Személygépkocsik az ÁFA rendszerében – 3. rész

Amikor értékesítésre kerül sor...

A személygépkocsikkal foglalkozó cikksorozatunk korábbi részeiben találkoztunk már a személygépkocsi beszerzéstÁfa levonási lehetőségek és tilalmak – érintő levonási szabályokkal, az üzemeltetéshez, fenntartáshozAz üzemeltetéssel kapcsolatos levonási tiltások és felmentések – kapcsolódó termékek, szolgáltatások ÁFA kezelésével. Amikor egy gazdasági társaság végül úgy dönt, hogy nem kívánja tovább megtartani a tulajdonában lévő autót, fontos kérdésként merül fel, hogy ÁFA-val növelten, vagy ÁFA nélkül kell-e számlázni az értékesítést.

Az semmiképpen nem meglepő, hogy a személygépkocsi értékesítése is termékértékesítésnek minősül, azaz főszabályként az értékesítésre általános forgalmi adó felszámításával kerülhet(ne) sor. „Átlagos” adózónk esetében azonban (azaz ne gépjármű kereskedelemmel foglalkozó vállalkozásra gondoljunk, mert rájuk némiképp eltérő szabályok vonatkoznak), amennyiben a beszerzéshez nem kapcsolódott adólevonási jog, az értékesítés adómentes lesz.

Ez a képlet viszonylag egyszerűnek tűnik, azonban itt is akadnak további kérdések: mit tegyünk, ha magánszemélytől vásároltuk a személygépkocsit? Ott nem merült fel felszámított adó, tehát nem volt mit „nem levonni” – ezt is kezeli azonban a jogszabály 2013-tól, akkor is adómentes az értékesítés, ha a beszerzéshez nem kapcsolódott előzetesen felszámított adó, de ha kapcsolódott volna, az nem lett volna levonható.

Ugyanez a helyzet akkor, ha használtcikk kereskedelem esetén különbözeti adózás keretében szerezte be a személygépkocsit a példabeli adózónk, esetleg alanyi adómentes jogállású adózótól vásárolt. Korábban a szabályozás ennél szigorúbb volt és az adóhalmozódás lehetősége is felmerült többszöri értékesítés esetén, de ezt végül a fenti időponttól kezelte a jogalkotó.

Azért ne feledjük: akkor van lehetőség adómentesség alkalmazására, ha a beszerzéshez kapcsolódóan előzetesen felszámított adó merült volna fel és az az ÁFA törvény 124. § (1) bekezdés d) pontja szerint nem lett volna levonható – figyelemmel a levonási tilalom alóli kivételekre is. Ez azt is jelenti, hogy ha a személygépjármű beszerzésekor – ha lett volna áthárított ÁFA – az áthárított adó levonható lett volna (például a jármű bérbeadására tekintettel), abban az esetben nem alkalmazható az adómentesség, az áthárított ÁFA hiánya ellenére sem.

Nézzünk egy érdekes példát egy olyan esetre, amikor közösségen belüli adóalany partner részére értékesítjük a személygépkocsit – abból a szempontból tekinthetjük ezt különleges esetnek, hogy itt rögtön két adómentességi jogcímmel is találkozunk.

Az adóalany által megvalósított olyan személygépkocsi értékesítést, amelyre egyaránt fennállnak az ÁFA törvény 87. § b) vagy c) pontján alapuló – fent bemutatott – (általános) adómentesség, és az ÁFA törvény 89. § (1) vagy (2) bekezdésén alapuló adómentesség alkalmazási feltételei, adómentes Közösségen belüli termékértékesítésként kell kezelni.

Mint azt már megismertük, a 87. paragrafusban meghatározottak szerint mentes a termék értékesítése akkor, ha az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódott előzetesen felszámított ÁFA a tételes tilalmi szabályok miatt nem vonható le, és a levonásra nincs feloldó szabály sem. Az ÁFA törvény 124. paragrafusában felsorolt levonási tilalmak nem harmonizált rendelkezések, azok fenntartására a tagállamoknak a Héa-irányelv meghatározott (176.) cikke, vagy derogáció alapján van lehetőségük.

Az Áfa törvény 89. paragrafusa azonban már egy harmonizált jogszabályhely, melynek alapján főszabály szerint adómentes a belföldön küldeményként feladott vagy belföldről fuvarozott személygépkocsi értékesítése igazoltan belföldről kívülre, de a Közösség területére, ha az értékesítés közösségi adóalanynak történik. Amennyiben az értékesítés adóalanyok között történik, úgy az adómentességet nem befolyásolja az értékesített autó élettartama. Adómentes értékesítés az a közösségen belüli értékesítés is, melynek során új személygépkocsit értékesítünk egy másik tagállambeli beszerzőnek, függetlenül attól, hogy a beszerző magánszemély, vagy különleges jogállásúnak minősül (például alanyi adómentes).

Annak érdekében, hogy minden tagállambeli adóalany egyforma elbánásban részesüljön, a Héa-irányelv harmonizált rendelkezéseinek elsőbbséget kell adni a nem harmonizált rendelkezésekkel szemben.

Amennyiben tehát az ÁFA törvény 87. § b) vagy c) pontjának, valamint a 89. § (1) vagy (2) bekezdésének alkalmazhatósága egyaránt fennáll, az ÁFA törvény 89. §-a szerinti szabályokat kell irányadónak tekinteni.

A 89. § „elsőbbségének” van egy fontos következménye. A Közösségen belüli termékértékesítés ugyanis a „valódi” mentes értékesítések közé tartozik, amelyek jellemzője, hogy az értékesítés során ÁFA-t nem kell felszámítani, viszont a beszerzéshez kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonásba helyezhető. Ennek alapján, amennyiben az adóalany a tárgyi eszközként használt személygépkocsiját a 89. § alapján értékesíti, úgy a 136. § (1) a) pontja alkalmazható, tehát a gépkocsi beszerzését terhelő, előzetesen levonásba nem helyezett áfa meghatározott, arányos része pótlólagosan levonásba helyezhető.

Alanyi adómentes adózók esetében is adómentes lesz az értékesítés – bár létezik egy olyan előírás, mely szerint az ő tárgyi eszköz értékesítéseikre a jogszabály az általános szabályokat írja elő alkalmazni – ez azonban nem jelenti a 27%-os adókulcs automatikus alkalmazását. Ha az ÁFA törvény az adott tárgyi eszközre (személygépkocsi) az adómentes értékesítést írja elő, ez minősül ilyen értelemben „általános szabálynak”.

Alanyi mentes adózók további problémája lehet még személygépkocsi értékesítésekor, hogy az általános forgalmi adóról szóló törvény kimondja: alanyi adómentes adóalany nem járhat el alanyi mentes minőségében akkor, ha tárgyi eszközt értékesít.

Az alanyi adómentes adóalany által a tárgyi eszköznek minősülő saját célra beszerzett olyan személygépkocsi értékesítése, amelynél a korábbi beszerzés során ÁFA-t hárítottak át, adómentes, hiszen – bár az ÁFA levonása az alanyi adómentes státusz okán is tiltott lett volna – a korábbi beszerzés maga is tételes levonási tilalom alá esett. A tárgyi eszköz értékesítése az ÁFA törvény szabályai által a tárgyi eszközre megállapított adómértékkel történik, ami a konkrét esetben adómentes értékesítést jelent.

A cikksorozat következő részében a személygépkocsik használatának személyi jövedelemadó vonatkozásaival foglalkozunk majd.

* * *

Nehogy lemaradj! Írd be folyamatosan bővülő konferenciáink dátumait a naptáradba és élj speciális kedvezményeinkkel! >> KEDVEZMÉNYES KONFERENCIANAPTÁR 2017

Hozzászólások

1 hozzászólás

    • Nagy Krisztina
    • 14:58

    Kedves Gábor,
    Lenne egy kérdésem a személygépkocsi értékesítése kapcsán. Amennyiben a személygépkocsi nyílt végű lízing keretében lett finanszírozva, de még a lízing lejárta előtt értékesítésre kerül, a lízingdíjból előző években 80-20, az idei évben 50-50 %-ban került levonásra az áfa, abban az esetben is adómentes a belföldi értékesítés?
    A hátralévő lízingdíj részleteket és a maradványértéket áfával növelten kell megfizetnie a cégnek, és egyikből sem vonhatja le az áfát?
    Köszönöm előre is a választ.

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!