Cafeteria átalakulás 2019 – 3. rész

Munkaviszonyos jövedelemnek minősülő juttatások

2019. január 1-től számos korábbi népszerű juttatás kikerült a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) által kedvezményezett körből. Azokra a juttatásokra, amelyekre a kedvező adózási szabályok megszűntek, akár adómentesek voltak, akár egyes meghatározott juttatásként lehetett őket eddig kezelni, 2019-ben az általános adózási szabályok vonatkoznak.

Ez azt jelenti, hogy bármilyen formában valósulnak meg (például helyi bérlet, munkahelyi étkezés, iskolakezdési utalvány, stb.), adóköteles jövedelemnek kell tekinteni, és a juttató, valamint a juttatásban részesülő magánszemély közötti jogviszony alapján kell az adókötelezettséget megállapítani. Cafeteria esetén ez a jogviszony a munkaviszony. Tehát az adótörvény által egyéb módon nem szabályozott juttatást munkaviszonyból származó jövedelemként kezeljük. Technikailag ez úgy működhet, hogy a tárgyhónapban kiadott juttatás értékét hozzáadjuk a munkavállaló többi bruttó jövedelméhez. A munkáltató megfizeti a 21% közterhet (19,5 szociális hozzájárulási adót és 1,5% szakképzési hozzájárulást), valamint a munkavállalótól levonja a magánszemélyt terhelő személyi jövedelemadót (15%) és járulékokat (10% és 8,5%). Ennek eredményeképpen – kedvezményekkel nem számolva – a juttatás értékének 33,5%-át a munkavállaló munkabérére terheljük, mivel a legtöbb esetben magából a juttatásból nem lehet a közterheket levonni.

Hogyan mentesítsük a nettó munkabért a juttatások adójától

A munkáltatók többsége – érthető módon – szeretné elkerülni, hogy a juttatások közterhei (adó  és járulékok) a munkavállaló nettó munkabérét csökkentse. Mivel a munkáltató a munkavállaló közterheit nem vállalhatja át, ez a cél oly módon érhető el, ha a levonandó adó és járulékok összegének fedezetére többlet jövedelmet képezünk.

Cafeteria rendszer esetében megoldható, hogy a cafeteria keretből fedezzük a közterheket is, így a munkáltatónak nem keletkezik többlet költsége.

Amennyiben a munkáltató saját döntése vagy kötelezettségvállalása (például kollektív szerződés) alapján nyújt valamilyen juttatást, akkor csak úgy tudja „mentesíteni” a munkavállalót az adó- és járulékteher alól, ha a juttatást értékét nettó jövedelemnek tekintve bruttósítja azt. Ezzel persze megnő a cég költsége. Összehasonlításként, ha például a 10.500 forintos havi helyi bérletet az idén is szeretné biztosítani a munkáltató a munkavállalójának, akkor ami 2018-ban egyes meghatározott juttatásként 40,71%-os adóval 14.775 Ft költséget jelentett, az 2019-ben 19.105 forintba kerül.

Az Szja tv. 9.§ 2019. január 1-től hatályos új (3b) pontja az önkéntes pénztárakba történő munkáltatói utalás esetén viszont kötelezően írja elő, hogy az átutalásra szánt összegből a munkavállalót terhelő közterheket az utalást megelőzően le kell vonni. Ha tehát a munkáltató a munkavállalók számára vállalt egy fix összegű önkéntes pénztári tagdíj-hozzájárulást, akkor ezt az összeget bruttósítva számolhatja csak el, az adót és járulékokat nem terhelheti a munkavállaló egyéb jövedelmére.

Kedvezmények érvényesítése

A 2018. évi LXXXII. törvény beiktatott egy 2020. január 1-től hatályba lépő rendelkezést az Szja tv. 48.§ (6) pontjaként. E szerint a magánszemélyt megillető kedvezményt elsőként a tevékenység ellenértékeként juttatott jövedelemre (munkabérre) vonatkozóan kell érvényesíteni, és csak ezt követően a béren felül adott juttatásokra.

A megváltozott adókörnyezetben minden vállalkozásnál célszerű feltérképezni az összes juttatási formát, a gyümölcsnaptól kezdve a mikulás csomagon keresztül a sportolási támogatásig, de ideértve például a különböző biztosításokat is. A megváltozott szabályok ugyanis messze nem csak a cafeteriát érintik.

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek a hazai cafeteria rendszer 2019. évi átalakításai, akkor jelentkezz  a Cafeteria 2019 a gyakorlatban címmel 2019. január 22-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is megvitathatjuk felmerülő kérdéseidet.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM