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok!

***

5percAdó ajánló:

Teljesítsd 2024. évi kreditpontjaid most! Válaszd a 3 képzési forma közül a számodra legmegfelelőbbet!

ELFOGADÁSRA ÉS KIHIRDETÉSRE KERÜLTEK RELEVÁNS, 2025. ÉVRE VONATKOZÓ ADÓZÁSI JOGSZABÁLYOK – IRÁNY AZ ADÓEGYETEM

2024. november 25-én a Kormány és a munkaadói, valamint a munkavállalói oldal aláírta a hároméves bérmegállapodást, míg az Országgyűlés 2024. november 26-i ülésnapján elfogadásra kerültek a 2025. évre vonatkozó adózási jogszabályok. A 2024. november 28-i, 119-es számú Magyar Közlönyben kihirdetésre kerültek a vonatkozó törvények, valamint a kapcsolódó jogszabály-módosítások, így többek között:

A Magyar Közlöny 2024. évi 119-es számában a fent felsorolt törvényeken kívül számos kormányrendeleti szabály is kihirdetésre került, melyek ismerete az adózási-, könyvviteli szolgáltatási, valamint munkaügyi- és bérügyi feladatokkal foglalkozó szakemberek számára nélkülözhetetlen.

Az 5PercAdó oldalán két részes cikkben tájékoztattuk Olvasóinkat a parlamenthez benyújtott adótörvény módosítást érintő tervezetekről (I. rész, II. rész), azonban számos módosító indítvány elfogadásának következtében a benyújtott tervezethez képest módosult a végső, elfogadott és kihirdetett változat.

Az adózók széles körét érintő SZJA törvényben számos változás megjelenik, a családi adókedvezmény 2025. július 1-től és 2026. január 1-től emelkedik, bővül a béren kívüli juttatások köre, a SZÉP-Kártya keretösszege is növekszik, és a tételes átalányadózás alkalmazási feltételei jelentős mértékben változnak.

Számos adómérték valorizáltan – inflációkövető módon – kerül meghatározásra, emelkedik a cégautóadó, az e-nyugtaadás kezdő időpontja 2025. július 1-re került elhalasztásra, valamint a kiskereskedelmi adó személyi hatálya a platformokra is kiterjed a jövő évtől.

A számviteli törvény egyes beszámolási formákra, könyvvizsgálati kötelezettségre vonatkozó határértékei is emelkednek 2025. január 1-től.

A kihirdetett változások felsorolást még hosszasan folytathatnánk.

Annak érdekében, hogy a 2025. január 1-től hatályos, és a törvényhozás által már el is fogadott, a Magyar Közlönyben megjelent jogszabály módosításokról, azok értelmezéséről a szakma legelismertebb szakembereitől és egyben kiváló előadóitól közvetlenül értesülj, készülj fel Te is az >> Adóegyetem 2025 segítségével az új jogszabályváltozásokból!

Hétindító – 49. hét – Új minimálbér és garantált bérminimum – Suller Kriszta

Kellemes, forró, habos kávés hétfő reggelt kívánok nektek, így az év utolsó hónapjának első hétfőjén! Gőzerővel közelít az év vége és a Karácsony is, így bokros teendőinkről nem feledkezhetünk meg e tekintetben sem. Készülnünk kell a jövő heti járulékbevallásokra, érdemes tájékozódnunk az új bérmegállapodásról a minimálbér és a garantált bérminimum tekintetében, és egy adófolyószámla kontroll sem árt.

Járulékbevallás a jövő héten

Bár jövő hét közepére, december 12-re határidős, már a héten a járulékbevallásoké a főszerep, az alábbiak szerint:

  • 58-as bevallások egyéni vállalkozások körében,
  • 08-as bevallások társaságok, esetlegesen civilek, egyéni vállalkozások körében (természetesen nem megfeledkezve a különleges adózói kör érintett bevallásairól, pl. 08INT).

Nagyon sok helyen már most felmerül a 13. havi fizetések, esetleges jutalmak kérdésköre, így ott, ahol ez releváns tud lenni, célszerű tájékozódni ez ügyben, hogy lesz-e, történt-e ilyen jellegű kifizetés. A mostani bérszámfejtéssel együtt már célszerű lehet ügyfeleinket ismét tájékoztatni a szabadságok állásáról, hogy kinek mennyi szabadságos napja van még a cégnél, amit lehetőség szerint december 31-ig ki kell adni!  Aki ezeket a feladatokat már ellátta, gőzerővel készülhet az áfa bevallások elkészítésére!

Új minimálbér szabályokról szóló megállapodás

A múlt hét folyamán megszületett a minimálbérről és garantált bérminimumról szóló bérmegállapodás, amely szerint 2025.01.01-jével emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum az alábbi (jogszabályban még ki nem hirdetett) összegek szerint:

  • Minimálbér havibér alkalmazása esetén: 290.800 Ft
  • Garantált bérminimum havibér alkalmazása esetén: 348.800 Ft

Felhívom a figyelmet, hogy jelen bejegyzés írásának idején az erről szóló kormányrendelet még várat magára, csupán a bérmegállapodás született meg!

A munkás december fontos feladatai:

  • áfa státuszbeli váltások, áfa “módszerek” közti választás (pl. pénzforgalmi áfa, MNB-EKB árfolyam választás kérdései stb.),
  • jó időszak ez egy törzsadat kontrollhoz, kinek, milyen tevékenysége van, mit is végez,
  • december 20-ig termékdíj előleg megfizetése azoknak, akik erre kötelezettek,
  • adófolyószámla kontroll.

Természetesen a fentieken túl – ügyfélkörünket ismerve – még egyéb kötelezettségek is felmerülhetnek, melyeket célszerű idejekorán számba venni.

Új év, új jogszabályok…

A Hétindító írásakor már tudni lehet, hogy a jövő évre érvényes adójogszabály-változásokat elfogadták, így érdemes az elfogadott változatok áttekintése. Fontos, hogy a Közlöny állapotot vegyük alapul, hiszen az az egyetlen hiteles jogforrás!

Az >> Adóegyetem 2025 segítségével Te is felkészülhetsz az új jogszabályváltozásokból! Tedd fel kérdéseidet a PENTA UNIÓ Zrt. szakértő előadóinak, és készüljünk fel együtt a 2025-ös adóévre!

Kötelező továbbképzés könyvelőknek, adótanácsadóknak

December van, ideje ellenőrizni a kreditpontjaidat mindkét tekintetben, és ha kell, még kiegészíteni, pótolni a képzési kötelezettséget! Ha még nem teljesítetted szükséges krediteidet, az alábbi lehetőségek között biztosan találsz számodra megfelelőt, válassz a 3 képzési forma közül!

Heti tipp – Építőipari vállalkozások kötelező felelősségbiztosítási szerződéskötése

Bár nem kifejezetten könyvelői feladat, de talán fontos felhívni rá a figyelmet, hogy az építőipari kivitelezők háza táján az ősz folyamán változott a 191/2009. (IX. 15.) kormányrendelet, méghozzá jelentősen. Ami nagyon fontos, hogy kötelező felelősségbiztosítást kell kötnie az ilyen ügyfeleinknek 2025. 01. 15-ig. Azt gondolom, hogy a tájékoztatáson kívül más teendőnk ezzel nincs, de fontos tudni róla!

Mindenkinek kellemes téli napokat, meleg szobát, forró teát és kávét, jó egészséget, valamint haladós napokat kívánok!

A munkaerő-gazdálkodás és a TB területének TOP5 legaktuálisabb kérdésköre

A munkaerő-gazdálkodás és a társadalombiztosítás területe folyamatosan változik, ezért a szakemberek számára kiemelkedően fontos, hogy naprakész információkkal rendelkezzenek. Az MTBSZE Szakmai napja komplex képet ad az aktuális és várható változásokról, amelyek jelentősen befolyásolják a foglalkoztatók mindennapi működését. A 2024. december 3-ai szakmai nap nem csupán tudásbővítésre ad lehetőséget, hanem arra is, hogy a résztvevők lépést tartsanak az állandóan változó szabályozási környezettel, mindezt célorientáltan a résztvevők körére szabottan, gyakorlati példákkal bemutatva.

Figyelemfelhívó cikkünk kéziratának lezárásakor még nem állnak rendelkezésre az Országgyűlés által elfogadott jogszabálymódosítások. Az egyes adótörvények módosításáról szóló T/9724. számú törvényjavaslat, az egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló T/9719. számú törvényjavaslat és a T/9718-as számú, a munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló törvényjavaslat mellett a konferenciát érintő kérdésekben a T/10012 számú, Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslat is tartalmaz módosító rendelkezéseket.

Mindezekre figyelemmel várhatóan a következő témákról kaphatnak tájékoztatást a résztvevők a konferencián. Természetesen előadóink az aktuális törvénykezési állapotnak megfelelően alakítják ki a végleges témaköröket.

A szakmai nap témái

1. Munkaerő-gazdálkodási aktualitások 2024-ben, kitekintéssel 2025-re

A munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló T/9718-as törvényjavaslat számosságát tekintve nem hoz sok újdonságot az Mt vonatkozásában, ezért a változások ismertetésén túlmenően a gyakorlatban legtöbb problémát okozó témaköröket vesszük górcső alá. A konferencián választ kaphatunk például az alábbi kérdésekre:

  • Rugalmas foglalkoztatás: Milyen módon alkalmazzuk a hibrid és távmunkát érintő szabályokat?
  • Munkaidőkeret lezárása és elszámolása: Milyen munkáltatói teendőnk van az év zárásakor?

Tételezzük fel, hogy a cégnél vannak munkaidőkeretben dolgozók, ezért az év végi záráskor szükséges átnézni, hogy a munkavállalók teljesítették-e az előírt munkaórákat. Ha egy dolgozó több órát teljesített, mint az előírt munkaidő, a többletet bérpótlékként kell számfejteni? Ha kevesebbet, azt szabadságként kiadhatja a munkáltató, vagy levonhatja a munkabérből? A konferencia során szakértői iránymutatást kapunk többek között az ilyen helyzetek kezelésére is.

2. Bérszámfejtés aktuális feladatai és kihívásai

A bérszámfejtésben jelentkező pontatlanságok komoly hatósági szankciókat eredményezhetnek, a bírság mértéke sem elhanyagolható, ezért a konferencia részletesen foglalkozik:

  • Az alapadatok foglalkoztatók által történő igazolásával: Milyen adatokat kell pontosan rögzíteni a bérszámfejtéshez?
  • A kötelező orvosi vizsgálattal: Hogyan történik a távollétek kezelése és a távollét igazolása?

Vegyük példaként, hogy egy építőiparban dolgozó munkavállalónak üzemorvosi alkalmassági vizsgálaton kell részt vennie, amelyet a munkáltató előírásai szerint évente végeznek el. A vizsgálatot egy külső intézmény végzi, és az időpontot csak hétköznap, munkaidőben tudják biztosítani. A munkavállaló a vizsgálat időpontjában távol marad a munkahelyéről, és a vizsgálat időtartamát igazoló dokumentumot bemutatja a munkáltatónak. Ezzel a távollét igazoltnak minősül? Erre az időszakra a munkavállaló távolléti díjban részesülhet?

3. Nyugdíjszabályozás: változások 2025-ben

A társadalombiztosítási szabályok naprakész ismeretéből nem hiányozhatnak a nyugdíj szabályokkal kapcsolatos információk sem. A nyugdíjtörvényre vonatkozó szabálymódosításokat a T/10012 számú, Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslat tartalmazza. Fontos tudni, hogyan változnak a nyugdíj szabályok 2025-ben?  Mi az, ami változik, és mi az, ami nem? Az előadáson ismertetésre kerülnek a 2025-ös nyugdíjszabályokat érintő változások, nemcsak a nyugdíjasok, leendő nyugdíjasok szemszögéből, hanem kiemelten a munkáltatók oldaláról is.

A nyugdíjjal kapcsolatos szabályozás folyamatosan alakul, különösen a korhatár előtti ellátások, a megváltozott munkaképességű személyek ellátsa és az öregségi nyugdíjak számítása. A konferencia kiemeli többek között az aktuális jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően a következő témaköröket:

  • Ki vonulhat nyugdíjba 2025-ben?
  • A „nők 40” kedvezményes nyugellátása 2025. évben
  • Nyugdíjba vonulás közalkalmazotti jogviszonyból
  • A szolgálati idő igazolása részmunkaidő, apasági szabadság, szülői szabadság, gondozói szabadság esetén
  • A nyugdíj összege 2025-ben
  • Hozzátartozói nyugellátások
  • Adategyeztetési eljárás 2025-ben

Egy egyszerű például élve: Egy 1964-ben született nő 2024-re elérte a 40 év jogosultsági időt, melyből 34 évet munkával, 6 évet pedig gyermekgondozási időként szerzett meg. Ő jogosult lehet az azonnali nyugdíjazásra? A konferencián részletes példák segítik az eligazodást.

4. Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak várható módosításai, pontosításai 2025-ben

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai az a terület, ahol nagyon fontos a naprakész információ ismerete, hiszen nemcsak a kormányhivatalok állapítanak meg ellátásokat, hanem a társadalombiztosítási kifizetőhelyek is.

Ebben a témakörben az alábbiakról lesz szó a szakmai napon:

  • csecsemőgondozási díjra való jogosultságra, valamint a kedvezményszabály érvényesítésére vonatkozó pontosítások,
  • az egyedülállóság fogalmának pontosítása a gyermekápolási táppénz esetében,
  • minimálbér emelésével az ellátások maximum összegének változása, GYED maximumban részesülők tájékoztatása,
  • üzemi balesetet elismerő határozatok továbbküldésére vonatkozó módosítás,
  • családtámogatási területet érintő lényegesebb módosítások,
  • gyermekgondozást segítő ellátás igénybevételére vonatkozó évközi módosítás.

Természetesen a pontosításra kerülő témaköröket körbejárjuk és a felmerülő kérdésekre megkeressük a választ.

5. Társadalombiztosítás pénzügyi alapjait megillető egyes befizetéseket érintő évközi módosítások

A TB-alapokat érintő befizetések változása gyakran kihívást jelent a cégek pénzügyi tervezésében. A jelenleg ismert jogszabálymódosítások alapján a konferencián az alábbi kérdésköröket érintjük:

  • a biztosítotti jogviszony bejelentése és a tisztázására irányuló eljáráshoz kapcsolódó változások,
  • a járulékalapot képező jövedelem megállapítása, különös tekintettel a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset változására,
  • a minimálbér, garantált bérminimum változásának hatása a társadalombiztosítási járulékkötelezettségre:
    • munkaviszonyban foglalkoztatottakra vonatkozó járulékfizetési kötelezettség alsó határa,
    • munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok esetében a biztosítási kötelezettség jövedelmi feltelének változása,
    • a főfoglalkozású egyéni – és társas vállalkozók minimum járulékalapjának meghatározása, figyelemmel a minimálbér sajátos fogalmára, példákon keresztül is bemutatva,
  • a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmények:
    • a minimálbér-változás hatása az érvényesíthető összegekre,
    • a munkaerőpiacra lépő munkavállaló minősítése, munkáltató által érvényesíthető szociális hozzájárulási adó, figyelemmel az évközi változásra (az érvényesítési időszak alatti munkahely váltás esetén követendő eljárás, az érvényesítési időszak meghatározása, példán bemutatva),
    • saját munkavállaló képzése esetén érvényesíthető kedvezmény új feltételei és időbeli korlátja,
  • minimálbér, garantált bér fogalma a társadalombiztosítási szabályokban, különös tekintettel a vállalkozói kört érintő speciális rendelkezésekre, a főfoglalkozású vállalkozók minimum adóalapja,
  • a béren kívüli juttatások és egyes meghatározott juttatások utáni szociális hozzájárulási adó fizetés teljesítésére vonatkozó szabályok.

Miért érdemes részt venni a szakmai napon?

A konferencia nemcsak szakmai tudást ad át, hanem lehetőséget kínál arra is, hogy a résztvevők kérdéseket tegyenek fel a jogszabályok értelmezésével kapcsolatban. Az előadók gyakorlati példákon keresztül mutatják be a legújabb változásokat, így minden résztvevő hasznos, azonnal alkalmazható tudással térhet haza.

Legyél Te is részese a szakmai fejlődésnek, és készülj fel időben a 2025-ös év kihívásaira! >> TB és Bérügyi Szakemberek Napja

A Magyar Társadalombiztosítási és Bérügyi Szakemberek Egyesületének elnöksége

Hétindító – 48. hét – Bérszámfejtés és új adótörvények – Suller Kriszta

Kellemes, forró, habos kávés hétfő reggelt kívánok nektek! Ha nem szereted a kávét, fogyassz teát, ezeken a hűvös napokon jól esik egy kis törődés önmagunkkal! Az előttünk álló hét kevésbé ígérkezik zsúfoltnak, de azért így is fel tudjuk tölteni teendőkkel. Előttünk a bérszámfejtés, amire készülnünk kell, érdemes áttekintenünk a tervezett adótörvény-módosításokat, és az Ügyfélkapu+ átállás is figyelmet érdemel.

A héten talán vehetünk egy kis levegőt…

Sajnos a Hétindító írásakor még nincsenek elfogadva az adótörvények, de a tervezet és a jelenleg hatályos jogszabályok alapján itt az idő, hogy áttekintsd az ügyfélköröd az alábbi szempontok szerint:

  • áfa státusz-beli váltások, áfa “módszerek” közti választás (pl. pénzforgalmi áfa, MNB-EKB árfolyam választás kérdései stb.)
  • jó időszak ez egy törzsadat kontrollhoz, kinek milyen tevékenysége van, mit is végez ténylegesen, kell-e törölni, felvenni új tevékenységet,
  • különböző nyereség adózási módok közti váltás gazdaságossági számításai (pl. érdemes-e váltani bármely adónemről bármely adónemre?),
  • december 20-ig termékdíj előleg megfizetése azoknak, akik erre kötelezettek,
  • adófolyószámla kontroll (különösen civil szervezeteknél!),
  • és természetesen – és nem utolsósorban – felkészülés az új adóévre az adójogszabály változások mélyreható tanulmányozása mellett, melyek kihirdetése szerintem hamarosan várható!

Természetesen a fentieken túl – ügyfélkörünket ismerve – még egyéb kötelezettségek is felmerülhetnek, melyet célszerű idejekorán számba venni.

Az >> Adóegyetem 2025 segítségével Te is felkészülhetsz az új jogszabályváltozásokból! Tedd fel kérdéseidet a PENTA UNIÓ Zrt. szakértő előadóinak, és készüljünk fel együtt a 2025-ös adóévre!

Bérszámfejtés – Készüljünk fel!

E tekintetben engedjétek meg, hogy felhívjam a figyelmet a szabadságok kérdésére. Ezzel kapcsolatosan célszerű még így a hónap lezárása előtt talán egy gyors kör e-mailt írni ügyfeleinknek, hogy az év vége közeledtével kiemelten figyeljenek az ünnepek körüli munkarendre és az éves szabadságok kiadására!

Heti tipp

A fentieknél maradva kicsit gondold át a saját vállalkozásod, vállalkozásaid helyzetét is, és gondold át, azoknál kell-e változtatni, akarsz-e változtatni a jövőben.

Mindezeken túl nyakunkon az Ügyfélkapu+ regisztráció, bár én e tekintetben még mindig kivárok, hiszen elég sok probléma merült fel az átállás során. Viszont a kérdés mellett nem mehetünk el, folyamatosan figyelnünk kell, mikor és hogyan váltsunk úgy, hogy a legkisebb problémát okozzuk magunknak és az ügyfeleknek! Vegyél részt PENTA UNIÓ Zrt. >> Megszűnik az Ügyfélkapu. Hogyan tovább? című konferenciáján, és megismerheted az új információkat arról, hogy mi lép az Ügyfélkapu helyébe. Szó lesz az „Ügyfélkapu+” szabályairól, illetve a digitális állampolgársági programmal kapcsolatos feladatokról is.

Mindenkinek kellemes téli napokat, meleg szobát, forró teát és kávét, valamint haladós napokat kívánok!

***

5percAdó ajánló:

Teljesítsd 2024. évi kreditpontjaid most! Válaszd a 3 képzési forma közül a számodra legmegfelelőbbet!

Megszűnik az Ügyfélkapu – hogyan tovább? – Dr. Kovács Ferenc

Körbejárta a hazai sajtót a hír, hogy 2025. január közepén megszűnik az Ügyfélkapu. De pontosan mi is szűnik meg, és mi lesz helyette?

Ahhoz, hogy az állam által biztosított egyes elektronikus szolgáltatásokat igénybe vehessük, azonosítanunk kell magunkat. Ez az azonosítás jelenleg az ún. Ügyfélkapu, „hivatalos” nevén a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ), ami egy teljes körű azonosítási szolgáltatás, amellyel többek között az állami weboldalakon és alkalmazásokban azonosíthatja magát az ügyfél.

Ez az azonosítási mód már 20 éves, ami azon túl, hogy megszoktuk a használatát, illetve egyesek akár meg is szerették egyszerűsége miatt, épp ezen okokból információbiztonsági szempontból már elavultnak minősül.

Az állam úgy döntött, hogy – megelőzve egy esetleges tömeges adatvisszaélést – megszünteti ezt az egyszerű azonosítási módot és – a korábban már bevezetett – Ügyfélkapu+-t teszi meg alapértelmezettként, ami egy ún. kétfaktoros azonosítási mód, vagyis két külön „csatornán” szükséges egy megerősítés a felhasználó részéről, hogy igénybe vehesse az állami szolgáltatásokat.

Ahhoz, hogy Ügyfélkapu+ felhasználók legyünk, egy rövid regisztráció szükséges, ezt követően akár azonnal használhatjuk ezt az azonosítást.

Az előzőekben leírt változás egybeesik azzal, hogy 2025-től az ún. digitális állampolgárság (DÁP) széles körűen használhatóvá válik. Így ténylegesen két új azonosítási mód kerül bevezetésre jövő évtől, mivel a DÁP applikáción keresztül is visszaigazolhatjuk személyazonosságunkat.

De mi is az a DÁP? A digitális állampolgárság egy olyan informatikai rendszer, mellyel teljeskörűen használhatjuk az állam digitális szolgáltatásait, illetve azonosíthatjuk magunkat, és akár el is felejthetjük a papíralapú dokumentumainkat – legalábbis belföldön.

A DÁP igénybevétele szintén regisztrációhoz kötött, mely a legtöbb esetben még személyes megjelenést igényel, de hamarosan új lehetőségek is megnyílnak.

***

5percAdó ajánló

Tudj meg többet a DÁP gyakorlati hasznáról és természetesen az Ügyfélkapu+-ról is a PENTA UNIÓ Zrt. által szervezett >> Megszűnik az Ügyfélkapu – hogyan tovább? című előadás keretében 2024. 12. 16-án, ahol Dr. Kovács Ferenc gyakorlati tanácsokkal is segíti a mindennapi munkádat.

Hétindító – 47. hét – Ügyfélkapu+ és áfa bevallás – Suller Kriszta

Könyvelőként egy igen sok feladattal tarkított bő egy hónap előtt állunk. Még úgy is, hogy az előttünk álló hét viszonylagos nyugalmat ígér, leszámítva persze a hét elején esedékes áfa bevallásokat! Nézzünk tehát körül, mi az, amivel lassan már haladnunk kell, hiszen az év vége már a nyakunkon van és az Ügyfélkapu+ átállásra is érdemes már most figyelnünk. 

Határidős feladatok

A hét közepére, 20-ra határidősek az áfával kapcsolatos bevallások, az alábbiak szerint:

  • xx65-ös áfa bevallások,
  • xxA60 -as összesítő nyilatkozatok.

Természetesen nem elfeledkezve a speciális adózói kör – pl. az alanyi adómentes áfa alanyok – esetleges rendkívüli bevallásának benyújtásáról! Ilyen eset fordulhat elő mindazon esetekben, amelyekben nem járhat el ügyfelünk alanyi mentes minőségében (pl. EU beszerzések stb.).

Decemberi „étlap”

Amire biztosan gondolnunk kell decemberben:

  • áfa státusz váltások (pl. az alanyi mentesség alá való bejelentkezés, vagy mentesség helyett áfa státusz választása, vagy fordítva, ha a feltételek fennállnak),
  • áfa “módszerek” közti választás (pl. pénzforgalmi áfa, MNB-EKB árfolyam választás kérdései stb.),
  • Jó időszak ez egy törzsadat kontrollhoz: kinek milyen tevékenysége van, mit is végez ténylegesen, kell-e törölni, felvenni új tevékenységet,
  • különböző nyereség adózási módok közti váltás gazdaságossági számításai (pl. érdemes-e váltani más adónemre, esetleg onnét visszajönni),
  • adófolyószámla kontroll (különösen civil szervezeteknél).

Számolj!

Természetesen a fentieken túl – ügyfélkörünket ismerve – még egyéb kötelezettségek is felmerülhetnek, melyet célszerű idejekorán számba venni. A gazdaságossági számítások egy részének elvégzése véleményem szerint nem tartozik a közvetlen kötelezettségeink közé, de a számaikat mi látjuk, a főkönyveiket mi tudjuk igazán értelmezni, és az a tapasztalatom, hogy egy-egy esetben, amikor úgy látjuk, érdemes számolni, ezt az ügyfél tőlünk kifejezetten jó néven veszi. A törődést érezve talán kicsit nagyobb megbecsülést is kapunk.

Mindezzel együtt a nagyobb időigénnyel rendelkező gazdaságossági és adóoptimalizációs számítások bonyolultak lehetnek, akár egy kisebb fajta évzárást is igényelhetnek. Ilyen esetekben az ügyfélnek díj megjelölése mellett felajánlhatjuk a több adózási módszer melletti adóterhelés kiszámítását!

Heti tipp – Ügyfélkapu+ és kötelező képzések

Egyre jobban közeledik az Ügyfélkapu+-ra való átállás 2025.01.15-i határideje, így mindenképpen érdemes ez ügyben legalább a tájékozódást elkezdeni, mert lassan a körmünkre ég ez a feladat is! Vegyél részt PENTA UNIÓ Zrt. >> Megszűnik az Ügyfélkapu. Hogyan tovább? című konferenciáján, és megismerheted az új információkat arról, hogy mi lép az Ügyfélkapu helyébe. Szó lesz az „Ügyfélkapu+” szabályairól, illetve a digitális állampolgársági programmal kapcsolatos feladatokról is.

Továbbá ideje átnézned, hogy mérlegképes könyvelőként, adótanácsadóként meg van-e minden szükséges kötelező továbbképzésből eredő pontod, és ha nem, akkor még van időd pótolni! Ha még nem teljesítetted szükséges krediteidet, az alábbi lehetőségek között biztosan találsz számodra megfelelőt, válassz a 3 képzési forma közül!

Fontos, hogy évek óta kötelező a Pmt. szerinti kijelölt személynek is pmt. képzést végezni, erre úgy gondolom, sokan nem fordítunk kellő figyelmet, ezért célszerű ezen a területen is utána nézni, mi a teendő még év végéig! A törvényi kötelezettség teljesítésére remek megoldás a PENTA UNIÓ Zrt. kreditpontos e-learning videója. >> A pénzmosás elleni szabályozás átfogó ismertetése, kiemelten a pénzmosás elleni törvény 2024. évtől hatályos módosító rendelkezéseire

Mindenkinek haladós napokat, jó egészséget, zökkenőmentes működő ügyfélkapus rendszert kívánok!

Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM