Tárgyalástechnika, avagy a külpiacra lépés mostoha kihívásai – Dr Kondricz Péter

Miért fontos a tárgyalástechnika az adózás területén? A kérdés jó! Persze, mindnyájan tisztában vagyunk azzal, hogy külföldi tárgyalópartnerünk legtöbbször más kulturális és történelmi háttérrel rendelkezik, mint mi. Ehhez szervesen kapcsolódnak mindazon, országonként, régiónként eltérő tárgyalási szokások, technikák és protokoll, melyekkel a felek egymás céljait, módszereit, igyekeznek megismerni. Ritkán érezzük át azonban ezen információ jelentőségét, nemzetközi kereskedelmi tárgyalásaink során.

Multinacionális informatikai és energetikai cégek regionális jogi vezetőjeként és volt diplomataként is, bizony, saját káromon tanultam meg, milyen óriási szerepe van annak, hogy ismerem-e, érzem-e a másik fél üzleti szándékait, illetve felismerem és elfogadom-e az életviteléből, kultúrájából fakadó szokásokat és alapelveket

Több mint tíz éve járom Afrikát, hosszú időt töltöttem Nigériában. Amerikai informatikai cégeknél és orosz nagyvállalatnál is dolgoztam, éltem Dubaiban és Dél-Afrikában, és mindig megdöbbentem azon, milyen, látszólag apró dolgokon is megbukhat egy nagy üzlet. Gyakran egy rövid mondat, elvétett mozdulat vagy pillantás komolyan veszélyeztethet, vagy meg is hiúsíthat egy hosszan tartó, küzdelmes tárgyalási folyamatot, hasztalanná téve a befektetett időt, energiát és pénzt. Az üzleti tárgyalást kísérő konfliktusok, érdekütközések feloldása finom és érzékeny, sokszor empátiát igénylő készségeket kíván.

Tárgyalástechnika az angolszász jogrendszerben

Pillanatig sem szeretnélek különféle jogdogmatikai kérdésekkel untatni benneteket. Tekintettel arra azonban, hogy magyar vállalkozások a külpiacra lépés során egyre gyakrabban találkoznak az angolszász jogban használatos jogi kifejezésekkel, a fentieken túl szükségesnek tartom pár alapvető, angol nyelvű jogi terminológia megvilágítását is.

Az angolszász jogrendszerek az angol koronához egykor tartozó országok jogrendszereit tartalmazza. Az angolszász területeken működő bírók, bíróságok döntéseinek alapja korábbi bírói ítéletek (precedensek). Ezért aztán az angolszász (más néven common law) jog legfőbb pillére mai napig az esetjog.

Fontos, hogy a múltbéli és a tárgybani helyzet azonos, vagy legalább hasonló legyen, ez teremti meg a lehetőséget arra, hogy a korábban meghozott döntés precendensként kerüljön alkalmazásra. A bíró eltérhet a precedenstől (overruling), azonban döntését alaposan meg kell indokolnia.

Tárgyalástechnika az u.n. kontinentális jogrendszerben

Ezzel szemben áll a másik nagy jogrendszer típus, az u.n. kontinentális, azaz alapvetően európai jogrendszerek csoportja, melyek fejlődésére elsősorban a kánonjog és a római jog hatott.  Jellemzői a bírói esetjog helyett a jogszabályok mentén történő jogalkalmazás. Ide tartozik hazánk jogrendszere is.

Felkészülés a tárgyalástechnika és üzleti protokoll nehézségeire

Tisztelt Olvasó! Jelen cikk nem törekszik tudományos értekezés szintjén kezelni a külföldi piacra lépés fent említett kérdéseit. Célom volt egy pár gondolatban felvillantani azokat a „mostoha” feltételeket, melyekkel álláspontom szerint nem foglalkozunk kellő mélységben. A megbeszélést megelőző alapos felkészülés, az annak eredményeképpen helyesen megválasztott tárgyalási technika és üzleti protokoll, a kereskedelmi ügyletben megbúvó jogi „bombák” kiiktatásával és kezelésével biztos alapot teremtenek az üzleti sikerhez, bárhonnan érkezzen is tárgyalópartnerünk.

Jogosan merül fel bennetek a kérdés, hogy mindez rendben van, de hogyan tovább?! A válaszunk egyszerű, Minarik Ede mosodás szavait idézve: „Kell egy csapat”!

***

5percAdó ajánló:

Ha szeretnél magabiztosan eligazodni a különböző tárgyalási kultúrák és a külföldi áfaszabályok között, valamint elkerülnéd a jogi buktatókat, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>Külföldi piacra lép az ügyfél – Ön felkészült? című online konferenciáján 2025. 07. 24-én, ahol Dr. Kondricz Péter és Sztankó Dániel segítségével felkészülhetsz a terület legfontosabb nemzetközi kérdéseire.

Hétindító – 27. hét – Második negyedév és első félév zárása – Suller Kriszta

Mire ezeket a sorokat olvassátok, tombol a nyár, úgyhogy a jegeskávé fogyasztását mindenkinek kifejezetten ajánlom, egyenesen védőital! A kávénkat kavargatva azonban muszáj beszélnünk a határidőkről is! A negyedév és az első félév zárása mellett ma még beadhatóak a TEÁOR/ÖVTJ változás bejelentések, de a héten talán lesz időnk az ügyfeleink előző évi iratanyagainak összekészítésére is.

Terítéken a TEÁOR/ÖVTJ változások adminisztrálása

E tekintetben még a mai nap, június 30-án beadhatóak a változás bejelentések. A változás bejelentést a civilek és cégek esetén a NAV irányába kell elvégezni, egyéni vállalkozók esetében pedig a webes ügysegéden keresztül. Fontos azonban, hogy ahol nem egyértelműen átfordíthatók a kódok, ott ez az átfordítás az ügyféllel való egyeztetés után történjen meg. 

Figyelj kiemelten az egyéni vállalkozó ügyfeleidre!

Mivel ez a hét „határidőszegény”, én ilyenkor amiben tudok előre dolgozom. Felhívom a figyelmet, hogy negyedév lévén, nem maradhat el a VSZJA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók előlegfizetése, és az átalányadózók járuléktételeinek bevallása és befizetése sem. Szintén július 14-re (hétvégi határidő miatt) határidős a KATA megfizetése is! 

Zárás – második negyedév és első félév

Mindeközben gőzerővel közelít a negyedév, így a maradék időnkben annak előkészületeivel foglalkozhatunk. Lássuk hát mi is az, amire még nyáron is figyelmet kell fordítani!

  • Havi és negyedéves áfa bevallások és befizetések.
  • Áfa bevallás benyújtása speciális adózói körbe tartozóknál, ha az szükséges, pl. alanyi mentes áfa alanyok esetleges rendkívüli havi bevallásai.
  • Havi és negyedéves összesítő nyilatkozat. (Figyelve az esetlegesen értékhatárt átlépőkre. Elképzelhető olyan eset is, amikor főszabály szerint negyedéves áfa bevallói státusz ellenére havi összesítő nyilatkozat benyújtásra kerül sor.)
  • Félév lévén célszerű az éves státuszú ügyfeleinkre is gondolnunk, több esetben előfordulhat már ilyenkor értékhatár túllépés.
  • KIVA előleg bevallás és megfizetés.
  • Cégautóadó bevallás és megfizetés.
  • Környezetvédelmi termékdíj negyedéves bevallása és megfizetése.
  • 01-es bevallás benyújtása havi és negyedéves bevallói státusz esetén. (Rehabilitációs hozzájárulás stb.)
  • Nem feledkezhetünk meg a havi és negyedéves társasági adóelőleg megfizetéséről sem 

Heti tipp

Itt az idő az előző évi iratanyagok összekészítésére az elmúlt év tekintetében. Természetesen csak ott van teendőnk, ahol az iratanyag még mindig papír alapon kerül átadásra a könyvelés részére. Ezzel egy időben én – akinél a zárási hajrában elmaradt – az elektronikus állományok megküldését is megkezdem. Folyamatosan megy a vita szakmai berkekben, hogy mi az ügyfél adatvagyona, és mi nem az. Nos, én normál ügymenetben minden lezárt év után igyekszem a könyvelési és bérszámfejtési adatok mentését is átadni. A visszakereshetőség és ellenőrizhetőség érdekében én ezt mindig a kapcsolattartási e-mail címen teszem meg, a főkönyvi mentés és bérszámfejtés mentés megküldése mellett PDF formában is, így biztosítva, hogy bármikor, ha kérdés merül fel, hogy mit tartalmazott a mentés, akkor az visszakövethető legyen. 

Köszönöm, hogy végig olvastátok soraimat, mindenkinek kellemes nyaralást, pihenést kívánok.

***

5percAdó ajánló:

Hűsölj otthon vagy a medence partján, közben pedig szerezz kreditpontokat kényelmesen, bárhonnan. E-LEARNING kreditpontos továbbképzéseink egész nyáron veled tartanak!  >>Jelentkezem

Munkát keresel vagy váltanál? Nézd meg >>Karrier oldalunkat!

Társadalombiztosítási nyugellátás 2025 – azaz a nyugdíj – Zelei Roland

Meddig érdemes dolgozni? Mennyit számít néhány év halasztás a nyugdíj összegében? Mi a helyzet a nők kedvezményes nyugdíjával kapcsolatban, és hogyan készülhetünk előrelátóan a nyugdíjba vonulásra?

A társadalombiztosítási nyugellátás rendszerében 2025-ben is fontos döntéseket kell mérlegelni. Cikkem közérthetően, gyakorlati példákkal válaszol a leggyakoribb kérdésekre, és segít eligazodni a szolgálati idő, az adategyeztetés és az optimális nyugdíjba vonulás kérdéseiben.

Leggyakoribb kérdések a társadalombiztosítási nyugdíjjal kapcsolatban:

  1. Hogyan lehet a társadalombiztosítási nyugdíjra készülni?
  2. Milyen összegű lesz az „állami” nyugdíj, mikor érdemes nyugdíjba vonulni?
  3. Aki jogosult, annak érdemes-e minél előbb a nők kedvezményes öregségi nyugdíjat igénybe venni?

Az első kérdésre két válasz is adható

Először is érdemes lehet az életpálya során kétszer, háromszor egyeztetni az adatokat a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervvel. Vagyis időről időre tisztába tenni (lenni) a nyilvántartásokban szereplő jövedelmi és szolgálati idő adatokat (például a hibás adatok javítása, a hiányzó adatok beszerzése miatt). 

A nyugdíjváromány ugyanis jellemzően több évtizedet ölel fel. Éppen ezért még aki egy helyen dolgozik egész életében (egyre ritkább az ilyen személy), az ő esetükben is előfordulhat hibás vagy hiányzó adat (például valamilyen adatot nem megfelelően vagy egyáltalán nem közölt a munkáltató), akár az állami szférában is. 

Minél távolabb vagyunk még a nyugdíjtól annál könnyebb ennek tisztázása, kisebb az adatvesztés lehetősége. Fontos ezért, hogy ne közvetlenül a nyugdíj előtt derüljön ki, ha valami nincs rendben. Így kevésbé lesz körülményes várhatóan a nyugdíj ügyintézése is.

Mindenkinek javasolt tehát az adategyeztetés lefolytatása bizonyos időközönként. Az olyan személyeknek különösen, akik gyakran váltottak munkahelyet, esetleg hol bejelentették őket, hol nem. Ugyanis még ez utóbbi esetben sincs feltétlenül minden veszve. 

Az első kérdésre a másik válasz – lesz “állami” nyugdíj 

Számtalanszor hallható, hogy „Na, ez az a korosztály, akinek már tuti, hogy nem lesz nyugdíja.” De egyelőre még mindig létezik a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer. 

És ilyenkor jöttek azok a tanácsok, hogy ne fizess az államnak, vagy minél kevesebbet fizess az államnak, úgyse kapsz semmit. Majd a szomorú meglepetés nyugdíjba vonuláskor, hogy olyan is lett az „állami” nyugdíj összege, azaz alacsony. Persze voltak kifogások, hogy még sem gondoltam volna, hogy eddig elélek, miért fizettem volna. 

Természetesen a jövőt előre nem lehet látni, tehát bármi történhet a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerrel is, hasonlóan, ahogy a privát megtakarítások (részvény túlsúlyos megtakarítás, ingatlanok vásárlása, aranybefektetés, stb.) sem kockázat nélküliek.

Jelen tudásunk szerint várhatóan még elég hosszú ideig velünk lesz az „állami” nyugdíj, bármilyen károgó hangok is vannak. 

Milyen összegű lesz az „állami” nyugdíj, mikor érdemes nyugdíjba vonulni?

A cikk szűkös kereteit túlfeszítené, ha válaszolnánk arra, hogy milyen összegű lesz a nyugdíj.

De, hogy ne maradjon teljesen kapaszkodó nélkül az érdeklődő, ezért próbáljuk megválaszolni azt a kérdést, hogy valóban érdemes hamarabb vagy később nyugdíjba vonulni?

Aki késlelteti nyugdíjba vonulást, az a személy általában nem kalkulál a fel nem vett nyugdíj összegével:

Ha például valaki 2020-ban 400 ezer forint nyugdíj helyett 2023-ban kérte volna az ellátása megállapítását, az tény, hogy 400 ezer forint helyett például 600 ezer forint lenne a nyugdíja. (fiktív példa)

Azonban az eltelt három év alatt nem vett fel 14,4 millió forintot. Ebből pedig az következik, hogy a magasabb nyugdíj több mint 72 hónap, azaz 6 év alatt térül meg. Így a példa szerint nyugdíjazott személynek akkor lesz nyeresége a nyugdíjigény késleltetéséből, ha ennél tovább él.

És mivel nyugdíjemelésékkel és a tizenharmadik nyugdíjjal nem kalkuláltunk, ezért ez a megtérülési idő több mint 6 év is lehet (becsült adatok). Valamint, aki nyugdíjasként tovább dolgozik, annak a személynek már nem kell fizetni a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot sem, ez is „plusz nyereség”.

Aki jogosult, annak érdemes-e minél előbb a nők kedvezményes öregségi nyugdíjat igénybe venni?

Visszautalva azonban az előző kérdésre is, hogy mikor is érdemes nyugdíjba vonulni, azért mégse olyan egyszerű erre válaszolni. Itt akár fordított is lehet a válasz. 

A nők kedvezményes nyugdíjat a nyugdíjkorhatárnál (a 65 éves életkornál) jóval korábban (14 éves kortól folyamatos munkavégzés esetén – „extrém esetben” 54 éves életkortól) is meg lehet állapítani, ezért a kedvezményes nyugdíjazásig szerzett szolgálati idő is jóval kevesebb lehet, mint aki a nyugdíjkorhatár betöltésekor, vagy csak az azt megelőző egy-két évvel korábban vonul nyugdíjba. 

Ha a 40 év szolgálati és egyben jogosultsági idővel rendelkező személy a korai nyugdíjazás helyett még például további 3 évet dolgozik, akkor a nyugdíj mértékének kiszámításakor az átlagkereset 80 százaléka helyett annak 86 százalékában állapítanák meg a nyugdíját. Mivel a nyugdíjakat minden esetben a nyugellátás megállapításának kezdő időpontjában hatályos jogi szabályozás alapján kell számolni, ezért további különbséget eredményez az a tény is, hogy a nyugdíj megállapításakor az adott évi valorizációs szorzókat kell alkalmazni.

Múltbeli tapasztalatok alapján – ami nem biztos, hogy a jövőben teljesen hasonlóan ismétlődik meg, de – 90 éves korra jobban elinflálódhat egy 54 éves korban megállapított nyugdíj, mint a 60 vagy 65 éves korban igénybe vett nyugdíj. 

De minden eset egyedi, nincs két egyforma életút. Sajnos ilyen időtávon már egyébként a jövendőmondás kategóriája tanácsot adni. Ennyire sajnos előre már valóban nem lehet tervezni a rendszerrel.

***

5percAdó ajánló:

Ha szeretnél válaszokat kapni a leggyakoribb kérdésekre, eligazodni a szolgálati idő, az adategyeztetés és az optimális nyugdíjba vonulás terén, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>Társadalombiztosítási nyugellátás 2025 című online konferenciáján 2025. 07. 15-én, ahol Zelei Roland segítségével biztos alapokra helyezzük a nyugdíjtervezést – akár Önmagad, akár ügyfeleid részére.

Hétindító – 26. hét – TEÁOR rendezés és negyedéves zárás

Habos kávés jó reggelt nektek! Remélem, többen pihenéssel töltitek már az időt! A nyár gőzerővel dübörög ugyan, de mi azért a héten sem fogunk unatkozni, a TEÁOR változásokat is adminisztrálnunk kell, és a negyedéves zárásokat is érdemes már elkezdenünk.

Terítéken a TEÁOR/ÖVTJ változások adminisztrálása

A TEÁOR változások tekintetben a határidő június 30-a (jövő hét hétfő), de a héten legkésőbb már mindenkinél foglalkoznunk kell vele. Bár meggyőződésem, hogy nem könyvelői kompetencia, sajnos nem tudunk elmenni mellette szó nélkül, hiszen – bár a szabályos út a cégbíróságon keresztül vezetne – a legtöbb ügyfelünk esetében kénytelenek vagyunk bejelenteni a változást a NAV irányába, egyéni vállalkozók esetében pedig a webes ügysegéden keresztül. Fontos azonban, hogy ahol nem egyértelműen átfordíthatók a kódok, ott ez az átfordítás az ügyféllel történt egyeztetés után történjen meg.

Járulékbevallások – különös tekintettel a negyedévre is!

Legközelebb július 14-re (hétvégi határidő miatt) lesz határidős:

  • xx58-as bevallások egyéni vállalkozások körében,
  • xx08-as bevallások társaságok, esetlegesen civilek, egyéni vállalkozások körében (természetesen nem megfeledkezve a különleges adózói kör érintett bevallásairól, pl. 08INT).

Nem feledkezhetünk meg a bevallásokhoz kapcsolódó befizetési kötelezettségeinkről sem!

Egyéni vállalkozók is negyedévet zárnak

Felhívom a figyelmet, hogy negyedév lévén, nem maradhat el a VSZJA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók előlegfizetése sem, mely szintén július 14-re határidős! Külön felhívom a figyelmet, hogy az átalányadózók esetében is negyedévente kell a járulékbevallást benyújtani, és az adókat, járulékokat megfizetni.

Gőzerővel közelít a negyedéves zárás

Sok feladatot tartogat még a fentieken felül a negyedéves zárás nevében a július:

  • havi és negyedéves áfa bevallások és befizetések,
  • áfa bevallás benyújtása speciális adózói körbe tartozóknál, ha az szükséges, pl. alanyi mentes áfa alanyok esetleges rendkívüli havi bevallásai,
  • havi és negyedéves összesítő nyilatkozat (figyelve az esetlegesen értékhatárt átlépőkre, elképzelhető olyan eset is, amikor főszabály szerint negyedéves áfa bevallói státusz ellenére havi összesítő nyilatkozat benyújtásra kerül sor),
  • félév lévén célszerű az éves státuszú ügyfeleinkre is gondolnunk, több esetben előfordulhat már ilyenkor értékhatár túllépés,
  • KIVA előleg bevallás és megfizetés,
  • cégautóadó bevallás és megfizetés (még a régi mértékekkel),
  • környezetvédelmi termékdíj negyedéves bevallása és megfizetése,
  • 01-es bevallás benyújtása havi és negyedéves bevallói státusz esetén (rehabilitációs hozzájárulás stb.).

Heti tipp – adófolyószámla ellenőrzés

Itt az ideje egy évközi adófolyószámla ellenőrzésnek is, célszerű ilyen esetekben „korosítva” (akár december 31-es záró nappal) lekérni a folyószámlákat, így azokon láthatóvá válnak az éves társasági adó és KIVA bevallások könyvelt adatai, és a hozzá kapcsolódó előlegek is. Ezzel együtt célszerű ellenőriznünk a könyvelésben, hogy a záráshoz kapcsolódó éves adók megfelelően előírásra kerültek- e, valamint a jóváhagyott osztalékok megfelelően könyvelésre, szükség esetén számfejtésre és kifizetésre kerültek-e.

Kérek mindenkit, hogy a sok munka mellett szakítson időt a pihenésre, feltöltődésre, és nem utolsó sorban a családjára, gyerekeire is! Mindenkinek kellemes nyarat, jó pihenést kívánok!

***

5percAdó ajánló:

E-learning videókkal minden rugalmasabb! Ne várj őszig, biztosítsd kötelező kreditpontjaidat már most! A PENTA UNIÓ Zrt. e-learning videóival a nyári időszak alatt is bármikor, bárhonnan teljesítheted kötelezettségedet! Kattints most! >>Kreditpontos E-LEARNING videók

Hétindító – 25. hét – áfa bevallási határidő és hónap zárás!

Mindenkinek kellemes nyári napokat kívánok! Bár ezeken a napokon nekünk könyvelőknek, még bőven van teendőnk, hiszen a héten itt van az áfa bevallási határidő és hamarosan a hónap zárás is figyelmet érdemel!

Áfa bevallási határidő

A hét végére, péntekre határidősek a havi áfa bevallások és a hozzá kapcsolódó befizetési kötelezettségek, nem megfeledkezve a kapcsolódó A60-as adatszolgáltatásokról, és a különleges adózói kör esetleges bevallási és befizetési kötelezettségeiről (pl. alanyi mentesek EU beszerzései, stb.)

Hónap zárás

A hónap utolsó hetében – a jövő héten – figyelemmel arra, hogy beköszöntött a nyár, idejekorán elkezdhetjük már az ügyfeleinktől a számfejtéshez szükséges iratanyagok, jelenléti ívek bekérését, és előkészítését. Esetleg a nulla adattartalommal rendelkező járulék bevallások már be is nyújthatóak, felkészülve a jövő hónapban esedékes negyedéves hajrára!

TEÁOR/ÖVTJ változások bejelentése

E tekintetben a határidő június 30-a, de a héten legkésőbb már mindenkinél foglalkoznunk kell vele. Bár meggyőződésem, hogy nem könyvelői kompetencia, sajnos nem tudunk elmenni mellette szó nélkül, hiszen – bár a szabályos út a cégbíróságon keresztül vezetne – a legtöbb ügyfelünk esetében kénytelenek vagyunk a NAV irányába a változást bejelenteni, egyéni vállalkozók esetében pedig a webes ügysegéden keresztül. Fontos azonban, hogy ahol nem egyértelműen átfordíthatók a kódok, ott ez az átfordítás az ügyféllel történt egyeztetés után történjen meg.

Heti tipp – Egyéni vállalkozók átalányadózása

Az átalányadózás választására minden egyéni vállalkozónak, aki a feltételeknek egyébként megfelel, május 20-ig volt lehetősége, az SZJA bevallásban. (Azokban az esetekben, ahol korábban is átalányadózó volt az adóalany, és nem történt változás, természetesen nem kellett jelölni semmit a bevallásban.) Azon átalányadózók esetében, akik korábban már benyújtották az 58-as járulékbevallásaikat a normál, havi ütemben, most e-papír formájában kell, hogy kérjék a korábbi időszakra benyújtott bevallások törlését, majd intézkedniük szükséges az első negyedéves átalányadós 58-as bevallás pótlásáról! Azon esetekben, ahol már az átalányadózás választásának ténye alapján került sor az 58-as bevallás benyújtására, az első negyedéves bevallás több esetben hibaágon van, így ezekben az esetekben célszerű megnézni, hogy az átalányadó státusz feldolgozásával egyidejűleg ezek a bevallások a folyószámlán rögzítésre kerültek-e.

Mindenkinek kellemes nyarat, jó pihenést kívánok!

***

5percAdó ajánló:

Még az igazi nyári pihenés beköszönte előtt itt az utolsó lehetőség a 2025. évi kreditpontjaidról is gondoskodni! Válaszd a 3 képzési forma júniusi alkalmai közül a számodra legmegfelelőbbet!

💻>>ÉLŐ-ONLINE közvetítés és 🏫>>TANTERMI képzés Budapesten

  • 2025. június 17–18. –  vállalkozási szakterületen 16 kreditpont

▶️ >>E-LEARNING videók

E-LEARNING továbbképzések folyamatosan elérhetőek, bármikor, rugalmasan haladhatsz segítségükkel és a szabadidődhöz igazítva teljesítheted kötelezettséged.

Hétindító – 24. hét – A héten célkeresztben a járulékbevallás – Suller Kriszta

Napsütéses szép hetet kívánok mindenkinek! Remélem, már mindenki a lábát lógatja, aki pedig nem, közel van ahhoz, amikor pihenni fog egy kicsit. Persze tudom, megint határidő, épp a havi járulékbevallás fellegei gyülekeznek fejünk felett…

Civil szervezetek 1156-os statisztikai adatszolgáltatása

Június 10-re, keddre határidős a civil szervezetek tavalyi évére vonatkozó statisztikai adatszolgáltatások benyújtása, figyeljünk, hogy a civilek esetében ez se maradjon el!

A járulékbevallás határideje

12-re, azaz a csütörtöki napra határidősek:

  • 58-as bevallások egyéni vállalkozások körében,
  • 08-as bevallások társaságok, esetlegesen civilek, egyéni vállalkozások körében (természetesen nem megfeledkezve az különleges adózói kör érintett bevallásairól, pl. 08INT).

Felkészülés az áfa bevallásra

A jövő hét péntekre határidősek a havi áfa bevallások és a hozzá kapcsolódó befizetési kötelezettségek, már a héten intenzíven ezen is dolgozhatunk! Nem feledkezhetünk meg a kapcsolódó A60-as adatszolgáltatásokról, és a különleges adózói kör esetleges bevallási és befizetési kötelezettségeiről.

TEÁOR-mizéria

Lassan finisben a TEÁOR számok átjelentése is, a határidő június 30-a. Átjelenteni csak azokban az esetekben kell, ahol az adóhatóság átfordítása nem felel meg a vállalkozás, társaság vagy egyéb szervezet tevékenységi köreinek. Pontosan ezért minden ügyfelünk adóhatóságnál nyilvántartott TEÁOR kódjait át kell fésülnünk, és ott ahol szükséges, módosítást eszközölnünk!

Heti tipp – Figyelj oda mi szerepel az ügyfeleid kiállított számláin!

Egyre többször szembesülök azzal, hogy nem figyeljük, hogy a kiállított számlákon mi az áfa kód. Így – főként alanyi mentes partnereinknél – gyakran előfordul, hogy alanyi mentesként állítjuk ki a tevékenység közérdekű, vagy speciális jellegére mentes számlákat is! Tekintettel arra, hogy az adóhatóság rendszerébe felkerülnek a számlák, így követhetővé vált általuk is, hogy az alanyi mentes keret nagyságrendileg mikor merül ki! Amennyiben a megfelelő mentességet jelző áfa kód nem kerül a számlán beállításra, úgy előfordulhat, hogy az adóhatóság a rendelkezésére álló adatok alapján jelzi, hogy álljon át a számlák kiállítója a normál áfás számlázásra. Amennyiben így járnánk, akkor a számlák helyesbítését soron kívül el kell végezni, és erről az adóhatóságot e-papír formájában értesíteni!

Mindenkinek kellemes nyarat, jó pihenést kívánok!

***

5percAdó ajánló:

A sikeres zárások után, a járulékbevallás előtt ideje 2025. évi kreditpontjaidról is gondoskodni! Válaszd a 3 képzési forma júniusi alkalmai közül a számodra legmegfelelőbbet!

▶️ >>E-LEARNING videók

E-LEARNING továbbképzések folyamatosan elérhetőek, bármikor, rugalmasan haladhatsz segítségükkel és a szabadidődhöz igazítva teljesítheted kötelezettséged.

💻>>ÉLŐ-ONLINE közvetítések és 🏫>>TANTERMI képzések Budapesten

  • 2025. június 11–12. – 16 kreditpont államháztartási szakterületen
  • 2025. június 17–18. -16 kreditpont vállalkozási szakterületen

Nőnek az elérhető kedvezmények a Tao területén – Dr. Németh Nóra

Az Egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló T/11920. számú törvényjavaslat több tekintetben érinti a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény [a továbbiakban: Tao . tv.] rendelkezéseit. A módosítások egy részének hatására már a 2025-ös adóévben emelkedik bizonyos adóalap-kedvezmények korlátja. Csökken az IFRS-ek szerinti beszámolót készítő adózókat terhelő adminisztratív kötelezettségek köre. Az előzőek mellett jogszabályi koherenciát elősegítő változásokat is tartalmaz a Tao törvényjavaslat.

A korrekciós tételeket érintő változások a Tao törvényben

Hosszabb ideje nem volt már olyan jellegű változás, amely megemelte volna bizonyos adóalap-csökkentő tételek maximális korlátját. A mostani törvényjavaslat két kedvezmény tekintetében is ilyen jellegű változást eszközöl. A „háromszoros” kutatás-fejlesztési kedvezmény felső határa megháromszorozódik, azaz 50 millió forintról 150 millió forintra nő. Ha az adózó meghatározott szervezetekkel (így például felsőoktatási intézménnyel) írásbeli szerződés alapján közösen folytat kutatás-fejlesztési tevékenységet, akkor a kutatás-fejlesztési közvetlen költségek háromszorosával csökkenthető az adózás előtti eredmény [Tao. tv. 7. § (17) bekezdés]. Az adózó ilyen jogcímen legfeljebb 50 millió forinttal csökkenthette az adózás előtti eredményét, a változás révén 150 millió forintra emelkedik a kedvezmény maximuma.

Szintén emelkedik az elérhető adóalap-kedvezmény a mikrovállalkozások létszámbővítési kedvezményénél [Tao. tv. 7. § (1) bekezdés y) pont] is. A foglalkoztatottak átlagos állományi létszámát bővítő mikrovállalkozások által érvényesíthető kedvezmény maximális összege eddig a létszámváltozás és az adóévre vonatkozó minimálbér szorzata volt. Ez az összeg most 50%-kal megemelkedik, hiszen a létszámváltozás és az adóévre vonatkozó minimálbér szorzatának 150%-a lesz a csökkentő tétel. További változást jelent, hogy bővül a kedvezmény érvényesítésére jogosult adózói kör. Az új szabályok alapján már bármely mikrovállalkozás igénybe veheti azt. Azok is, amelyeknél a foglalkoztatottak létszáma legfeljebb 10 fő. A korábbi szabályok alapján a mikrovállalkozások közül is csak a „legkisebbek”, azaz a legfeljebb 5 főt foglalkoztató adózók voltak jogosultak e kedvezményt érvényesíteni.

Mindkét fenti adóalap-csökkentő tétel korlátjának megemelésére vonatkozó új szabály már alkalmazható lesz a 2025-ös adóévben.

Kerékpárokkal összefüggő költségek

Szintén az adóalap megállapítását, egészen pontosan a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségeket érinti azon változás, amely az adózó által magánszemélyeknek ingyenesen biztosított kerékpárokkal összefüggő költségekre vonatkozik. Az adózó bizonyos körbe tartozó magánszemélyeknek, így például a munkavállalóknak ingyenesen biztosított kerékpárok révén felmerült költségeit, ráfordításait már most is a „törvény erejénél” fogva a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek, ráfordításnak minősítheti, ha a juttatás körülményei megfeleltek a Tao. tv. 3. számú melléklet B) rész 9. pontjában foglaltaknak. Az itt leírtak azt is meghatározzák, hogy az adózó emberi erővel hajtott, vagy meghatározott teljesítményű elektromos motorral segített kerékpárt biztosíthat. A változás az elektromos motorral segített kerékpárokat érinti, a 2025. adóévtől az elfogadott motorteljesítmény 300 W-ról 750 W-ra nő.

Műemléki ingatlanok Tao szempontból

A Tao. tv. kedvezményrendszere kiemelten támogatja a műemléki ingatlanokat érintő beruházásokat, azok felújítását, karbantartását, az ilyen ingatlannal rendelkező cég vagyoni betétjének megszerzését. Módosul a törvényszöveg valamennyi műemlékkedvezmény kapcsán. Kikerül a Tao. tv.-ből a nyilvántartott műemléki értékre és a helyi egyedi védelem alá eső ingatlanokra vonatkozó utalás. Mindez azonban nem azt jelenti, hogy az ilyen ingatlanok után a jövőben ne járna kedvezmény. A változás hátterében a Tao. tv.-nek a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény fogalmi rendelkezéseivel való összhang megteremtése áll. Az említett két körbe tartozó ingatlanok beletartoznak a műemlék ingatlan fogalmába. Így azok továbbra is kedvezményre jogosíthatnak, tartalmi változás e körben tehát nincs.

Megszűnő adatszolgáltatási kötelezettség

Az IFRS-ek szerinti beszámoló készítésére áttérő/áttért adózóknak többféle adatszolgáltatást kell teljesíteniük az áttérést megelőző adóévben, illetve az áttérés adóévében. E kötelezettségeket a Tao. tv. 18/D. §-a nevesíti. A törvényjavaslat rendelkezései alapján hatályon kívül helyezésre kerül a Tao. tv. 18/D. § (4) bekezdése szerinti negyedéves adatszolgáltatási kötelezettség. Az említett előírás alapján az adózók az áttérés adóévében és az áttérést követő adóévben negyedévente, a negyedévet követő hónap 20-ik napjáig teljesítendő adatszolgáltatásra voltak kötelesek a várható éves adózás előtti eredményükről, adóalapjukról és fizetendő adójukról.

***

5percAdó ajánló:

Ha szeretnél felkészült lenni a társasági adózást érintő változások terén, így például a kedvezményezett eszközátadáshoz kapcsolódó korrekció, vagy a bizalmi vagyonkezelést érintő szabályok körében, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>Friss szabályok és gyakorlati tudnivalók – ÁFA, TAO, KIVA és egyéb kulcsterületek áttekintése című ÉLŐ-online konferenciáján 2025. 06. 16-án, ahol Dr. Németh Nóra, Vira Sándor, Dr. Kovács Attila és Dr. Kovács Ferenc – gyakorlati példákon keresztül – részletesen körüljárják a témát!

Kötelező elektronikus számlázás és archiválás szabályai 2025. július 1-től – Czöndör Szabolcs

2025. július 1-től a villamosenergia- és gázszolgáltatók nem lakossági ügyfeleiknek kizárólag elektronikus számlát adhatnak át. A bevezetés fél éves halasztása segítette a felkészülést, de most minden érintett vállalkozásnak kezelnie kell az e-számlák befogadását. Bár a kötelező elektronikus számlázás a ViDA csomagnak is az egyik fontos része, azonban fontos hangsúlyozni, hogy az idei évben hatályba lépő jogszabályváltozás nem kapcsolódik a ViDA csomaghoz.

Az elektronikus számlák befogadásának szabályai

Jelenleg a papír- és elektronikus számlák jogilag egyenértékűek, ettől eltérni csak jogszabályi rendelkezés esetén lehetséges. Az elektronikus számláknak három alapkövetelményt kell teljesíteni: olvashatóság, eredet hitelessége és adattartalom sértetlensége – a számla teljes életciklusán át. A felek megegyezhetnek a technikai részletekről is, ami hozzájárulhat a hitelesség biztosításához. Ha a számla nem a megállapodott módon érkezik (pl. más csatornán, elektronikus aláírás nélkül), gyanakodni kell annak eredetét illetően. A megegyezés hiányában – például ráutaló magatartás esetén – nehezebb az eredet ellenőrzése, ezért lehet praktikus fontos részletekre kiterjedő megállapodás kötése.

A megfelelő megőrzés biztosítása az áfa törvény és az archiválási rendelet alapján történik, a technikai megoldásoknak illeszkedniük kell a számla típusához. Fontos kiemelni, hogy az archiválási szabályokon az elektronikus számlázási kötelezettség nem változtat.

Kötelező elektronikus számlázás részletei

A 273/2007. és a 19/2009. kormányrendeletek módosítása szerint a villamosenergia- és földgáz-kereskedők, illetve -elosztók számára kötelező lesz az elektronikus számlázás nem lakossági ügyfelek felé 2025. július 1-től. Lakossági ügyfelek továbbra is csak hozzájárulással kaphatnak e-számlát. A kötelezettség nem érinti a számlaképet és a számla adattartalmát sem, így a gyakorlatban legtöbbször PDF formátumú, jobb esetben elektronikus aláírással ellátott számlák jelennek meg szolgáltatói oldalon. 

Az új szabály minden 2025. július 1. után kibocsátott számlára vonatkozik, függetlenül a teljesítés időpontjától, fizetési határidőtől. A számla mellett a módosító számlát, elszámolószámlát is ide kell érteni.

Mivel az elektronikus számlázási kötelezettséget jogszabály írja elő, ezért nem szükséges a szolgáltatónak és a vállalkozónak az elektronikus számlázásról megállapodnia. Tehát ha eddig nem volt a vállalkozással elektronikus számlázásra kiterjedő megállapodás, akkor is elektronikus számlát kell a szolgáltatónak kibocsátania. Ugyanakkor érdemes azt is figyelembe venni, hogy megállapodás hiányában a számlabefogadó az eredet hitelességét nehezebben fogja tudni ellenőrizni.

Mire nem terjed ki a kötelező elektronikus számlázás?

A kötelezettség csak a nem lakossági ügyfelekre és kizárólag az energiaszolgáltatókra vonatkozik. Például, ha egy egyéni vállalkozó lakossági szerződés alapján használ energiát, akkor nem vonatkozik rá az előírás. Szintén nem tartozik ide, ha egy vállalkozás továbbszámlázza a rezsi költséget – ebben az esetben nem energiaszolgáltatóként jár el. Csak a jogszabályban meghatározott kereskedők és elosztók kötelesek az e-számlázásra, és csak az energiára vonatkozó számlák esetén.

Elektronikus számlák megőrzése

Magyarországon az elektronikus számlákat kizárólag elektronikus formában lehet megőrizni. Az elektronikus számla kinyomtatása csak feldolgozási célból lehetséges, de kétségkívül egyszerűbb elektronikusan feldolgozni ezeket a számlákat. 

A megőrzésnél az adattartalom sértetlenségét, olvashatóságát és elérhetőségét kell biztosítani. Ezt meg lehet oldani elektronikus aláírással, hash-kóddal vagy megfelelő IT-rendszerrel. A megoldásokat a vállalkozás méretéhez és működéséhez szükséges igazítani. Lehetséges archiválási szolgáltató használata, saját szerver kialakítása vagy felhőalapú megoldás választása is. Kerülni érdemes a hosszú távú adatmegőrzés tekintetében megbízhatatlan tárolási módokat (pl. postafiók, helyi számítógép, nem megfelelő mentések).

Az archiválási megoldás kiválasztásánál fontos szempont lehet az időtényező is. Kétségkívül, ha gyorsan kell lépnie egy vállalkozásnak, akkor egy külső szolgáltató, akár egy felhőszolgáltató lehet az ideális választás. A saját archiválási rendszer kialakítása esetén érdemes számításba venni az őrzendő elektronikus dokumentumok (ez bővebb lehet, mint az elektronikus számla!) mennyiségét, az időbeli és térbeli elérhetőség szerepét és a saját rendszer kialakításának és fenntartásának költségeit. Egyik megoldás sem jobb vagy rosszabb, mint a másik, azonban másfajta előnyöket és hátrányokat jelentenek.

Az elektronikus számlázási kötelezettség kétségkívül a számlabefogadó vállalkozásoknak fog nagyobb fejtörést jelenteni, mivel, ha eddig nem vezettek be megfelelő elektronikus számlabefogadási folyamatokat, július 1-jét követően már kénytelenek lesznek. A kisvállalkozásoknál jellemző aluldigitalizáltság jelenti az egyik legnagyobb problémát, ugyanakkor a nagyobb vállalatoknál sem feltétlenül megfelelők a számlabefogadási folyamatok. 

Elektronikus számlabefogadási folyamat kialakítása

Fontos, hogy ne csak egy-egy részterületre koncentráljunk, hanem a teljes folyamatot lássuk magunk előtt. A legtöbb könyvelő, vállalkozás a kötelező elektronikus számlázásnál csak a megőrzésre fókuszál, ugyanakkor a számlabefogadási folyamatot nem gondolják át. Azok a vállalkozások számára lesz könnyebb az elektronikus számlázásra való átállás, amelyek a teljes számlabefogadási folyamatukat – függetlenül azok megjelenési formájától – gondolják végig, és alkotják meg a számukra legjobb megoldást. Nem létezik ugyanis egyetlen jó számlabefogadási folyamat, azt mindig érdemes az adott vállalat, vállalkozás igényeinek, specialitásainak figyelembevételével kialakítani. Ennek persze egy része az archiválás, ugyanakkor a teljes képet érdemes áttekinteni.

Számlabefogadási folyamatot érintő kérdés, hogy a szolgáltató milyen módon vagy módokon bocsátja ki az elektronikus számlát, és ahhoz az érdekeltek (pl. könyvelő) hogyan fog hozzáférni. Például egy e-mailes kibocsátással könnyen létrehozható olyan szabály, hogy a vállalkozás postafiókja automatikusan továbbítsa a számlát a könyvelőnek. De akár a szolgáltató rendszerében be is lehet állítani a könyvelőt, mint ahová megküldésre kerül a számla a vállalkozó e-mail címe mellett. A folyamat megfelelő kézbentartása miatt érdemes lehet a vállalkozónak a könyvelővel egyeztetnie és megfelelő számlatovábbítási és számlafeldolgozási folyamatot kialakítani.

***

5percAdó ajánló:

Ha szeretnéd tudni, milyen jogszabályok változnak, milyen gyakorlati megoldások állnak a cégek rendelkezésére, és mik azok a buktatók, amelyeket célszerű elkerülni – különösen az aluldigitalizált kisvállalkozások számára, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>Elektronikus számlázás – kötelezettségek 2025. július 1-től című ÉLŐ-online konferenciáján 2025. 06. 18-án, ahol Dr. Czöndör Szabolcs előadásában részletesen átnézzük a lehetőségeket!

Ne csak az e-számla tárolásán gondolkozz: tekintsd át a teljes számlabefogadási folyamatot a számla beérkezésétől a könyvelőhöz jutásig!

Hétindító – 23. hét – Járulékbevallás és civil szervezetek – Suller Kriszta

Jeges kávés jó reggelt kívánok mindenkinek! Aki már túl van az évzárási hajrán, az szusszanjon egy kicsit, aki még a mai nap ezen dolgozik, annak kitartást! A hét második felében pedig – a beszámolókon túl – elővehetjük a járulékbevallásokat, illetve a civil szervezetek is figyelmet érdemelnek!

Amit ma még beadhatsz, a hétvégére eső határidő miatt:

  • 29 bevallás adatszolgáltatás, a társasági adóról, a hitelintézeti járadékról, az energiaellátók jövedelemadójáról, a hitelintézetek különadójáról, az innovációs járulékról, illetve a szakképzési hozzájárulásról
  • 71 bevallás ott, ahol ez szükséges (jelen esetben ez a más adónem hatálya alá áttérők esetében releváns)
  • KIVA bevallás a kisvállalati adóról (KIVA esetén figyeljünk arra, hogy tudomásom szerint a helyi iparűzési adóban a KIVA alap választása május 31-ig – a hétvége miatt június 2-ig – jogvesztő hatályú!)
  • HIPA helyi iparűzési adóbevallások benyújtása, különös figyelmet fordítva a sávos adózási lehetőség választására
  • Civil szervezetek esetén választható a TAONY nyilatkozat, de csak akkor, ha sem ingatlanhasznosításból, sem vállalkozási tevékenységből nincsen sem bevétele sem ráfordítása a civil szervezetnek, a mai nap e tekintetben jogvesztő hatályú!
  • 23KOZ azon civil szervezeteknek, akik 2023-ban már kaptak 1%-os kiutalást, idén először kötelezően ONYA felületen kell benyújtani
  • ELMDIJ bevallás, idén először ONYA felületen kerül benyújtásra

A beszámolók benyújtására a 05. 31-i határidő vonatkozott, sajnos itt nincs halasztás, mert ezen dokumentum tekintetében a benyújtási határidő a beszámolás fordulónapját követő ötödik hónap utolsó napja!

Járulékbevallások

Aki már a „lábát lógatja”, az felkészülhet a jövő hét csütörtökre határidős járulékbevallási feladatokra:

  • 58-as bevallások egyéni vállalkozások körében
  • 08-as bevallások társaságok, esetlegesen civilek, egyéni vállalkozások körében (természetesen nem elfelejtve a különleges adózói kör érintett bevallásairól, pl. 08INT) Ezen kívül nem feledkezhetünk meg a bevallásokhoz kapcsolódó befizetési kötelezettségeinkről sem!

Civil szervezetek rendkívüli járulékbevallása

Felhívom a figyelmet a civil szervezetek esetleges rendkívüli 08-as bevallási kötelezettségére, melyet akkor kell benyújtani, ha az előző év tekintetében reprezentációs keret túllépés történt. A bevallást a keret felettes része alapján kell benyújtani, és eddig a napig kell megfizetni az ebből eredő járulékokat és adókat. Fontos itt is felhívnom a figyelmet, hogy reprezentációnak kizárólag az az ügylet minősíthető, ami megfelel a reprezentáció fogalmának! Fontos, hogy ezt alaposan körbejárják a szerveztek, ami nem minősül reprezentációs kiadásnak, az osztja a normál természetbeni juttatások sorsát, és havi járulékbevallás benyújtási kötelezettség alá tartozik!

Civil szervezetek éves statisztikája

Az idén 06. 10-re határidős a civil szervezetek 1156-os statisztikai bevallása, melyet tehát a héten még kényelmesen be lehet nyújtani.

Ha a civil szervezetek kapcsán kihívást jelent a jogszabályi környezet és a helyes könyvelői működés feltérképezése, akkor csatlakozz a >>Civil Szervezeteket Könyvelők Klubjához, ahol a mindennapi működéshez, könyveléshez nyújtunk segítséget klubdélutánokon és egy zárt szakmai levelezőlistán.

Beszámolókon túl… 

Amint letudtuk a beszámolókat, érdemes elővenni az ügyfelek első 5 havi iratanyagát, alapos áttekintés és ellenőrzés céljából. Fontos az is, hogy a zárlati feladatok elvégzése után a nyitás adatait egyeztessük, nehogy később ez elmaradjon. Különösen fontos ez azokban az esetekben, ahol – bármely okból – idejekorán nyitottunk. Sajnos egyre-másra látom az irodánkba érkező anyagokból, hogy a vevők, szállítók analitikája köszönő viszonyban sincsen a főkönyvi számokon szereplő összegekkel, azok több esetben látványos mértékben eltérnek. Nagyon fontos, hogy bár a pénzügyes terület nem elsősorban könyvelői kompetencia, ezen analitikák és a főkönyv közötti anomáliák tisztázásra kerüljenek. Ez természetesen sok esetben nem megy az ügyfél segítsége nélkül. Ahol zárási időszakban nem, vagy nem mindig jut idő ezen tételek kiemelt egyeztetésére, most, akár év közben is sort keríthetünk rá!

Mindenkinek kellemes nyarat, jó pihenést, medenceparti verőfényes szép napokat kívánok!

***

5percAdó ajánló:

A sikeres zárások után ideje 2025. évi kreditpontjaidról is gondoskodni! Válaszd a 3 képzési forma közül a számodra legmegfelelőbbet!

Legyél naprakész a PENTA UNIÓ konferenciáinak segítségével!

Diákok foglalkoztatása nyáron – a diákmunka foglalkoztatói szemmel – Széll Zoltánné

Ahogy közeledik a nyári időszak, egyre több vállalkozás és munkáltató számol azzal a lehetőséggel, hogy diákokat alkalmazzon átmeneti munkaerőként. A diákmunka évről évre népszerűbb, hiszen a fiatalok számára ez nemcsak kereseti lehetőséget, de az első munkahelyi tapasztalatot is jelenti – a foglalkoztatók számára pedig rugalmas, szezonális segítséget nyújt.

A diákmunka jogi és társadalombiztosítási háttere

A diákfoglalkoztatás azonban sajátos jogi és társadalombiztosítási hátteret kíván. A foglalkoztatási forma megválasztása nemcsak a diák jövőbeni jogosultságaira, hanem a munkáltató közteherfizetési kötelezettségeire is hatással van.

Az alábbi összefoglaló célja, hogy rávilágítson a legfontosabb tudnivalókra.

Fontos kiindulópont: A diákok önmagukban nem minősülnek biztosítottnak, de meghatározott feltételek mellett jogosultak egészségügyi szolgáltatásra.

Nem mindegy, hogyan foglalkoztatjuk a diákot!

A nyári diákmunka kapcsán többféle foglalkoztatási forma közül választhat a munkáltató, amelyek eltérő társadalombiztosítási és adózási következményekkel járnak:

Munkaviszony

Munkaviszony keretében foglalkoztatva a diák biztosítottá válik, így társadalombiztosítási pénzbeli ellátásokra – például táppénzre – és nyugdíjjogosultságra is szert tesz.

A diáknak társadalombiztosítási járulékot, a munkáltatónak szociális hozzájárulási adót kell fizetnie. A munkáltató részéről érdemes megvizsgálni, hogy a diákmunkás foglalkoztatása esetén a szociális hozzájárulási adó csökkentésére milyen lehetőségei vannak.

A biztosítási kötelezettség a diákra teljes vagy részmunkaidő esetén is fennáll, így a munkáltatónak be kell jelenteni a jogviszonyt a NAV felé a 25T1041-es nyomtatványon, legkésőbb a munkavégzés megkezdése előtt. A jogviszony megszűnését 8 napon belül kell bejelenteni. Határozott idejű munkaszerződés esetén a bejelentést előre kell elvégezni, megadva a kezdő és záró dátumot.

Megbízási jogviszony

A megbízási szerződéssel történő foglalkoztatás a munka jellegétől függően alkalmazható. 

Biztosítási jogviszony csak akkor jön létre, ha a havi díjazás eléri a minimálbér 30%-át, vagy naptári napokra vetítve annak harmincad részét. Ha a jövedelem ezt nem éri el, a diák nem válik biztosítottá, és nem keletkezik TB-járulékfizetési kötelezettség. A kifizető akkor is köteles szociális hozzájárulási adót fizetni, ha a jövedelem nem éri el a biztosítotti küszöböt, és kedvezmény sem vehető igénybe.

Ha biztosítási jogviszony keletkezik, a bejelentést a munkaviszonyhoz hasonlóan kell teljesíteni.

Egyszerűsített foglalkoztatás (EFO)

Ez a forma alkalmi vagy idénymunkára (pl. vendéglátás, mezőgazdaság, turizmus) alkalmazható.

Érvényes jogviszony csak akkor jön létre, ha a munkáltató a munkavégzés megkezdése előtt bejelenti a foglalkoztatást. A munkáltató napidíjas közterhet fizet – ennek mértéke 2025-ben több alkalommal változott, és attól is függ, hogy a foglalkoztatás alkalmi vagy idénymunka-e.

A diák nem lesz biztosított, de jogosultságot szerezhet: baleseti egészségügyi ellátásra, álláskeresési ellátásra, és nyugdíjjogosultságra.

Időtartami korlátok (általános szabály): Alkalmi munka: maximum 5 egymást követő nap, havonta legfeljebb 15 nap évente legfeljebb 90 nap ugyanazon munkáltatónál.

Idénymunka: maximum 120 nap egy éven belül ugyanazon munkáltatónál.

Ha a munkáltató és a diák idénymunkára és alkalmi munkára létesít egymással több alkalommal munkaviszonyt, akkor ezeknek a munkaviszonyoknak az együttes időtartama nem haladhatja meg naptári évenként a 120 napot. 

2025. július 1-jétől új szabály lép életbe

Egy munkavállaló – így a diák is – egy naptári évben legfeljebb 120 napot dolgozhat egyszerűsített foglalkoztatásban, összesítve, tehát minden munkáltatóval együtt.

A munkáltató szempontjából ez azt jelenti, hogy 2025. július 1-től azt is figyelembe kell venni, hogy a diák egy évben maximum 120 napot dolgozhat egyszerűsített foglalkoztatás keretében. Mindezt úgy, hogy a 2025. évre vonatkozó számításra külön szabályok vonatkoznak.

Iskolaszövetkezeten keresztüli foglalkoztatás

Ez az egyik legnépszerűbb foglalkoztatási forma, mert:

  • rugalmasan alkalmazkodik a tanulmányi időbeosztáshoz,
  • járulék- és szochomentességet biztosít,
  • valamint egyszerűsített adminisztrációval jár. 

A diákok iskolaszövetkezet tagjaként harmadik személy részére nyújtott szolgáltatás keretében végzik a munkát, így teljesítik a szövetkezet tagságával, a tagsági megállapodásban foglalt személyes közreműködésüket.

A nappali tagozatos diák nem válik biztosítottá, az iskolaszövetkezet pedig:

  • nem fizet utána járulékot vagy szociális hozzájárulási adót,
  • intézi a munkaszervezést,
  • a bejelentést és a kifizetést,
  • elvégzi az adólevonást (ha szükséges) és kiállítja a megfelelő igazolásokat.

25 év alattiak esetében – ha az egyéb feltételek fennállnak – a fiatalok személyi jövedelemadó-mentességet is igénybe vehetnek.

Fontos kérdés!

Foglalkoztatható-e iskolaszövetkezeten keresztül az, aki már befejezte tanulmányait, de újabb képzésbe még nem iratkozott be? Ez mindig a tanulói/hallgatói jogviszony és a diákigazolvány érvényességének időpontjához kötött.

Záró gondolatok a diákmunka tekintetében

A foglalkoztatási forma megválasztása nemcsak költségbeli, hanem társadalombiztosítási és jogi szempontból is stratégiai döntés.

Ha egy vállalkozás diákokat foglalkoztat – akár közvetlenül, akár iskolaszövetkezeten keresztül –, érdemes tisztában lenni a kapcsolódó közteher- és biztosítási kötelezettségekkel.

A jogi tudatosság nemcsak megtakarítást, hanem biztonságot is jelent – mind a diák, mind a foglalkoztató számára.

***

5percAdó ajánló:

Ha szeretnél felkészült lenni a diákmunka jogviszonytípusaival, azok tb és adózási követelményeivel, valamint a biztosítási jogviszony hiányának kockázataival kapcsolatban, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>Diákot nyárra? Ne hibázz! – Járulékok, jogviszonyok, gyakorlati tippek című ÉLŐ-online konferenciáján 2025. 06. 17-én, ahol Széll Zoltánné és Dr. Horváth István előadásában – gyakorlati példákon keresztül – részletesen átnézzük a lehetőségeket!

Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM