Hétindító – 48. hét

Nyakunkon a december...

Jó reggelt kívánok Mindenkinek! Lassan beindul a karácsonyi készülődés, ezért könyvelőként (is) egy igen sok feladattal tarkított hónap előtt állunk, annak ellenére, hogy ez a hét viszonylagos nyugalmat ígér! Nézzük hát, mi az, amivel haladnunk kell!

A héten – a munkánkat meggyorsítandó – már bekérhetőek a jelenléti adatok, így talán kicsit korábban elkészülhetünk a szokásos bérszámfejtési munkálatokkal, illetve a bevallások elő- és elkészítésével.

Amire biztosan gondolnunk kell decemberben:

  • áfa státuszbeli váltások (civilek esetében itt a lehetőség az alanyi adómentesség választására a tevékenység jellegére tekintettel mentes választás helyett)
  • áfa “módszerek” közti választás (pl. pénzforgalmi áfa, MNB-EKB árfolyam választás kérdései, stb.);
  • törzsadat kontroll a tekintetben, hogy ki milyen tevékenységet is végez ténylegesen, szükséges-e törölni vagy felvenni új tevékenységet;
  • különböző nyereségadózási módok közti váltás gazdaságossági számításai (pl. érdemes-e váltani KATA-ra, KIVA-ra, EVA-ra, vagy azokból kijelentkezni);
  • december 20-i felöltések (pl. EVA, társasági adó, iparűzési adó) az arra kötelezetteknek;
  • december 20-ig termékdíj előleg megfizetése azoknak, akik erre kötelezettek;
  • adófolyószámla kontroll (különösen KATA-soknál, civil szervezeteknél);
  • és természetesen – de nem utolsósorban – felkészülés az új adóévre az adójogszabály változások mélyreható tanulmányozása mellett.

A fentieken túl – ügyfélkörünket ismerve – még egyéb kötelezettségek is felmerülhetnek, melyet célszerű ideje korán számba venni. Véleményem szerint azonban nem tartozik a közvetlen kötelezettségeink közé a gazdaságossági számítások egy részének elvégzése. Az viszont tény, hogy az ügyfelek bizonylatait mi látjuk, a főkönyveiket mi tudjuk igazán értelmezni, és egyre inkább azt tapasztalom, hogy az ügyfél kifejezetten jó néven veszi tőlünk, ha felhívjuk a figyelmét a főkönyvben látható egy-két dologra, és a törődésünket érezve talán nagyobb megbecsülést kaphatunk mi is. A nagyobb időigénnyel rendelkező gazdaságossági és adóoptimalizációs számítások jóval bonyolultabbak lehetnek, nemegyszer akár egy kisebb fajta évzárást is igényelhetnek. Ilyenkor javaslom külön díj megfizetése mellett felajánlani a különböző adózási módok melletti adóterhelés kiszámítását!

Egyre inkább tapasztalom, hogy kisebb cégek ügyvezetői is lassan ráébrednek, hogy nem mindig az elsőre „olcsónak” tűnő megoldás a legjobb. Meggyőződésem, hogyha ügyfeleink segítségére vagyunk az adójuk optimalizálásánál, akkor hallgatnak a tanácsainkra, hajlandóak változtatni, és egy tartós, megbízható alapokon nyugvó ügyfél-könyvelő kapcsolatot tudunk velük kialakítani.

Ideje ellenőriznünk ügyfeleink cégkapu regisztrációját is, mert, igen, sajnos nekünk kell:( Információim szerint, azonban a rendszer 2018-ban nem fog élesedni.

Pénzmosási szabályzat ügyben még mindig nem született mintaszabályzat, sem újabb jogszabály.

Bár tudom, hogy túl vagyunk rajta, de rá kellett jönnöm, hogy mégsem: sajnos ugyanis, egyes cégek a meghosszabbított határidő ellenére sem emeltek jegyzett tőkét. Ezzel kapcsolatban már elkezdtek „csordogálni” a felszólítások a cégvezetők felé. Amennyiben van a látókörünkben ilyen vállalkozás, akkor hívjuk fel a figyelmét erre, és lehetőség szerint ne várja meg a törvényességi felügyeleti eljárását!

Mindenkinek „haladós” napokat, zökkenőmentesen működő ügyfélkapu rendszert kívánok!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM