Kedvező változások a rövidtávú lakáskiadás átalányadózásában

Mutatjuk a részleteket...

Rövidtávú lakáskiadók, figyelem! Jövőre már három lakás kiadása esetén is választható lesz a tételes átalányadózás! Ez jó hír, ám nem árt odafigyelni! A cikkből kiderül, hogy pontosan mire!

A mostanság csak „airbnb-ző” kategóriába sorolt, ám valójában kereskedelmi szálláshely szolgáltatási tevékenységet végző magánszemélyek egyes csoportjára vonatkozóan 2018. január 1-től kedvezően módosul a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.).

A jelenlegi szabályozás szerint azok, akik fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemélynek minősülnek, abban az esetben választhatják a tételes átalányadózást, ha e tevékenységet egyetlen olyan lakásban vagy üdülőben végzik, mely a saját tulajdonukban vagy haszonélvezetükben van. Amennyiben megfelelnek a törvényi feltételeknek, akkor évente, szobánként 38.400 Ft-ot fizetve, felső korlát nélkül tudják jövedelemadó szempontjából leadózni a megszerzett bevételt. Amennyiben viszont e tevékenységet már nem csak egy lakásban vagy üdülőben végzik, úgy egyik ingatlanra sem választhatják ezt a kedvező adózást.

2018. január 1-től a személyi jövedelemadóról szóló törvény módosításának köszönhetően már három lakás rövidtávú kiadása esetén is lehet választani a tételes átalányadózást, abban az esetben, ha fennállnak az egyéb törvényi feltételek. Sokan üdvözlik ezt a változtatást, ám tisztában kell lenni azzal, hogy ez egyéb következményeket is magában rejt, amire talán nem is gondolnánk! Ugyanis: az e tevékenységet végzők általános forgalmi adó alanynak minősülnek és amennyiben jogosultak rá, a 18%-os adó megfizetése helyett alanyi adómentességet is választhatnak, melyet legtöbben meg is tesznek. Az áfa alanyi mentes értékhatár éves szinten 8 millió forint, így akik ennél több bevételt érnek el (és valljuk be, három lakásnál már ennek valószínűsége igencsak nagy), azok áfa körbe kerülnek, mely nem csak az adófizetéssel jár, hanem az adminisztrációs terheket is jelentősen megnöveli. Ez tehát azt jelenti, hogy a jövedelemadó szempontjából marad a szobánkénti 38.400 Ft éves adó, ám áfa tekintetében már adófizetésre lesznek kötelezettek.

Az áfa körbe kerülő fizetővendéglátó tevékenységet végző adóalanyoknak fontos tudniuk, hogy magánszemélyként a korábbi bevételi nyilvántartás helyett pénztárkönyv– vagy naplófőkönyv vezetésére kötelezettek, valamint az áfa bevallást is el kell készíteniük.

Amennyiben viszont áfa fizetésre kötelezetté válnak, attól kezdve levonhatóvá válik minden olyan, a tevékenységhez kapcsolódó beszerzés áfája (pl. rezsiszámlák, internet, takarítószerek, stb.), melynek levonását az áfa törvény nem tiltja és melyeknek áfáját az adóalany korábban nem helyezhette levonásba.

Fontos tudni azt is, hogy aki adószámos magánszemélyként és emellett egyéni vállalkozóként is tevékenykedik, annak a bevételei összeadódnak, így az alanyi mentes értékhatár elérésének vizsgálata egyszerre kell, hogy megtörténjen a két tevékenységi formánál, ezért annak érdekében, hogy elkerülje az áfa-fizetést, mindenképpen át kell gondolnia, hogy mely tevékenységet milyen formában végezzen, hogy a legoptimálisabb adófizetést érje el.

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek a rövid- és hosszútávú lakáskiadás adózási és számviteli kérdései, akkor jelentkezz július 21 -ig kedvezményesen a Rövid- és hosszútávú lakáskiadás adminisztrációja, könyvelése, adózása A-tól Z-ig címmel szeptember 21-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is át tudjuk beszélni felmerülő kérdéseidet!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM