2023. május 1-től lehet utazni vármegye vagy országbérlettel korlátozás nélkül vármegyén, illetve a teljes országon belül a MÁV, a GYSEV,…
A tömegközlekedési eszközzel történő munkába járás költségtérítési szabályainak 2023. évi változásai
Az országos és a vármegyei bérletek költségtérítéséről
A munkába járással kapcsolatos költségtérítési kötelezettség és a költségtérítéshez kapcsolódó adózási szabályok alkalmazásakor figyelembe veendő legfontosabb jogszabályok:
- 2012. évi I. törvény a Munka Törvénykönyvéről (Mt.), amely 2023. január 1-jétől a munkavégzés helyét definiálta újra.
- 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról, amely a költségtérítés adómentességének szabályait tartalmazza.
- 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról, amely az előzetesen felszámított áfa szabályait tartalmazza.
- 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről, amely 2023. március 24-étől változott.
- 91/2023. (III. 23.) kormányrendelet a közlekedési tárgyú kormányrendeletek módosításáról.
A tömegközlekedési eszközök használatára szóló új utazási bérletek
2023. május 1-jétől a jelenlegi (hagyományos) utazási bérletek mellett megjelennek a vármegyei és az országos bérletek is.
Az új típusú bérleteket a MÁV-START, a VOLÁNBUSZ, a MÁV-HÉV és a GYSEV helyközi járatait korlátlanul használhatják majd a bérleten feltüntetett területen. Budapesten belül a helyközi szolgáltatók járatain lehet velük utazni.
A bérleteket a MÁV-START pénztáraiban, automatáinál és a MÁV appon, a Volánbusz pénztárainál, a buszok fedélzetén, illetve GYSEV pénztárainál lehet majd megvásárolni. A bérletek 30 napig lesznek érvényesek.
A teljes árú vármegyei bérletet 9.450 forintért lehet majd megvásárolni. Az országos bérlet ennek duplájába, vagyis 18.900 forintba fog kerülni. Ezek a bérletek a jelenlegi tömegközlekedési bérleteknél olcsóbbak. Vegyük például egy magánszemélyt, aki Salgótarjánból jár dolgozni Budapestre. A Salgótarján – Budapest útszakaszon használható bérlet ára többszöröse, mintha három vármegyei vagy egy országbérletet vásárol majd a magánszemély. A kedvezményes árú bérletek okozta bevételkiesést a kormányzat megtéríti a közlekedési társaságok felé.
Arra figyelni kell, hogy sem a vármegye-bérlet, sem az ország-bérlet nem használható
- helyjegyköteles vonatokon, 1. osztályon, még a felár vagy a kocsiosztály-különbözet kifizetése mellett sem, továbbá
- a helyi közösségi közlekedési társaságok járatain sem.
Budapesten a MÁV-HÉV járatain és az agglomerációs kék buszokon csak a főváros közigazgatási határán kívül fogadják el a Pest vármegyei bérletet és az országos bérletet, a városhatáron belül már szükség lesz a BKK jegyekre vagy Budapest-bérletekre is. Ez azt jelenti, hogy pl. egy Pécelen lakó, de Budapesten dolgozó magánszemély, sem vármegyei, sem országos bérlettel nem tud eljutni a munkahelyére, hacsak gyalog, kerékpáron vagy rolleren nem. Az új típusú bérlet mellett még Budapest bérletet is vásárolnia kell. Ugyanez a helyzet más városok esetében is.
Az igénybe vehető tömegközlekedési eszközök
- belföldi vagy határon átmenő országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályán,
- menetrend szerinti országos, regionális és elővárosi autóbuszjáraton,
- elővárosi vasúton (HÉV-en),
- menetrend szerint közlekedő hajón, kompon, vagy réven
- utazik a munkavégzés helyére, továbbá, ha hazautazás céljából légi közlekedési járművet vesz igénybe.
2023. március 24-től a költségtérítési kötelezettség körébe bevont bérletek:
- helyközi ország bérlet,
- helyközi vármegye bérlet, valamint
- egyéb olyan, az országosnál kisebb területi érvényességű bérlet, amely meghatározott területen érvényes, továbbá alkalmas és szükséges a napi munkába járásra és hazautazásra történő felhasználásra.
A helyi közlekedést biztosító bérletek árának munkáltatói megtérítése továbbra is az adott jogviszonynak megfelelően adóztatandó.
A költségtérítési kötelezettség
Az utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 3. § (1b) és (2) bekezdése értelmében a munkáltató köteles megtéríteni a napi munkába járáshoz kapcsolódóan az olyan bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86%-át,
- amelyről a feltüntetett viszonylat alapján megállapítható, hogy alkalmas napi munkába járásra és hazautazásra,
- helyközi országbérlet, helyközi vármegyebérlet, valamint egyéb olyan, az országosnál kisebb területi érvényességű bérlet, amely meghatározott területen érvényes, továbbá alkalmas és szükséges a napi munkába járásra és hazautazásra történő felhasználásra.
Az új bérletek bevezetésével némileg megváltozik a munkavállalói nyilatkozat tartalma is. A klasszikus bérletek vásárlása kapcsán azoknak a munkavállalóknak, akiknek az állandó lakóhelye és a tartózkodási helye eltérő településen volt, arról kellett nyilatkozni, hogy melyik címről jár be a munkahelyére.
A vármegyei és az országos bérletek megjelenésével csupán az lesz érdekes a kettős lakcímmel rendelkezők esetében, hogy a közlekedésük egy vagy több megyét érint.
A megnövekedett magáncélú felhasználási lehetőségek miatt félő, hogy jelentősebb mennyiségű lakcímváltoztatással is számolni kell. Tegyük fel, hogy egy Budapesten élő és Budapesten dolgozó munkavállaló tartózkodási helyet létesít Salgótarjánban (bejelentkezik a szülei lakásába) és lenyilatkozza, hogy onnan jár munkába. Máris jogosulttá válik egy országos bérletre és látogathatja a vidéki baráti kört. Megjegyezném, hogy a hamis nyilatkozat büntetőjogi felelősséggel is jár. Érdemes erre a munkavállalók figyelmét felhívni. Az életvitelszerű tartózkodás továbbra is követelmény marad.
A heti hazautazás
A tömegközlekedéssel történő heti hazautazás költségtérítési szabályai nem változtak, azonban az országbérlet megjelenése mégis módosítja a költségtérítési szabályokat. Úgy vélem, hogy amennyiben a munkáltató országbérletet térít, akkor már nem köteles a heti hazautazás menetjegyét megtérítenie. Országbérlet estén nincs értelme menetjegyet vásárolni.
Más a helyzet akkor, ha a hazautazás olyan földrajzi helyre történik, ahová a munkavállaló nem tud eljutni tömegközlekedéssel, vagy csak komoly nehézségek árán tud tömegközlekedést igénybe venni. Ebben az esetben az országbérlet helyett a heti hazautazás kapcsán a gépjármű költségtérítés is lehetséges. Ennek kötelező értéke 18 forint/km. Ez adómentes, de a munkáltató 30 forint/km térítést is fizethet adómentesen. A gépjármű típusa, fajtája, tulajdonjoga ez esetben közömbös.
***
5percAdó ajánló:
Teljesítsd 2024. évi kreditpontjaid most! Válaszd a 3 képzési forma közül a számodra legmegfelelőbbet!
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás