Hogyan válik egy magánszemély az ÁFA alanyává?

Nem adóalany magánszemélyek és az ÁFA

Elsőre talán úgy gondoljuk, hogy magánszemélyként – amennyiben gazdasági tevékenységet nem végzünk – nem kerülhetünk kapcsolatba az általános forgalmi adóról szóló törvénnyel – azonban ez nem biztos, hogy így van.

Ugyan magánszemélyként, ÁFA alanyként belföldön és ellenérték fejében termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást nem végzünk, de ne feledjük, a jogszabály hatálya alá tartozik a közösségen belüli termékbeszerzés és a termékimport is. Ez utóbbi két esetben már felmerülhet az adóalanyiságunk.

Az első esetben – azaz a közösségi termékbeszerzés fogalomkörön belül – csak az új közlekedési eszköz beszerzéseként definiált jogügyletek keletkeztethetnek a nem adóalany magánszemélyek részére ÁFA kötelezettséget.

Vizsgáljuk meg, pontosan mely feltételek fennállása esetén kell a magánszemélynek ÁFA fizetési kötelezettséggel számolnia:

  • az ÁFA törvény értelmében vett új közlekedési eszközről legyen szó,
  • ellenérték fejében történő beszerzés esete álljon fenn, és
  • a terméket az EU valamely más tagállamából Magyarországra fuvarozzák.

Lássuk sorjában a fenti feltételeket!

Mi minősül új közlekedési eszköznek? Leggyakrabban egy szárazföldi közlekedési eszköz (azaz gépjármű): beépített erőgépének hengerűrtartalma meghaladja a 48 cm3-t, vagy teljesítménye meghaladja a 7,2 kilowattot, feltéve, hogy az értékesítés teljesítésekor az első forgalomba helyezéstől számítva legfeljebb 6 hónap telt el, vagy az általa megtett távolság mindeddig legfeljebb 6.000 kilométer. Vízi és légi járművek esetében is tartalmaz definíciót a jogszabály, de mivel ilyet azért ritkábban szerez be magánszemély, ennek részletes ismertetésétől eltekintek (a logika azonban hasonló: mérethez, használati időhöz kötött).

Látható, hogy vagylagos feltétellel van dolgunk, tehát akár az időintervallumon, akár a futott kilométerszámon belül vagyunk, attól még új a közlekedési eszközünk. A jogszabály nem korlátozza az értékesítések számát sem, tehát akár többször is értékesíthető az eszköz, attól még szintén új közlekedési eszköznek fog számítani.

Miután az új közlekedési eszközök beszerzése esetén a teljesítés helye az a hely, ahol a termék a beszerző nevére szóló rendeltetéssel a fuvarozás befejezésekor van, úgy ezt is meg kell vizsgálnunk. Ennek értelmében, ha Magyarországra érkezett a jármű, úgy a teljesítési hely Magyarország.

Miután egy termék közösségen belüli beszerzéséről van szó (itt nincs eltérő szabály), így a fizetendő adót az ügylet teljesítését tanúsító számla kibocsátásakor, de legkésőbb a teljesítést követő hónap tizenötödik napján kell megállapítani.

Itt kerül fontos szerepbe a nem adóalany magánszemélyünk: az új közlekedési eszköz közösségen belüli beszerzése címén az adót ő fogja fizetni, az adókulcs az általános, azaz 27%. Segítségére lesz azonban a vámhatóság, amely határozatban állapítja meg az ÁFA-t, ha az új közlekedési eszköz személygépkocsi, motorkerékpár. Ezáltal mentesül is a magánszemély a további kötelezettségek alól, azaz ÁFA bevallási kötelezettség nem terheli.

Előfordulhat ugyanakkor olyan eset, amikor önadózással kell az adófizetési kötelezettségnek eleget tenni – ez a követendő eljárás például, ha hajót vásárolunk. Összesítő nyilatkozatot – közösségi adószám hiányában – nem kell kitöltenünk.

A bevezetőben említett másik esetkörünk a termékimport lehet – ilyen jogcímen a nem adóalany magánszemélyeknek szintén keletkezhet ÁFA kötelezettségük.

Adóalanyok körében jól ismert szabály, hogy a termékimport után, vagy kivetéses eljárással -vámhatósági közreműködéssel -, vagy – bizonyos feltételek esetén – önadózással történik az adófizetés.

A nem adóalany magánszemélyünk termékimportja során kizárólag a kivetéses eljárás működhet. A termékimportra vonatkozó főszabály alapján – nem adóalany magánszemélyekre sincs eltérő rendelkezés – az ügylet a terméknek a közösség ÁFA területére történő beléptetése helye szerinti tagállamban teljesül, amennyiben szabad forgalomba is helyezik ugyanezen tagállamban. Ha a terméket a beléptetés helye szerinti közösségi tagállamban nem helyeznék szabad forgalomba, akkor az import csak akkor és ott teljesül, amikor, és ahol végül ez megvalósul.

A termékimport adóalapja – mint minden más esetben – a termékimport teljesítése időpontjában hatályos releváns rendelkezések alapján megállapított vámérték. A termékimport adóalapjába ugyanúgy bele fognak tartozni a termékimporthoz kapcsolódóan kivetett adók, vámok, illetékek, járulékok és az első rendeltetési helyig felmerülő járulékos költségek (csomagolási, fuvarozási költségek).

A nem adóalany magánszemélyek által bonyolított termékimport során szerencsére érvényesek adómentességi szabályok is.

Például az EU vámmentességi rendeletében szabályozott termékek importja mentességet élvez, ha azok összértéke a 22 EUR-t nem haladja meg, stb.

Egy korábbi cikkben bemutattuk a használtcikkek értékesítése kapcsán releváns személyi jövedelemadó szabályokat. Jó hír, hogy amennyiben ezen értékesítések az üzletszerűség, gazdasági tevékenység fogalmát nem merítik ki, a magánszemélyeknek nem keletkezik ÁFA kötelezettségük.

* * *

Ha személyesen is szeretnél velem találkozni, akkor jelentkezz március 5-ig kedvezményesen a Telephely keletkezése a társasági és a helyi iparűzési adó tekintetében – minősítési és bejelentési szabályok címmel április 5-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM