A 2024. évről szóló 24SZJA jelű bevallás a személyi jövedelemadó, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás és a szociális hozzájárulási adó bevallására…
Lakáskiadás KATA adózással?
Lehetséges! De hogyan?

Airbnb, Booking.com és társaik? Hosszútávú lakásbérbeadás? Keveredő fogalmak, téves jogszabály értelmezések… Vajon lehet-e KATA adóalanyként végezni ezeket a tevékenységeket? Ha igen, mit és hogyan? Mai írásunkban ezt a témát járjuk körbe.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló, 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 2013. évi hatályba lépése óta szinte minden évben formálódik, hogy minél életszerűbbé, egyszerűbbé és kedveltebbé váljon, alternatívát nyújtva sokak számára a kedvezményes adózás választására, és nem utolsósorban ösztönözve a vállalkozási tevékenység esetleges legalizálását.
2013-ban – a KATA bevezetésekor – három tevékenység végzése is tiltva volt azok számára, akik a KATA szabályai szerint kívánták leadózni jövedelmüket. Ezek a következők voltak:
- 22 Biztosítási ügynöki, brókeri tevékenység
- 29 Biztosítás, nyugdíjalap egyéb kiegészítő tevékenysége
- 20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése.
Az évek során az első két tilalom kivezetésre került a törvényből, ám a „Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése” továbbra sem választható a KATA adóalanyok számára. De mit is jelent pontosan ez a tevékenységi kör? Mit foglal magába? Nézzük a részletezését!
A Központi Statisztikai Hivatal honlapján megtalálható TEÁOR tartalma alapján a 68.20. kódon szereplő szakágazatba tartozik:
- a saját tulajdonú, bérelt (lízingelt) ingatlan bérbeadása és üzemeltetése:
- lakások, lakóépületek,
- nem lakóépületek, beleértve a kiállítási csarnokokat, a kiállítótermeket, a raktárakat és a bevásárlóközpontokat is,
- föld, lakótelek,
- lakóházak és bútorozott vagy bútorozatlan lakások vagy apartmanok bérletbe adása tartós használatra, jellemzően havi vagy éves jelleggel.
- épületberuházás saját üzemeltetés céljából,
- a lakásként használt lakókocsik és egyéb mobil lakóterek telepének üzemeltetése,
- a használatban lévő állami, kormányzati tulajdonú ingatlan bérbeadása és üzemeltetése,
- a saját raktár, tároló üzemeltetése, az üres raktár, tároló bérbeadása.
Nem ebbe a szakágazatba tartozik: szállodák, apartmanszállodák, panziók, kempingek, lakókocsitáborok és egyéb nem lakóépületek vagy rövid tartózkodásra szolgáló szálláshelyek üzemeltetése (lásd: 55)
A fentiek alapján tehát egyértelmű, hogy a 68.20. kategóriába a hosszútávú lakáskiadást soroljuk és vitathatatlan, hogy a rövidtávú lakáskiadás egy másik kóddal van jelezve (az 55. kategóriába tartozik).
A magyar jogi szabályozás komplex és sokszor nehezen érthető részleteivel szemben a KATA szabályai teljesen egyértelműek, hiszen nemcsak a tiltott tevékenységi kör egyértelmű megnevezését tartalmazza, hanem annak TEÁOR kódját is feltünteti. Kevés ilyen egyértelmű szabályozás létezik Magyarországon, úgyhogy ne értsük félre! A KATA szabályai alapján tiltott tevékenység kétségtelenül a hosszútávú lakáskiadás, a rövidtávú kiadás pedig megengedett!
Tehát Airbnb-zők, Booking-osok és társaik! Nyugodtan végezzétek tevékenységeteket KATA adóalanyként, amennyiben az adó optimalizálása ezt megkívánja!
Hosszútávú lakásbérbeadók! Kerüljétek a KATA adózást, és keressétek meg az optimális megoldást akár magánszemélyként, egyéni vállalkozóként vagy gazdasági társaságként! A megfelelő konstrukció kiválasztásával jelentős adó spórolható meg, teljesen legálisan!
* * *
Amennyiben részletesebben is érdekelnek a rövid- és hosszútávú lakáskiadás adózási és számviteli kérdései, akkor jelentkezz 2017. február 25-ig kedvezményesen a Rövid- és hosszútávú lakáskiadás adminisztrációja, könyvelése, adózása A-tól Z-ig címmel 2017. április 25-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is át tudjuk beszélni felmerülő kérdéseidet!
Ajánljuk figyelmedbe szakértőnk tollából legújabb szakkönyvünket! A hiánypótló kiadvány már megrendelhető honlapunkon, vagy megvásárolható a PENTA irodáiban >> SZAKKÖNYVBOLT
Sokszor órákat vesztegetsz el egy-egy “utánanézéssel”, mert az egyszeres könyvvitellel méltatlanul keveset foglalkozik a szakirodalom? Jobb lenne kérdezni, hogy biztosra menj, de nincs kitől? Tudni szeretnéd “hogyan csinálják” más könyvelők? Legyét Te is Klubtag! Jelentkezz! >> Egyszeres Könyvvitel Klub
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás