Az 5 legidegesítőbb dolog egy irodában

Hangos beszéd, irodaállat, szagok, monitor bámulása, rendetlenség

Egy munkahelyen, ahol több kollega tölti együtt a nap nagy részét, óhatatlanul is adódnak súrlódások. Most azokat a tulajdonságokat, szokásokat vesszük górcső alá, amik konfliktushoz vezethetnek egy irodában.

Hangos beszéd

Habitustól függően vannak emberek, akik mások előtt nem szeretnek telefonálni. És vannak olyanok is, akiket nem zavar, hogy hányan vannak körülötte és épp mit csinálnak, intézi az ügyeit úgy, mintha egyedül lenne. Ebből adódik, hogy míg az egyik kolléga épp egy fontos beszélgetést folytat az ügyfelével személyesen vagy telefonon, addig a másik nagy hangon, kiabálva beszélget másokkal az irodában, esetleg telefonon ecseteli egy ismerősnek a hétvégén történteket. Ismerős helyzet?

Annak érdekében, hogy békesség legyen, érdemes irodai szabályokat lefektetni. Például minden új kollégát megkérni arra, hogy lehetőséghez képest a telefonbeszélgetéseket csöndesen intézze, a magánbeszélgetésekhez pedig fáradjon ki a konyhába/közlekedőbe/kertbe/üres tárgyalóba. Azt is megbeszélhetjük, hogy amíg ügyfél tartózkodik a szobában, abban a helyiségben arra az időre tilos magánügyeket intézni. Ha világosak a szabályok, van mire hivatkozni egy-egy kínosabb helyzetben.

Irodaállat

Manapság trendi dolog irodaállatot tartani. Például a kutyások magukkal vihetik négylábú kedvencüket a munkahelyre. Így az ebnek is van társasága, és sokak szerint egy irodakutya pozitívan hat a kollektívára. Lehet 5 perces szüneteket tartani, amíg labdát dobálunk, levisszük az állatot pisilni. Ez stresszcsökkentő, jótékonyan hat, lényegében terápiás állatként is működhet egy cuki kiskutya.

Azonban csöndben ismerjük el, hogy nem minden kiskutya cuki. Egy folyton ugráló boxer például nem feltétlenül való irodába. Az is zavaró, ha az állat nem szobatiszta, hangosan ugat, két hét után is rátámad minden érkező kollégára, mert nem ismeri fel vagy összenyálazza, széttépi a szerződéseket, számlákat. Összefoglalva: csak a jól nevelt, nyugodt állat való irodakutyának. Ha állatunk másokat zavar, akkor azt joguk van jelezni. Javasoljuk, hogy tartsunk egy próbanapot, ami után megszavaztatjuk a kollektívát, hogy befogadják-e a kisállatot vagy sem. És nem ér megsértődni, ha valaki jelzi, hogy zavarja az állat szaga, allergiás a kutyaszőrre vagy egyszerűen fél egy ugráló, nagytestű állattól.

Szagok

Ha sok időt töltünk zárt helyen, akkor előbb-utóbb ott megjelennek bizonyos szagok. Ahogy melegszik az idő, úgy egyre jobban izzadnak az emberek, ez egy természetes dolog. Erre találták ki az izzadáscsökkentő stifteket, ezért használunk dezodort, parfümöt. Időnként azonban találkozunk olyan emberekkel, akik a masszív testszagot igyekeznek bódító parfümmel leplezni – na ez az a szag, amitől egy idő után mindenki rosszul lesz. Ugyanakkor mégsem mondhatjuk azt direktben egy kollégának, hogy büdös. Nehéz helyzet – a legjobb, ha otthon, a párunktól kérdezzük meg, nem túl zavaró-e az új illat, amit vettünk, stb. Gyakoroljunk önmérsékletet, és vegyük észre a jeleket, amikor a kollégák beléptünk után azonnal ablakot nyitnak.

A másik problémaforrás az ételszag. A konyhát sem árt időnként szellőztetni, de a fő konfliktusforrás, ha valaki az íróasztalánál ülve költi el a thai, kínai ebédet vagy a chilis babot. Hozzuk erre egy szabályt: az irodában ebédelni csak a konyhában lehet. Úgyis szükség van arra a napi fél óra pihenőre, álljunk fel az asztaltól, és beszélgessünk egy jót ebéd közben a munkatársakkal.

Monitor bámulása

Nincs is annál idegesítőbb, mint amikor valaki beáll mögénk és a monitorunkat nézi. Lehet, hogy épp csak telefonál, és nincs jobb dolga, mint előre nézni, de akkor is… Erről a rossz szokásról mindenkit lebeszélnénk, akkor is, ha ő a főnök és ellenőrzi a kollégákat. Nem illik más monitorát, jegyzetfüzetét bámulni, ha kérdésünk van, szemből lépjünk oda és mondjuk el, mire vagyunk kíváncsiak.

Rendetlenség

Van, akinek úgy néz ki a lakása, mintha egy katalógusból vágták volna ki a képet, és van, aki használja a lakását. Ebbe belefér néhány ott felejtett ruhadarab, elől hagyott tányér – de csak otthon. Az én házam az én váram elv ugyanis nem érvényesíthető a munkahelyre. Ott bizony mindenkinek illik maga után elpakolni, mert a rendetlenség zavaró. Nem várhatjuk el, hogy az mosogasson, akit zavar a sok csésze, vagy akinek már nem jutott tiszta a délutáni kávézáshoz.

Ne hagyjuk ledobva kabátunkat, táskánkat sem. Egy könyvelő irodába bárkihez jöhet ügyfél, ne kelljen a rendetlenség miatt szabadkoznia senkinek.

Nálatok mi a bevett szokás az ilyen kínos esetek elkerülése végett? 🙂

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!