Forralt bor és változatai

Lazítás egy nehéz nap végén

Egy fárasztó nap után, főleg, ha átfagyva érünk haza, jól esik egy finom forralt bor társaságában lazítani. Nem csupán a felmelegített bor, de a benne lévő fűszerek is melegítő hatásúak. Ráadásul többféle formában, ízesítéssel is elkészíthetjük.

Nem véletlen, hogy forralt bort árulnak a karácsonyi vásárokon, a jégpályák, sípályák mellett lévő büfékben, hüttékben. A forralt bor összetevői ugyanis, például a szegfűszeg, fahéj, értágító hatásúak, így hamarabb átmelegítenek. Így a hidegben támadó kórokozók ellen könnyebben felvehetjük a harcot. Vigyázzunk ugyanakkor az elfogyasztott bor mennyiségével, itt is fontos a mértékletesség annak ellenére, hogy a forralt bor alkoholtartalmát csökkenti a hozzáadott víz.

A forralt bort azért sem lehet megunni, mert számos ízváltozat készíthető. Készülhet vörös és fehérborból is, az előbbi a klasszikusabb verzió. Sokan édesebb bort használnak, de egy minőségi, száraz bor is kiváló. A lényeg a minőségen van, az ugyanis nem igaz, hogy a forralt bor kevésbé jó borból is készülhet, úgyis fel lesz vizezve.

Az alapváltozatnál a víz és a bor aránya 1:1. Ízlés szerint adjunk hozzá egy kis cukrot, egész fahéjrudat, szegfűszeget és szegfűborsot. Nevével ellentétben nem szabad felforralni a bort, csupán hevíteni, és még forrás előtt el kell zárni a gázt vagy a villanyt a lábas alatt. Főzés közben egyrészt elpárolog a bor alkoholtartalma, másrészt elvesznek az értékes összetevők.

Ha egy kicsit pikánsabbá tennénk az alapreceptet, akkor adjunk hozzá egy kis citromlevet, és cukor helyett mézzel édesítsük. Utóbbit csak a végén kell hozzáadni.

Változatok

Az almás változatban a víz helyett 100 százalékos, lehetőleg frissen préselt almalevet használunk, itt is a borral megegyező mennyiségben. Karikázzunk bele friss almát, sőt az ínyencek egy kevés almapálinkát is adagolhatnak bele.

A narancsos változatban elhagyjuk a citromot, helyette frissen facsart narancslevet használunk. Elkészítésekor a narancs héját együtt hevítjük a borral-vízzel, majd a végén csorgatjuk hozzá a narancslevet. Ebben a verzióban a szegfűborsot el is hagyhatjuk, és növelhetjük a fahéj és a szegfűszeg arányát. Az ízek kiemelésére tehetünk hozzá pár csepp rumot is.

Készíthetünk forralt bort vegyes gyümölcsös változatban is. Használhatunk fagyasztott és felengedett vagy aszalt gyümölcsöket is. Ízlés szerint válogassuk össze ezeket, arra ügyelve, hogy ha nagyon édes gyümölcsöket használunk, arányosan csökkentsük a hozzáadott cukor mennyiségét. Jól illik bele a mazsola is, és ehhez a változathoz is kiválóan passzol a rum. Tökéletes választás például, ha vegyes erdei gyümölcsöket használunk, az ínyencek ugyanakkor kipróbálhatják például a ribizlis forralt bort.

Az extra fűszeres változatban érdemes kipróbálni a babérlevelet, feketeborsot, gyömbért vagy a chili paprikát, ezek nem csak az aromát fokozzák, de melegítő hatásuk miatt kifejezetten jó hatással vannak a kezdődő náthára is.

Neked melyik a kedvenc változatod? Esetleg van saját, bevált recepted? Küldd el nekünk! ?

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM