Újabb változás a Szép-kártya szabályozásában

A munkáltató többlet-juttatási-, a munkavállalók bővülő felhasználási lehetőségei 2023. augusztus 1-től

szép-kártya

A SZÉP-kártya a munkáltatói juttatások egyik legkedveltebb cafeteria eleme. Ennek oka a mérsékelt adóterhelésben és a sokoldalú felhasználási lehetőségben rejlik.

2023. január 1-jétől és január 9-étől is változtak a szabályok (erről egy korábbi cikkünkben itt már beszámoltunk). Az alszámlák megszűntek és a felhasználási lehetőségek konkrét előírásra kerültek.

2023. június 20-án kihirdetésre került a 237/2023. (VI. 19.) Korm.rendelet (továbbiakban: kormányrendelet), amely tovább módosítja (bővíti) a SZÉP-kártya felhasználási szabályait. A módosítás nem végleges, hiszen a Kormány egyik vészhelyzeti intézkedéséről van szó.

A SZÉP-kártya, mint béren kívüli juttatás éves rekreációs kerete továbbra is 450 000 forint, amely a munkaviszony napjaival arányosan értendő. A rekreációs keretet az Szja törvény 71. §-a szabályozza. A juttatási érték után 15 százalék személyi jövedelemadót és 13 százalék szociális hozzáárulási adót fizet a munkáltató. A 450 000 forint/év rekreációs keretet meghaladó összeg már az Szja törvény 70. §-a alá tartozik. A fizetendő adómértékek azonosak, azonban az adóalap megállapításánál egy 1,18-as szorzószámot kell alkalmazni.

A Magyar Közlöny 2023/87-es számában kihirdetett kormányrendelet az Szja. törvénytől eltérő átmeneti szabályt vezet be. Hangsúlyozni kell, hogy átmeneti szabályról van szó, amelynek érvényessége 2023. december 31-éig tart. Egyéb változás nélkül a jövő évre ezzel tervezni még nem igazán érdemes.

Az új szabályozás értelmében két alapvető változásra kerül sor. 

Az egyik változás az adóztatást, a másik változás a felhasználási lehetőséget érinti. Nagyon figyelni kell azonban a kormányrendelet minden egyes szavára. A rekreációs összeg továbbra is 450 000 forint/év, amely továbbra is időarányosan értendő. Ez az összeg egy egyszeri juttatással „megtoldható”. Ennek a többletjuttatásnak az összege legfeljebb 200 000 forint. Erre a pótlólagosan adott juttatásra 2023. december 31-éig van lehetőség. Ne felejtsük el, hogy a decemberi fizetéssel, január elején utalt összeg már a 2024-es szabályoknak megfelelően fog adózni.

Széchenyi Pihenő Kártya juttatás céljából nyitott számla korlátozott rendeltetésű. Ez azt jelenti, hogy a számlaegyenleg nem használható fel bármilyen termék vásárlására vagy szolgáltatás igénybevételére.

237/2023. (VI. 19.) Korm.rendelet a 2023. január 9-ei szabályozáshoz képest tovább bővíti a SZÉP-kártya felhasználási lehetőségét. 2023. augusztus 1-jétől a kártyaegyenleg a kereskedő által értékesített élelmiszer vásárlására is felhasználható. Figyeljünk a „kereskedő” kifejezésre.

A kereskedő a kormányrendeletben meghatározott főtevékenységet folytató gazdasági társaság, egyéni vállalkozó, egyéni cég, őstermelő vagy családi gazdaság, aki a 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendelet alkalmazásában szolgáltatónak minősül. 

A 76/2018. (IV. 20.) kormányrendelet 1. §. 3. pontja értelmében szolgáltatónak minősül a pénzforgalmi szolgáltatóval szerződéses jogviszonyban álló természetes személy, jogi személy vagy egyéb gazdálkodó szervezet, amely az e rendeletben meghatározott szolgáltatásokat ténylegesen nyújtja, ide nem értve a szolgáltatás közvetítőjét.

A TEÁR kóddal meghatározott kedvezményezett főtevékenységek a kormányrendelet 1. számú mellékletében találhatók. ezek a következők:

TEÁOR kód      Gazdasági tevékenység
       4711 Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem
       4721 Zöldség, gyümölcs kiskereskedelme
       4722 Hús-, húskészítmény kiskereskedelme
       4723 Hal kiskereskedelme
       4724 Kenyér-, pékáru-, édesség-kiskereskedelem
       4729 Egyéb élelmiszer-kiskereskedelem
       4781 Élelmiszer, ital, dohányáru piaci kiskereskedelme

 

A kereskedő – a Széchenyi Pihenő Kártyával kezdeményezett fizetés elfogadása esetén a főtevékenysége körében élelmiszer belföldi értékesítését végezheti a munkavállaló és társkártyával rendelkező közeli hozzátartozója részére. Hangsúlyozni kell, hogy élelmiszer értékesítésről van szó.

A 237/2023. (VI. 19.) kormányrendelet 2. §-a meghatározza az élelmiszer fogalmát. Ide tartozik a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló 2658/87/EGK tanácsi rendelet I. mellékletének módosításáról szóló, 2021. október 12-i (EU) 2021/1832 bizottsági végrehajtási rendelet 1. melléklete szerinti 

  • I–IV. áruosztályba tartozó termékek, ide nem értve az alkoholtartalmú folyadékokat, valamint a dohány és feldolgozott dohánypótló termékeket, továbbá 
  • V. áruosztályba tartozó termékek közül a só.
2021/1832 bizottsági végrehajtási rendelet érintett áruosztály besorolása
       I. Áruosztály                                  élő állatok; állati termékek
       II. Áruosztály növényi termékek
       III. Áruosztály állati, növényi vagy mikrobiális zsír és olaj, és ezek bontási termékei; elkészített ételzsír; állati vagy növényi eredetű viasz
       IV. Áruosztály élelmiszer-készítmények; italok, alkoholtartalmú folyadékok és ecet; dohány és feldolgozott dohánypótlók; égés nélküli belégzésre szánt termékek, nikotintartalommal is; az emberi szervezetbe való nikotinbevitelre szánt más nikotintartalmú termékek
       V. Áruosztály ásványi termékek

 

Figyelni kell tehát, mert a 4781 TEÁOR kód alá tartozók a cigarettát, szivart stb. nem adhatják SZÉP-kártyára. Ugyancsak nem vásárolható SZÉP-kártyával sör, bor, pálinka.

A kormányrendelet 2023. augusztus 1-jén lép hatályba.

***

A PENTA UNIÓ Zrt. 2023-ban is egész évben szervez továbbképzéseket, áprilistól egészen decemberig. Válassz helyszínek, előadók, és időpontok közül! 

Jelentkezz most, biztosítsd be 2023-as kreditpontjaid és tedd fel kérdéseid a Penta előadóinak! >> Idén is a Penta továbbképzését választom! 

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM