Mit kell tudni a számlázó programokról? – avagy hogyan számlázzunk a 23/2014. NGM rendelet szerint ma és holnap…

Ön vajon mindent tud a számlázásról? – 1. rész

2014. július 1-jétől hatályba lépett a 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet, amely előírja a számlázásra vonatkozó alapvető szabályokat. Ezzel párhuzamosan a korábbi, többször módosított 24/1995. PM rendelet jelentős része hatályát veszítette.

2014. október 1-jétől a rendelet előírta a számlázó programokat felhasználók részére a bejelentési kötelezettséget. Ettől kezdve az adóhatóságnak pontos információja van arról, hogy mely adózó milyen számlázó programot használ, illetve arról is fel tud állítani egy statisztikát, hogy mely számlázó programot milyen körben és volumenben alkalmaznak.

2015. július 1-jétől a számlázó programokkal szemben támasztott további követelmény, hogy az elektronikusan archivált számlákról egy adatexportot állítson elő. Az adatexport szerkezete pontosan meg van határozva a rendelet mellékletében és egy revízió esetén az adóhatóság ezt kéri. Az adatexport rengeteg adat mezőt tartalmaz (pl. rendszám) és egyéb olyan adatokat, amelyeket eddig általában nem tüntettünk fel a számlán.

Mit jelent a számla kiállítójára nézve ez a rengeteg új mező? Több adatot kellene feltüntetni a számlán? Egy biztos, a számla kiállítójának körültekintően kell eljárnia és tisztában kell lennie a számla minimális tartalmi követelményeivel. Ehhez több jogszabály ismerete szükséges. Ha szeretnéd megismerni ezeket, akkor gyere el a Számlázási tanácsadó konferenciára.

Mi várható 2016. január 1. után? Minden számláról kötelező lesz az adatexport? Ki és hogyan tudja ezt az adatexportot lekérdezni? Valóban be fogják kötni az adóhatósághoz a számlázó programokat is? Milyen pozitív és negatív következménye lehet ennek a gyakorlatban?

2015. év vége felé közelítve fontos tudni, hogy a saját számlázó programunk megfelel-e a jogszabályi követelményeknek szilveszter után is? Ehhez kapcsolódóan szó lesz arról is, hogy miben lehet segítségünkre egy jó könyvelő program, illetve hogyan tudjuk saját adminisztrációs terheinket csökkenteni az új szabályozást felhasználásával?

Szintén a 23/2014. NGM rendelet szabályozza az elektronikus számlákra vonatkozó egyes szabályokat is. De vajon e-számlának minősül-e a PDF formátumban előállított és elektronikus úton (e-mail-en) elküldött számla? A Számlázási tanácsadó konferencián szó lesz arról is, hogy mit ír elő ezzel kapcsolatban a rendelet és mi az eddigi gyakorlat.

Ha Neked is vannak hasonló kételyeid a számlázással kapcsolatban, akkor jelentkezz a 2015. október 2-ai Számlázási tanácsadó konferenciára.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM