Egyéni vállalkozók! A támogatás se maradjon ki az szja bevallásból!

Tippek az adóbevallás kitöltéséhez

Közeleg az egyéni vállalkozók személyi jövedelemadó bevallásának határideje. Mivel sokaknak okoz gondot, hogy hogyan kezeljék a kapott támogatásokat akár bevétel, akár költség szempontjából, ebben a cikkben szeretnék segítséget nyújtani ehhez.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 10. számú melléklete az egyéni vállalkozók jellemzően előforduló bevételei között említi a felvett támogatásokat, melyek közül ki kell emelni a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított, valamint az egységes területalapú (földalapú) támogatásokat, hiszen ezeket a jogszabály külön nevesíti.

Költségek fedezetére vagy fejlesztési célra kapott támogatás

E kategóriába az a támogatás tartozik, amelyet a magánszemély kizárólag a ténylegesen felmerült, igazolt kiadásainak a folyósítóval történő elszámolási kötelezettsége mellett kap. Fontos figyelni arra a kitételre, hogy elszámolási kötelezettségnek is kell társulnia a támogatás folyósításához. Amennyiben nem kell elszámolni az ilyen típusú támogatással, akkor arra az általános szabályokat kell alkalmazni.

A költségek fedezetére vagy fejlesztési célra nyújtott, vissza nem térítendő támogatásoknak az adott adóévben azt a részét kell bevételként figyelembe venni, mely megegyezik azokkal a kiadásokkal, melyek ebből a támogatásból az adott adóévben kerültek finanszírozásra.

Például: Ha egy egyéni vállalkozó 2016. évben 4 millió Ft, elszámolási kötelezettséggel járó, fejlesztési célú támogatást kapott és ebből 2,6 millió Ft-ot igazoltan elköltött, úgy a támogatásból 2,6 millió Ft-ot a 2016. évi bevallásában ki kell mutatnia a bevételek között. Így azonos összegű lesz erre vonatkozóan a bevétel és az ebből teljesített kiadás, azaz nem keletkezik adófizetési kötelezettség sem erre a 2,6 millió Ft-ra vonatkozóan. A fennmaradó 1,4 millió Ft-os támogatás összege pedig átkerül a következő év(ek)re.

Előfordulhat, hogy e támogatások egy része – vagy egésze – nem kerül cél szerint felhasználásra a megadott határidőig. Ilyen esetben a fel nem használt támogatást abban az évben kell bevételként figyelembe venni, amikor a felhasználásra jogszabály szerint nyitva álló határidő lejár. Amennyiben nem került e határidő meghatározásra, akkor a folyósítás évét követő negyedik adóév utolsó napján kell a bevételek között feltüntetni ezt az összeget.

A fenti példát folytatva: amennyiben a felhasználásra nyitva álló határidő 2019. február 5-e volt és a korábbi időszakról fennmaradt 1,4 millió Ft nem került cél szerint felhasználásra, úgy ez az összeg a 2019. év bevételét fogja növelni.

Ha pedig felhasználásra nyitva álló határidő nem lett megjelölve, úgy a folyósítást követő negyedik adóév utolsó napján kell bevételként elszámolni ezt az összeget. Jelen példában ez a dátum 2020.12.31. (A folyósítás éve 2016 volt és az ezt követő negyedik adóév utolsó napja 2020.12.31.).

Ha a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra korábbi években (a 2016. adóévre vonatkozó bevallás esetén 2016 előtt), előre folyósított, bevételként elszámolt támogatást az egyéni vállalkozó köteles egészben vagy részben visszafizetni, akkor a már elszámolt bevétel tekintetében az önellenőrzésre irányadó szabályok szerint kell eljárnia, amennyiben a támogatás bevételként történő elszámolása a visszafizetés adóévét megelőzi. Ebben az esetben a visszafizetés miatti késedelmi kamat, késedelmi pótlék, vagy más hasonló jogkövetkezmény címén teljesített kiadás sem számolható el költségként.

Egységes területalapú (földalapú) támogatás

Az egységes területalapú (földalapú) támogatást a folyósítás évében kell bevételnek tekinteni (kivéve a 2005. évben folyósított egységes területalapú támogatást, mivel azt a magánszemély döntése szerinti megosztásban a folyósítás évében és az azt követő adóévben vehette figyelembe bevételként.) Ha az egységes területalapú támogatást a magánszemély köteles visszafizetni, a visszafizetés összegével annak az adóévnek a bevételét kell csökkentenie, amely adóévben a visszafizetés megtörtént.

Egyéb támogatásokkal kapcsolatos tudnivalók

Amennyiben a kapott támogatás nem tartozik a fenti két kategória valamelyikébe, (azaz nem minősül sem költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatásnak, sem pedig egységes területalapú támogatásnak), úgy annak összegét a folyósítás évében kell bevételként figyelembe venni.

Abban az esetben, ha egy jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított, vissza nem térítendő támogatást nem kell a jövedelem kiszámításánál figyelembe venni, akkor az e támogatásból finanszírozott kiadások, valamint az ezekkel összefüggő értékcsökkenési leírás nyilvánvaló módon nem számolható el költségként. Ha pedig e támogatás nem nyújt a kiadásokra teljes mértékben fedezetet, akkor viszont a nem finanszírozott rész természetesen elszámolható költségként.

Egy fontos – és egyben szokatlan – rendelkezés is kapcsolódik ehhez a kategóriához: amennyiben a tevékenységhez jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján bevételnek minősülő támogatást folyósítanak, akkor annak jogszerű felhasználásával teljesített kiadás még akkor is az elismert költség kategóriájába tartozik, ha az részben a magánszemély személyes vagy családi szükségletét szolgálja. Természetesen itt is feltétel, hogy ha a támogatás csak részben nyújt fedezetet az ilyen kiadásra, akkor e rendelkezés alapján az csak a támogatásból fedezett rész mértékéig vehető figyelembe elismert költségként

Bevallási és nyilvántartási kötelezettség

Amennyiben az egyéni vállalkozónak a fentiek alapján 2016. évben a támogatásokra vonatkozóan bevételt kell figyelembe vennie, akkor azt a 16SZJA bevallás 13-03 lapjának 21. sorában kell feltüntetnie. Emellett fontos, hogy a támogatásokról vezetett, egyedi analitikus nyilvántartásokban is rögzítsük a támogatással kapcsolatos adatokat, információkat, hogy azok a későbbiekben az alapnyilvántartások, a bevallások, egy utólagos elszámolás vagy ellenőrzés alapjául szolgálhassanak.

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek az egyéni vállalkozók könyvelésének és adózásának szabályai, akkor jelentkezz 2017. február 27-ig kedvezményesen az Egyéni vállalkozók könyvelése, adózása A-tól Z-ig – egyszerűbb, mint gondolná! címmel 2017. március 27-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is át tudjuk beszélni felmerülő kérdéseidet!

Ajánljuk figyelmedbe a témában szakkönyvünket! A hiánypótló kiadvány már megrendelhető honlapunkon vagy megvásárolható a PENTA irodáiban >> SZAKKÖNYVBOLT

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM