Év végi munkahelyi számvetés

Mit szeretnénk elérni?

A karácsony nem csupán az év végi pihenés időszaka. A közös céges ünneplés egy jó alkalom arra is, hogy átgondoljuk, megbeszéljük, mennyire teljesültek az idei elképzelések. Meghatározhatjuk a jövő évi irányt is, mit szeretnénk elérni.

A legtöbb karácsonyi céges partin a vezetőség beszédet mond. Sokak számára ez egy terhes kötelesség, szónoktól függően túl viccesre, túl hosszúra vagy túl mesterkéltre sikerül a szöveg. Mire érdemes fókuszálni ilyenkor?

Az év vége kiváló lehetőség arra, hogy számot vessünk önmagunkkal nem csupán magánemberként, de munkavállalóként is. Érdemes közösen összegezni, mennyire tekintjük sikeresnek az évet és meghatározni az új célkitűzéseket.

Gondolkodjatok közösen!

Kérdezd meg a munkavállalóidat, a kollégákat, hogy látják az idei évet! Mennyire elégedettek, teljesültek-e a céljaik? Sokszor a nagyvállalati célok átláthatatlanok az egyes munkavállalók szempontjából, így érdekes mátrix alakul ki az alapján, mit gondolnak a vezetők és mit a beosztottak ugyanarról az évről. Az év végi beszédben érdemes ezeket az észrevételeket összegezni, reagálni egy-egy meglátásra vagy felvetésre.

Előfordulhat, hogy valakinek személyes okokból nem volt sikeres egy év. Például, ha sokat betegeskedett és ez hátráltatta a munkavégzésben, esetleg aggódott is amiatt, megmarad-e így a munkahelye. Kedves visszajelzés a főnök részéről, ha megemlíti, hogy ugyan a kolléga teljesítménye nem volt magas, de a korábbi hozzáállása miatt mindenki közösen bízott abban, hogy mielőbb felépül, és remélhetőleg a jövő év tekintetében már ő is derűlátó lehet.

Dicsérj meg minél több embert!

Több cégnél szokás az év végi dicséret vagy jutalomosztás. Gondolj arra, hogy ha csak a legjobbak részesülnek elismerésben, az egy nagy létszámú munkahelyen nem feltétlenül motiválja az összes embert. Inkább keress olyan szempontokat, ami alapján minél több embert ki lehet emelni, megdicsérni. Például, ki érte el idén a legjobb eredményt? Ki hozta a legtöbb új ügyfelet? Kire lehetett számítani, ha túlórázni kellett? Ki hozta be idén a legfinomabb süteményt, vagy főzte a kollégáknak a legjobb kávét? Ki volt az, aki humorával, lelkesedésével minden helyzetben erőt adott a többieknek?

Akár indíthattok szavazást is, esetleg egy-egy vicces oklevéllel is minősíthetitek egymást. Fontos, hogy mindenki érezze a csapatban, hogy valamiért ő is hasznos tagja a közösségnek.

Határozzatok meg célokat!

Sok vezető a jövő évi célok között csak a bevételnövelést, ügyfélkör bővítést, új munkatársak felvételét szokta megemlíteni. Márpedig ez alapján egyet szűrnek le a dolgozók: még többet kell majd dolgozniuk ugyanennyi pénzért. Épp ezért nagyon fontos, hogy a célok meghatározásában a jelenlegi kollégák is központi szerepet töltsenek be.

Cél lehet például, hogy a nagyobb bevétel elérése érdekében továbbképzési lehetőséget kapnak a munkatársak. Fontos a jó munkakörnyezet kialakítása, így például az elhasználódott irodai székek cseréje éppoly fontos lehet a kollégák számára, mint az ügyfélkör bővítése.

Tűzzetek ki közös célokat! Ez nem minden esetben kell, hogy a napi munkához kapcsolódjon. Például elhatározhatjátok, hogy ha sikerül egy meghatározott összeggel növelni a bevételt jövőre, akkor valamennyi dolgozó részt vehet egy rég várt, csábító közös programon. Ez lehet akár egy wellnessfürdőzés éppúgy, mint egy külföldi út.

Nektek milyen volt az idei évetek és min változtatnátok jövőre? Írjátok meg nekünk!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM