Családtag dolgozhat ingyen a vállalkozásban?

Csak bizonyos feltételekkel…

Ezt kérdést többször intézték hozzám az utóbbi időben. A válasz igen, dolgozhat, de csak bizonyos feltételekkel. Ebben a cikkben összefoglalom, hogy segítő családtag milyen formában vállalhat munkát, és miképp teheti ezt meg díjazás nélkül.

2012. január 1-el ugyan kikerült a 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) szabályai alól a segítő családtag fogalma, ugyanakkor a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) továbbra is tartalmaz rá vonatkozó rendelkezéseket, tehát a meghatározás létezik.

Ki minősül családtagnak?

Erre a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 8:1. § adja meg a választ, miszerint közeli hozzátartozó a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha-, a nevelőszülő és a testvér. Aki nincs a felsorolásban, az nem. Így az élettárs, keresztanya, és a „pötty korunk óta barátok vagyunk, olyan mintha a testvérem lenne” sem.

Milyen jogviszonyban és adóvonzat terhével foglalkoztatható a családtag?

Az Szja törvény 24. §-a meghatározza, hogy a segítő családtag tevékenysége önálló tevékenységnek minősül. Ez azt jelenti, hogy minden esetben megbízási szerződést kell kötni, kizárólag a megbízási jogviszony elemeit viselje magán a tevékenység ellátása, illetve maga a megbízási szerződés is. Tehát ne tartalmazza a munkaviszony tipikus tartalmi elemeit, nehogy színlelt szerződésnek minősüljön, és utólag munkaviszonnyá minősítsék annak minden adóterhével együtt. (Megbízási szerződés köthető szóban és írásban egyaránt, viszont a későbbi viták elkerülése végett mégis inkább azt javaslom, hogy foglaljuk írásba.)

Bemutatom a két jogviszony közti lényeges különbségeket, melyek alapján egyértelműen elkülöníthetők:

Munkaviszony főbb elemei:

  • a munkavállalónak személyesen, folyamatosan és rendszeresen rendelkezésre kell állnia, munkáltató utasításait követve, az ő ellenőrzése alatt,
  • munkavégzés időtartamát, helyét, és a munkaidő-beosztást a munkáltató határozza meg,
  • munkáltató eszközeivel történik a munkavégzés,
  • Munka Törvénykönyve vonatkozik rá, (például munkaszerződést kötnek)
  • munkavégzésért munkabér jár és pótlékok,
  • Mt. szerint meghatározott fizetett szabadságot köteles biztosítani a munkáltató.

Megbízási jogviszony jellemzői:

  • a felek függetlenek egymástól, nincs alá-fölé rendeltségi viszony,
  • nincs meghatározva a munkaidő, a megbízott maga osztja be idejét, kizárólag határidőket, részhatáridőket szabhat meg a megbízó, (az ügy ellátásának időpontját meghatározhatja, például ha egy 1 napos konferencia idejére kötik a megbízási szerződést)
  • a munkavégzés a megbízott saját eszközeivel történik,
  • Ptk. vonatkozik rá,
  • nincs munkabér, pótlékok, továbbá szabadság sem jár.

Megbízási jogviszony esetén az alábbi kötelezettségek vannak:

díjazás ellenében munkát végző családtagra vonatkozóan:

  • ha a jövedelem (bevétel költséggel csökkentett része) nem éri el a minimálbér 30 %-át:

¤ a megbízott nem lesz biztosított, járulékokat nem kell fizetni,
¤ 15 % Szja-t kell vonni,
¤ megbízó a 19,5 % szochot és a 1,5 % szakképzési hozzájárulást köteles fizetni,
¤ NAV felé nem kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon,

  • ha a jövedelem eléri a minimálbér 30%-át:

¤ biztosítottá válik a megbízott, tehát 10 % nyugdíj-, 4 % természetbeni- és 3% pénzbeli (kivéve, ha a megbízott öregségi nyugdíjas) egészségbiztosítási járulékot kell vonni,
¤ 15 % Szja ez esetben is levonandó,
¤ megbízót 19,5 % szocho és 1,5% szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli,
¤ NAV felé bejelentési kötelezettség keletkezik.

díjazás nélküli munkavégzés esetén: a Ptk. 6:280. §–a rendelkezik arról a lehetőségről, hogy a megbízott ellenszolgáltatás nélkül vállalhatja a megbízást. Ez esetben nem lesz biztosított, nincs bejelentési, sem járulékfizetési kötelezettség, viszont a megbízó köteles a megbízott költségeit megtéríteni.

Természetesen dolgozhat a családtag munkaviszonyban is, (akár egyszerűsített foglalkoztatás keretein beül is) ugyanazokkal a feltételekkel, adó- és járulékok megfizetésével mint bármely munkavállaló, de ez esetben már nem segítő családtagnak, hanem munkavállalónak nevezzük.

Összegezve a fentieket, ha családtag felajánlja ellenszolgáltatás nélküli segítségét vállalkozásunkba, boldogan elfogadhatjuk azt az említett feltételekkel, de ez esetben is írjunk megbízási szerződést, figyelve annak minden lényeges tartami elemére.

* * *

Konferencianaptár 2018 – Nehogy lemaradj! Írd be soron következő konferenciáink dátumait naptáradba és élj speciális kedvezményeinkkel!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM