Ön vajon mindent tud az Áfa levonásról? – 1. rész – VIDEÓ

Levonjuk, vagy ne vonjuk? - ez itt a kérdés!

Tusnádi Márta vagyok, okleveles könyvvizsgálóként és adótanácsadóként örömmel veszek részt az 5percAdó rovatában. A 15 éves gyakorlatomban rengeteg kérdés merült fel az áfa levonással kapcsolatban. Ezt a cikksorozatot abból a célból írom, hogy összefoglaljam a legfontosabb tudnivalókat.

Áfa levonás – a legfontosabb tudnivalók – 1. rész

Az áfa egy hozzáadott érték típusú adó. Az Áfa törvény lehetőséget ad az adóalanyoknak arra, hogy az adóköteles tevékenységük érdekében beszerzett termékek és szolgáltatások előzetesen felszámított áfáját levonásba helyezzék. Így valósul meg az, hogy az áfát csak a hozzáadott érték (értékesítés, csökkentve a beszerzéssel) után kell megfizetni. Az adólevonási jog azonban nem korlátlan.

Áfa levonás tárgyi feltételei

Az előzetesen felszámított áfa levonásának minimális tárgyi feltételei, hogy rendelkezésre álljon az adóalany nevére szóló
– az ügylet teljesítését igazoló számla, előleg számla; illetve
– import ügylet esetén a termék szabad forgalomba bocsátásáról rendelkező vámhatározat, valamint az áfa megfizetéséről szóló igazolás.

Átalakulás esetében a jogutód is gyakorolhatja a jogelőd adólevonási jogosultságát, amennyiben a jogelőd megszűnt. Ekkor elfogadható a jogelőd nevére szóló bizonylat is.

Levonható áfa összege, mértéke

Az Áfa törvény a tárgyi feltételek mellett egyéb értékbeli korlátozásokat is megfogalmaz. A levonható áfa összege nem lehet több, mint amit a fenti számla illetve vámhatározat tartalmaz, vagy ami abból kiszámítható lenne.

Az Áfa törvény 120. § alapján az adózó olyan mértékben jogosult az előzetesen felszámított áfa levonására, amilyen mértékben azt az adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja. Tehát nem levonható az az áfa, ami nem adóköteles – ingyenes, adólevonásra nem jogosító adómentes (a korábbi tárgyi adómentes) vagy áfa körön kívüli – tevékenységhez kapcsolódik.

Ha az adózó adólevonásra jogosító (áfás) és adólevonásra nem jogosító tevékenységet egyaránt folytat, akkor a levonható áfa összegére tételes nyilvántartást (elkülönítést) kell vezetni. Amennyiben nem végezhető el a tételes elkülönítés, akkor az előzetesen felszámított áfát arányosítani kell.

Ingyenes átadás

Az áfa rendszer egyik alapelve, hogy adót kizárólag az adóköteles gazdasági tevékenység kapcsán lehet levonni. Ebből következik, hogy az ingyenes átadással kapcsolatos ügyletek (amiért cserébe nem jár ellenérték) beszerzései után sem lehet áfát levonni. Például, ha a dolgozóknak nőnapra adott virág vagy mikulás csomag ingyenes átadásra kerül a munkavállaló részére (természetbeni juttatásként), akkor ez adóköteles tevékenységet nem keletkeztet, tehát a beszerzés áfája nem levonható.

Más a helyzet akkor, ha a beszerzéskor az adózó él az áfa levonási jogával és csak ezt követően derül ki, hogy a terméket vagy szolgáltatást ingyenesen kívánja átadni. Ebben az esetben az Áfa törvény 11. § (1) és 14. § (1) bekezdései alapján az ingyenesen átadott termék vagy szolgáltatás piaci értéke után fizetendő áfát kell megállapítani.

Adószám felfüggesztés

Az az adóalany, akinek az adószámát az adóhatóság felfüggeszti, az erről szóló határozat jogerőre emelkedésétől kezdve nem élhet az adólevonási jogával mindaddig, amíg a felfüggesztés meg nem szűnik. Ha az adózó adószámát törli az adóhatóság, az adólevonási jog elenyészik (2015. évtől akkor is, ha a törlést nem előzte meg adószám felfüggesztés).

Levonási tilalom

A fentieken túl az Áfa törvény 124. § – 125. § megfogalmaz tételes levonási tilalmakat, illetve ez alóli kivételeket is. Ezek az alábbi csoportokba sorolhatók:

  • Járművekkel kapcsolatos termékek és szolgáltatások:
    – motorbenzin beszerzése,
    – egyéb üzemanyag beszerzése személygépkocsihoz;
    – személygépkocsi és annak üzemeltetéséhez- fenntartásához szükséges termék beszerzése;
    – személygépkocsi üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges szolgáltatás 50%-a;
    – taxi szolgáltatás igénybevétele;
    – parkolási, úthasználati szolgáltatás igénybevétele;
    – 125 cm3 feletti hengerűrtartalmú motorkerékpár beszerzése;
    – jacht, egyéb vízi közlekedési eszköz beszerzése;
  • Lakóingatlannal kapcsolatos termékek és szolgáltatások:
    – lakóingatlan és annak építéséhez, felújításához szükséges termék beszerzése, szolgáltatás igénybevétele.
  • Étel-ital kapcsán felmerült termékek és szolgáltatások:
    – élelmiszer, ital beszerzése;
    – vendéglátó-ipari szolgáltatás igénybevétele;
    – szórakoztatási célú szolgáltatás igénybevétele;
  • Egyéb szolgáltatások:
    – telefonszolgáltatás 30%-a.

https://www.youtube.com/watch?v=BWviGdMZ3Os

A jogszabály számos kivételt tartalmaz, amelyet a következő leveleimben részletesen ismertetni fogok.

A le nem vonható áfa számviteli elszámolása

A Számviteli törvény 47. § – 51. § tartalmazza a bekerülési érték fogalmát. A 47. § (2) bekezdés b) pontja alapján a bekerülési (beszerzési) érték részét képezi az előzetesen felszámított, de le nem vonható általános forgalmi adó.

Ez azt jelenti, hogy például egy személygépkocsi vásárlása esetén a beruházások közé kell könyvelni a nettó, valamint az áfa összegét is. Ugyanez igaz például egy éttermi számla esetében, ahol a le nem vonható áfa az éttermi szolgáltatással egyidejűleg az egyéb személyi jellegű kifizetések közé kerül.

Más adónemeket érintő kérdések

Azoknál a gazdasági eseményeknél, ahol felmerül a magánhasználat, ingyenes használat kérdése, ott előtérbe kerül a természetbeni juttatásokra vonatkozó (szja+eho) adófizetési kötelezettség lehetősége illetve kötelezettsége is.

Amennyiben a beszerzés áfáját azért nem lehet levonni, mert az nem a gazdasági tevékenységhez kapcsolódik, vagy nem teljesülnek az áfa levonás tárgyi feltételei teljes körűen, akkor figyelembe kell venni a Társasági adó törvény rendelkezéseit is. A Társasági adó törvény 8. § (1) d) pontja alapján a társasági adóalap kiszámításánál az adózás előtti eredményt növelik azok a költségek, ráfordítások, amelyek nincsenek összefüggésben a vállalkozási-, a bevételszerző tevékenységgel.

Amennyiben felkeltettem érdeklődését, vegyen részt a Penta Unió által szervezett mérlegképes könyvelők kötelező továbbképzésén, ahol további példákkal fogom bemutatni az áfa levonási jog szabályait és buktatóit.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!