2024. október 29-én került benyújtásra a Parlament elé az egyes adótörvények módosításáról szóló T/9724. számú törvényjavaslat, amely a várakozásokkal ellentétben…
Étel-italautomata üzemeltetők figyelmébe…
A kezelőszemélyzet nélküli berendezések hatályos szabályai
2015. január 1-től hatályos az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 22/D paragrafusa, mely azon adózok vonatkozásában ír elő bejelentési kötelezettséget, akik élelmiszer-értékesítést kezelőszemélyzet nélkül végző automata berendezést üzemeltetnek.
2017. január 1-től tovább bővült a bejelentési kötelezettség, a jelenleg hatályos előírások szerint be kell jelentenie az üzemeltetőnek:
- az értékesítés megkezdését, legkésőbb az értékesítés megkezdését megelőző napon,
- az üzemeltetés szüneteltetésének megkezdését és befejezését legkésőbb a szüneteltetés megkezdésének, illetve befejezésének napján,
- az értékesítés megszüntetését, legkésőbb az azt megelőző napon,
- az értékesítésnek az adózó érdekkörén kívül eső okból bekövetkezett megszűnését, legkésőbb az értékesítés megszűnésének napján,
- haladéktalanul, a külön jogszabályban meghatározott adattartalomban bekövetkezett bármely változást.
A bejelentés igazgatási szolgáltatási díja 30.000 forint, mely összeget 2016. június 16-ától abban az esetben nem kell megfizetni, ha a berendezés üzemeltetője olyan berendezés kapcsán tesz bejelentést, amely vonatkozásában az előző üzemeltető már bejelentést tett és az ehhez kapcsolódó díj teljes összegét megfizette.
2017. június 30-tól eltörlésre kerül a regisztrációs díjfizetési kötelezettség. További változás, hogy az említett dátumig az automata berendezéseket felügyeleti egységgel (AFE) kell ellátni, így az AFE nélküli berendezések csak a fenti dátumig üzemeltethetőek. Kivételt képez az az eset, ha valamennyi felügyeleti szolgáltató akként nyilatkozik, hogy nem képes AFE-val ellátni az automata berendezést. Ebben az esetben az üzemeltető mentesül az elektronikus adatszolgáltatási kötelezettség alól, azonban berendezését csak 2017. december 31-ig üzemeltetheti.
Az AFE egy elektronikus adattárolást és adatkommunikációt végző eszköz, melyen tárolt adatokról az üzemeltetők 2017. június 30-tól rendszeres, elektronikus adatszolgáltatást kötelesek teljesíteni az adóhatóság felé. (Időközben kihirdetésre került a június 19-ei Magyar Közlönyben a 2017. évi LXXVII. törvény, amely tartalmazza az adótörvények 2018. évi változásait. Ennek értelmében 2017. december 1-ig mentesül az üzemeltető az adatszolgáltatási kötelezettség alól, ha a szerződést a felügyeleti szolgáltatóval 2017. július 31. napjáig megköti. Ugyanakkor az Art. 230. §-a kiegészült annyiban, hogy 2017. december 1-jétől kizárólag AFE-val ellátott automataberendezés üzemeltethető. Valamint 2017. december 31-ig mentesül az üzemeltető az adatszolgáltatási kötelezettség alól, ha valamennyi felügyeleti szolgáltató – amennyiben van kijelölt menedékes felügyeleti szolgáltató, abban az esetben a menedékes felügyeleti szolgáltató is – nyilatkozik arról, hogy az automataberendezést – az automataberendezés műszaki adottságai miatt – nem képes AFE-val ellátni. Ebből következően ezek az automataberendezések 2017. december 31-ig üzemeltethetők – a Szerk.).
Az automata berendezések működését az adóhatóság hírközlő eszköz és rendszer útján felügyeli. Ennek végrehajtása érdekében a berendezés üzemeltetőjének szerződést kell kötnie egy felügyeleti szolgáltatóval, amely az adatok rögzítésének és a NAV felé történő szolgáltatásának technikai lebonyolítását végzi.
Az AFE működéséért és annak adatszolgáltatásáért a felügyeleti szolgáltató a felelős. A berendezés üzemeltetésével kapcsolatos kötelezettségeket az adóhatóság a kötelezettség fennállása alatt és az azt követő általános elévülési időn belül ellenőrizheti. Maga a felügyeleti szolgáltatás hatósági áras, rendeletben rögzített a legmagasabb alkalmazható ár. A hatósági ár az üzemeltető által az adózás rendjéről szóló törvény 22/D. § alapján teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében kötelező, a felügyeleti szolgáltató által nyújtott, minimális felügyeleti szolgáltatásnak minősülő szolgáltatások után – AFE-enként legfeljebb 5.000 Ft/hó, amely az általános forgalmi adót nem tartalmazza.
Az adózás rendjéről szóló törvény rendezi az automata berendezések üzemeltetéséhez kapcsolódó jogsértések szankcióit is.
2017. január 1-től az adóhatóság 10 millió forintig terjedő mulasztási bírságot szab ki a forgalmazó, illetve a szolgáltatásnyújtó részére felügyeleti szolgáltatói engedély nélküli AFE forgalmazása, a felügyeleti szolgáltatói engedély visszavonását követően az AFE továbbforgalmazása, továbbá a felügyeleti szolgáltatói engedélytől eltérő AFE forgalmazása, felügyeleti szolgáltatói engedély nélküli szolgáltatásnyújtás, felügyeleti szolgáltatói engedély visszavonását követő szolgáltatásnyújtás esetén.
Ezen túlmenően a magánszemély kötelezett (forgalmazó, üzemeltető, szerviz, műszerész) 500 ezer forintig, nem magánszemély kötelezett 1 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható az automata berendezés üzemeltetésével, az AFE forgalmazásával, szervizelésével kapcsolatos, jogszabályban meghatározott kötelezettségek egyéb módon történő megszegése esetén.
A részletes szabályokat a 31/2016. (IX. 2.) számú, az élelmiszer-értékesítést kezelőszemélyzet nélkül végző automaták műszaki követelményeiről, az automaták üzemeltetéséről és szervizeléséről, valamint az automatákban rögzített adatoknak az állami adó- és vámhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló NGM rendeletben találjuk meg.
* * *
Amennyiben érdeklődsz a számvitelt és az adózást érintő változások iránt, akkor a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében idén is számítunk részvételedre a mérlegképes könyvelők kötelező továbbképzésén. A hagyományos, kétnapos továbbképzésre itt jelentkezhetsz! >>> Jelentkezem
2 hozzászólás
Kedves Gábor! Köszönöm a szakmai tályákoztatást minden felhasználó nevében. Bár étel ital autómatárol szolt a fáma, egy picike szegmensről nem eset szó, ez pedig a nem élelmiszer jellegü automaták üzemeltetése. (Óvszer, kozmetikum, horgászcikk, bicikli alkatrész, stb. Erről tudna minket néhány szóban paragrafusban, tájékoztatni?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát üdvözlettel: Frindt Attila
Kedves Frindt Attila!
A kezelőszemélyzet nélkül működő automatákon keresztül történő értékesítés – ide értve az élelmiszer és nem élelmiszer értékesítést is – kereskedelmi tevékenységnek számít, melynek általános feltételeit a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény szabályozza. Ennek értelmében a kereskedelmi tevékenység formáját a kereskedő az e törvényben meghatározottak szerint maga választhatja meg, amely lehet – többek között – az automatából történő értékesítés is.
A kereskedelmi tevékenység végzésének szándékát a kereskedő köteles a kereskedelmi hatóságnak bejelenteni, illetve jogszabályban meghatározott egyes tevékenységekre pedig engedélyt kérni. Automata és üzleten kívüli kereskedés esetében a kereskedő székhelye szerinti település jegyzője minősül kereskedelmi hatóságnak. A jegyző a bejelentés alapján a kereskedőt és az általa végzett kereskedelmi tevékenységeket nyilvántartásba veszi. A nyilvántartás nyilvános, a jegyző azt közzéteszi az önkormányzat honlapján.
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeit a 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet szabályozza. Ennek értelmében az automatából történő értékesítés a forgalmazott termékre vonatkozó külön jogszabályok alapján szükséges hatósági engedélyek birtokában folytatható. A kereskedő köteles az automatán nevét és székhelyét feltüntetni.
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (új Art.) szerinti adóhatósághoz történő bejelentési kötelezettség kizárólag az élelmiszer-értékesítést kezelőszemélyzet nélkül végző automatákra vonatkozik. A nem étel- vagy italautomatákra nem vonatkozik az Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) történő bejelentési kötelezettség.
A számlázási szabályokkal kapcsolatban megjegyzendő, hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 167. §-a alapján mentesül a nyugtakibocsátási kötelezettség alól az adóalany abban az esetben, ha kezelőszemélyzet nélküli automataberendezés útján teljesíti termék értékesítését, szolgáltatás nyújtását.
Üdvözlettel,
Kis Gábor
5percAdó szakértője
adószakértő
Finacont Szolgáltató és Tanácsadó Kft.
Az oldalon bármilyen formában közzétett tartalom nem minősül tanácsadásnak, ezért azok alkalmazása és annak következményei a felhasználó kizárólagos felelősségi körébe tartoznak. A https://www.5percado.hu körültekintően gyűjti és mutatja be az oldalon található információs tartalmat, azonban nem vállal semmiféle felelősséget az oldal használatából bekövetkező anyagi vagy más jellegű esetleges károkért vagy károkozásért. Ezért az oldal felhasználói számára különösen javasolt megfelelő szakmai tanácsadás igénybevétele, mielőtt pénzügyi-számviteli-adózási-társadalombiztosítási kérdésekben vagy szabályozással kapcsolatban eljárnak.
Értékelés, hozzászólás