Influenza vagy nátha?

Mi a teendő?

Bár a tünetek egy része azonos, a nátha és az influenza két különböző betegség, így a kezelés során is vannak eltérések.

Megfázni szinte bármikor lehet, akár nyáron is, elég, ha alul öltözünk egy hidegebb, szeles napon, de akkor is megbetegedhetünk, ha túl sokk stressz ér miket, és nem táplálkozunk megfelelően. Az influenzajárvány viszont jellemzően januárban, februárban jelentkezik, amikor a hideg téli napok után enyhébb, párás, ködös, szürke napok jönnek.

Mik a tünetek?

A nátha jellemzően torokkakapárással, torokfájással indul, viszkető érzés jelentkezik az orrban. Majd elkezd a beteg tüsszögni, és folyik az orra. Jellemző a fáradtság érzés, a gyengeség, fejfájás, hőemelkedés, de akár láz is jelentkezhet.

Miközben a náthának van egy jellemző kialakulási folyamata, vagyis a fent leírt módon sorban jellennek meg a tünetek, addig az influenza hirtelen érkezik, egyszerre jelenik meg az összes tünet. Akár 40 fokos láz is jelentkezhet a betegnél, erős végtagfájdalmat érez, majd a vizes orrfolyás és az erős torokfájás miatt rossz az illető közérzete. A betegség több napig, akár egy hétig is eltarthat. Fertőző betegség, a tünetek megjelenésétől kezdve egy hétig nem szabad közösségbe menni.

Hogyan kezeljük?

Antibiotikumra egyik esetben sincs szükség, mivel ezek vírusos megbetegedések. Az influenza esetében előfordulhat, hogy bakteriális felülfertőzés történik, többféle szövődmény is kialakulhat. Ez esetben az orvos antibiotikumot ír fel, de ez már a másodlagos betegség miatt történik, nem az influenza miatt!

Betegség esetén a legfontosabb és egyben legjobb gyógymód az ágynyugalom. Vagyis vegyünk ki pár nap betegszabadságot, és ahogy mondani szokás, „feküdjük ki” a betegséget. Ha eleget pihenünk, a szervezetünk le fogja győzni a kórokozókat. Fontos a sok folyadékbevitel, igyunk vizet, teát, például gyógyteákat.

Egyebek mellett csak tüneti kezelésre van szükség. A legújabb orvosi iránymutatások szerint már egyáltalán nincs szükség lázcsillapításra, de magas láz, különösen erős végtagfájdalom esetén bevehetünk lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót. Ha gyógyszer nélkül kezelnénk magunkat, akkor hűtőfürdőzzünk, vagy tekerjünk a testünkre vizes törölközőt és úgy takarózzunk be.

Ha eldugult az orrunk, a tengervizes oldat, orrspray segíthet. A torokfájásra használjunk torokfertőtlenítőt, spray vagy cukorka formájában. Használhatunk infralámpát is, ez segít a váladék folyósításában, jól esik az arcunknak a meleg.

Mikor menjünk orvoshoz?

A náthás és az influenzás beteg is pár nap alatt magától meggyógyul. Ha azonban rosszabbodik az állapota, súlyosbodnak a tünetek, 3 nap után is magas láza van, illetve ha egyéb tünetek jelentkeznek, például mellkasi fájdalom, nehéz légzés, fülfájás, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM