A megfelelő világítás

Nem mindegy, milyen fény van az irodában...

Korábban átbeszéltük, milyen egy jó asztal, most nézzük meg a körülötte lévő fényforrásokat. Ugyan a mai monitorok már jó minőségűek, de ha nem is vesszük észre, folyamatosan vibrálnak. Ha sokáig ülünk a monitor előtt, a szemünk kiszáradhat. A rosszul megválasztott fényforrások következtében pedig önmagunknak árnyékolunk, így romolhat látásunk. Nem mindegy ezért, milyen világítást használunk az irodában.

Egy irodában optimális esetben háromféle fényforrással kell számolni. Remélhetőleg egy barátságos helyen dolgozunk, így több ablak is van a szobában, amelyen át besüt a napfény. Emellett nyilván van mennyezeti világítás, valamint az asztalokon külön asztali lámpa is. Nézzük sorban, melyik esetében mire kell figyelni.

A természetes fény

Általánosságban is fontos, de a stresszel, határidőkkel, komoly odafigyeléssel járó irodai munkák esetében – így a könyvelőknél is – a hasznossága mellett hangulatjavító hatása is van, ha sok természetes fény éri az irodát. Így világosabb, barátságosabb, melegebb hangulatot áraszt, mintha egész nap lámpákkal kellene világítani. Ügyeljünk azonban arra, hogy a napfény ne közvetlenül a monitorra essen, mert így nyáron szinte semmit nem látunk, emiatt hunyorgunk, könnyezünk, próbálunk sötétítéssel védekezni. Az ablak lehetőleg előttünk vagy mellettünk legyen.

Mennyezeti lámpa

A mennyezeti lámpa azért kell, hogy lássuk jól a kollégákat, a berendezési tárgyakat, például, ha egy másik asztalhoz, szekrényhez vagy a nyomtatóhoz kell odalépnünk. Olyan fényforrásra van szükség, ami az egész helyiséget egyenletesen bevilágítja. Ez lehet sárgás fény, ami barátságos, meleg hangulatot kelt. Ma már számos energiatakarékos megoldás létezik, így nem szükséges spórolni: amíg az irodában tartózkodnak a dolgozók, érdemes a mennyezeti lámpákat felkapcsolni.

Asztali lámpa

Ha csak felülről érkezik a fény, valamiképpen árnyékolni fogunk magunknak, ami hosszú távon szintén látásromláshoz vezethet. A monitor folyamatos villogása pedig szemszárazságot okozhat, különösen, ha nagyon koncentrálunk, és emiatt még pislogni is elfelejtünk. Rendszeresen álljunk fel az asztaltól, így a szemünk is kap némi pihenőt.

Emellett, amint kezd sötétedni, kapcsoljuk fel az asztali lámpát! Ez úgy legyen beállítva, hogy a fény a klaviatúrára essen. Így árnyékolunk a legkevésbé, a monitor pedig önmagában is fényes, azt nem szükséges megvilágítani, sőt, az inkább zavaró lehet.

Az asztali lámpa legyen kicsi, energiatakarékos, fehér fényt árasztó, lehetőleg ledes. Olyan modellt válasszunk, aminek a karja megfelelően állítható minden irányban, így a különböző magasságú kollégák is be tudják maguknak állítani az optimális magasságot és irányt.

Az irodai környezetben az egységesség is fontos, így jó, ha mindenkinek ugyanolyan berendezési tárgyai vannak, amelyek egyaránt kiszolgálják a különböző testalakú, magasságú munkatársakat is.

Kíváncsian várjuk, hogy nálatok milyen tapasztalatok vannak?! 🙂

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!