Egy-egy pörgős napon akár annyira felhalmozódhat a munka, hogy ebédelni sincs időd rendesen. Ilyenkor jó, ha van nálad pár olyan…
Így előzd meg a nyakfájást, hátfájást
Hasznos tanácsok!
Az ülőmunka, a stressz hosszú távon oda vezet, hogy ha nem vigyázunk, elkezd fájni a nyakunk, a hátunk. Nagyon oda kell ezért figyelni arra, hogy megfelelően üljünk, és rendszeresen átmozgassuk végtagjainkat.
Ha kényelmetlen széken ülünk, vagy egész nap mozdulatlanul nézzük a monitort, a gerincre hatalmas terhelés hárul, ami hosszú távon gerincferdüléshez, porckorong sérüléshez is vezethet. Ha pedig a nyakat éri hasonló, egy irányból érkező behatás, például a mozdulatlan ülés során, akkor nyakmerevség, majd meszesedés alakulhat ki.
Mik az árulkodó jelek?
Már a fájdalom jelentkezése előtt érezhetjük, ha baj van. Nem találjuk a kényelmes pozíciót ülés közben, nem tudunk megfelelően koncentrálni a feladatra. Ezért nagyon fontos, hogy tudatosan odafigyeljünk arra, mennyi időt töltünk ülve. Időről időre álljunk fel, mozgassuk át tagjainkat.
Mozogjunk!
Sokan hivatkoznak arra, hogy az irodában nem lehet tornázni. Erre nincs is szükség, a lényeg a nyújtáson, átmozgatáson van. Ha email vagy chat helyett átsétálunk a másik szobában ülő kollégához, időről időre sétálunk egy kört, miközben elpakoljuk az iratokat, leguggolunk és nem lehajolunk az alsó fiókokhoz, felnyúlunk a kávéscsészéért, akkor észrevétlenül is már sokat tettünk azért, hogy beinduljon a vérkeringésünk, megnyújtsuk az izmainkat, szalagokat, megelőzzük a zsibbadást.
A széken ülve is alkalmanként bátran nyújtózzunk egyet. Végezzünk nyakkörzéseket, kulcsoljuk össze a kezünket és toljuk előre. Végezzünk az asztal alatt lábkörzéseket. A hátunkat homorítsuk, púposítsuk akár ülő helyzetben is.
Aki hosszú időn át végez ülőmunkát, mint például a könyvelők, azoknak nélkülözhetetlen, hogy beiktassanak heti egy vagy két alkalmat, amikor sportolnak, mozognak. Az úszás, nordic walking, a lovaglás, a kardio edzés mind kiváló. Reggelente biciklizzünk, fussunk egy keveset. Nem a nagy távolságokról van szó, a rendszerességen van a hangsúly.
Mindig van megoldás!
Ha végképp nincs más lehetőség, forduljunk időben gyógytornászhoz, aki speciális gyakorlatokkal segít nekünk, hogy testünk másfajta terhelést kapva megerősödjön. Bármilyen életkorban tudnak segíteni a szakemberek.
Jó megoldás a kineziotaping is. Ezt erre specializálódott gyógytornász vagy ortopéd szakorvos tudja felhelyezni. Az elasztikus ragasztószalag aktiválja a test öngyógyító mechanizmusát. Csökkenti a fájdalmat, javítja a vérkeringést, javítja a mozgásfunkciókat. A vállakra, nyakra helyezve csökkenti a nyomást, tehermentesíti a fájó pontokat, izmokat.
Amellett, hogy ragaszkodjunk a munkahelyünkön az ergonomikus székhez, figyeljünk arra is, milyen matracon alszunk. Fontos a keménysége, a rugalmassága, és hogy ne használjunk olyan matrcacot, amibe már gödröt vájt a testünk. A párna megválasztása szintén nem mindegy. Kérjük szakember segítségét, hogy segítsen a helyes döntésben, próbáljunk ki többféle méretet, modellt, márkát.
Amennyiben hajlamosak vagyunk a merev ülésre, akkor cseréljük le az irodai széket fitballra, térdelő székre, vagy használjunk ékpárnát. A különböző ülőalkalmatosságokat válthatjuk is, így nem alakul ki merev testtartás.
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás