A SZÉP-kártya juttatás szabályai

Három számla helyett egy számla 2023. január 9-től

SZÉP-kártya

A jogszabályi háttér

A SZÉP-kártya juttatás elég közkedvelt béren kívüli juttatás mind a kis-, mind a nagyvállalkozások körében. A SZÉP-kártya, mint cafeteria juttatás előnye a mérsékelt adóterhelésben, valamint a sokrétű felhasználási lehetőségben rejlik. Ezt a juttatást még vonzóbbá tehetik a 2023. január 1-jétől hatályba lépett új kormányrendeleti szabályok.  

A SZÉP-kártya juttatás felhasználási és adózási szabályait több jogszabály tartalmazza:

  • az adóztatási kapcsolatos szabályokat a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény.), valamint a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (továbbiakban Szocho törvény) tartalmazza.
  • Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályait a 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendelet határozza meg.

A fenti két alapvető jogszabályt módosítja és egészíti ki a:

  • a Széchenyi Pihenő Kártya alszámláinak megszüntetésével összefüggő adószabályok módosítását tartalmazó 593/2022. (XII. 28.) Korm. rendelet,
  • a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendeletet módosító 594/2022. (XII. 28.) Korm. rendelet, valamint 
  • a Széchenyi Pihenő Kártya felhasználásának veszélyhelyzeti szabályait tartalmazó 381/2022. (X. 6.) Korm. rendelet.

A SZÉP-kártya juttatással kapcsolatban három kérdés szokott rendszeresen felmerülni:

  • Hány forintot adhat a munkáltató csökkentett adóteher mellett?
  • Mire lehet elkölteni a számlákra (alszámlákra) utalt összeget?
  • A munkáltató juttatással kapcsolatban milyen költségei merülhetnek fel a munkavállalónak?

2023. január 1-jétől mindhárom kérdésre más válasz adható, mint a korábbi években. Arra azonban nagyon vigyázni kell, hogy nem feltétlenül az Szja törvény változott. A kérdésekre adandóválasz a fenti kormányrendeletekben keresendő.

A SZÉP-kártya rekreációs keret

A SZÉP-kártya, mint béren kívüli juttatás éves rekreációs kerete továbbra is 450 000 forint, amely a munkaviszony napjaival arányosan értendő. Az szja törvény 71. §-a három SZÉP-kártya alszámlát különböztet meg, amelyekhez összegbeli korlátokat is rendel. A korlátok átlépése esetén a többletösszeg átkerül az Szja törvény 70. §-a alá és ez némileg megemeli a munkáltató adóterhelését. Az Szja törvény 70. §-a alá átkerülő összeg egyes meghatározott juttatásnak minősül.

A 593/2022. (XII. 28.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése ezt a szabályt felülírta. A kormányrendelet értelmében megszűnnek az egyes alszámlák. Ennek következtében béren kívüli juttatásnak minősül a munkavállalónak az adóévben a Széchenyi Pihenő Kártya juttatás céljából nyitott korlátozott rendeltetésű fizetési számlájára utalt összeg, amennyiben az szálláshelyszolgáltatásra, vendéglátásra, szabadidős tevékenységre kerül felhasználásra és a 450 000 forint/év összeget nem haladja meg. 

A rekreációs keret és átlépésének adóvonzata

A 450 000 forint éves rekreációs keret a munkaviszony napjaival arányosan értendő. Egy évet 365 napnak kell tekinteni. A megfelelő összeg az Szja törvény 71. §-a alá tartozó béren kívüli juttatásnak tekintendő. Az átutalt összeg után a munkáltatót 15 százalék mértékű személyi jövedelemadó és 13 százalék mértékű szociális hozzájárulási adó terheli.

Az időarányosan alkalmazandó rekreációs keretet meghaladó összeg 1,18-szorosa után, mint adóalap után kell a munkáltatónak 15 százalék személyi jövedelemadó és 13 százalék szociális hozzájárulási adót fizetnie. Ez a szabály csak annyiban változott, hogy nem kell a rekreációs keretet alszámlákra bontani.

A SZÉP-kártya juttatás felhasználási lehetősége

A változások következtében 2023-tól megszűnnek a Széchenyi Pihenő Kártya alszámlái. A felhasználás részletszabályait a 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdésének a)-cs) pontjai TEAOR kódokra való utalással tartalmazzák. A felhasználási lehetőségek módosítása 2023. január 9-étől hatályos. A változások a 594/2022. (XII. 28.) Korm. rendeletben is megtalálhatók. Arra ügyelni kell, hogy 2023. január 8-áig a felhasználásra átmeneti szabályok is vonatkoznak. Az átmeneti szabályokat a 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendelet 22. §-a tartalmazza.

A SZÉP-kártya alszámlákhoz kapcsolódó költségek

Előfordulhat olyan eset, hogy a SZÉP-kártya elveszik, vagy megrongálódik. A kártya pótlása esetén a pénzforgalmi szolgáltató a kártya-előállítás és -kézbesítés költségét a munkavállalóra háríthatja. A 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendelet 14. §-a alapján az áthárítható költség 2023. január 9-étől 1500 forintról 1800 forintra emelkedik. A kártya pótlásának költségét a pénzforgalmi szolgáltató a munkavállaló korlátozott rendeltetésű fizetési számlájára terhelheti, amennyiben a költség összegének fedezete rendelkezésre áll.

A 76/2018. (IV. 20.) Korm. rendelet 22. §-a a SZÉP-kártya alszámláira utalt összegek felhasználásával kapcsolatban egy átmeneti szabályt tartalmaz. 

Ennek értelmében 2023. január 8-ig az Szja tv. 71. § (1) bekezdése alapján béren kívüli juttatásként az egyes alszámlákra (szálláshely, vendéglátás, szabadidő) utalt Széchenyi Pihenő Kártya juttatást a szolgáltató a Széchenyi Pihenő Kártya elfogadói szerződésétől eltérően az 5. § (1) bekezdésben felsorolt szolgáltatásokara is felhasználhatja. A korábbi alszámlák tehát 2023. január 8-áig teljesen átjárhatóvá válnak.

A 381/2022. (X. 6.) Korm. rendelet korlátozza a SZÉP-kártya juttatás többletköltség felszámítása nélküli felhasználási lehetőségét. Az a pénzforgalmi szolgáltató, amely a Széchenyi Pihenő Kártya számlát vezeti egyszeri díjat számít fel azokra az összegekre, amelyet 365 napos időszak alatt nem használ fel a számlatulajdonos. A 381/2022. (X. 6.) Korm. rendelet alapján egyszeri díjat kell felszámítani azokra a juttatásokra is, amelyek 

  • 2022. október 15. napja előtt kerültek jóváírásra a Széchenyi Pihenő Kártyához kapcsolódó fizetési számlán. Az átutalt és el nem költött összegekre 2023. május 31. napján számítják fel a 15 százalék egyszeri díjat. 
  • a 2022. október 15-e után jóváírt 365 napig fel nem használt összeget is 15 százalék egyszeri költség terheli.

Az egyszeri díj felszámításának időpontjai: március 20. és szeptember 20.  A számlavezető az egyszeri díj felszámítását megelőző 90 nappal köteles tájékoztatni a kártyabirtokost a Széchenyi Pihenő Kártya fel nem használt egyenlegéről, továbbá arról is, hogy mekkora összegű a fel nem használt pénzeszköz utáni, előzetesen számított díj.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM