A munkáltatói juttatások évek óta nagyjából változatlan szabályokkal működtek. Az őszi adócsomag benyújtásakor sem számítottunk jelentősebb változásra, aztán egymás után…
Van élet az EVA után is!
KATA és KIVA választáslehetőségei
2020. január 1-től megszűnt az egyszerűsített vállalkozási adó. Az EVA adóalanyoknak 2019. december 31-ig nyilatkoznia kellett, hogy milyen adózási módot választ 2020-tól az egyszerűsített vállalkozási adó helyett.
Ha ezt elmulasztotta, akkor az adóhatóság biztosan küldött az ügyfélkapujára felszólítást, figyelmeztetést. Mindenképp ellenőrizze tárhelyét. Amennyiben élt a választási lehetőségével, de ezt nem gondolta, számolta végig, lehet, hogy nem is a legjobb adózási módot választotta.
Tekintsük át, hogy az EVA adóalanyokat milyen választási lehetőségei voltak az adózási módok között.
Amennyiben a vállalkozás a kettős könyvvitel szabályai alapján vezeti könyveit – Kft, Bt, Kkt, egyéni cég, úgy automatikusan a TAO törvény hatálya alá került át, ha nem jelentette be a KIVA adózási módot választását.
Mind a kettős könyvviteli mind a bevételi nyilvántartást vezető vállalkozás – Bt, Kkt, egyéni cég, -, valamint az egyéni vállalkozásnak lehetősége volt a KATA adózási mód választására. Fontos! A KATA és KIVA adózási módra év közben is van lehetőség áttérni. Tehát, ha nem is élt ezek közül egyik adónem választásával sem december 31-ig, attól még év közben is áttérhet ezen adózási módok valamelyikére.
Ami nagyon fontos, hogy az EVA-s időszakot le kell zárnia. Ennek feladatai függnek attól, hogy milyen módon vezette nyilvántartásait, illetve, hogy melyik adónemre tért át.
Milyen előnyökkel jár a KATA adózás?
KATA adózási mód egyszerű, bevételi nyilvántartás vezetése mellett eleget tud tenni a vállalkozó/vállalkozás az adminisztrációs kötelezettségeinek. Kiszámítható, hiszen fix összegű adó megfizetésével adófizetési kötelezettségének egy részét teljesíteni tudja. Fontos, hogy nem minden kötelezettséget.
Milyen előnyökkel jár a KIVA adózás?
Az egyik legfontosabb, hogy a KIVA több adónemet kiváltó adó (szocho, szakképzési hozzájárulás és a társasági adó), melynek mértéke a személyi jellegű kifizetések 12%-a, ez egy kedvezőbb változás 2020.01.01-től, mert 2019-ben még 13% volt az adó mértéke. Vannak korrekciós tényezők, de ezek ellenére egy igén kedvező adózási mód.
* * *
Kísérd figyelemmel további cikkeinket és vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében 2020. március 12-én „Van élet az EVA után is! KATA és KIVA választáslehetőségei” címmel tartandó kreditpontos előadásomon, ahol személyesen válaszolok a felmerülő kérdésekre.
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás