Az információ védelmének – túl a GDPR adta szabályozás kötelmén – egyre nagyobb jelentősége van, hiszen az információ elvesztése nagy…
Adómentesen biztosítható lakhatási támogatások
Így támogatható adómentesen a dolgozó lakhatása...

Az adózók számára kedvező változások sorába illeszkedik, hogy a munkáltatók 2017. január 1-jétől az előző évekhez képest kedvezőbb feltétellel biztosíthatnak adómentesen szálláshelyet (munkásszállást), vagy akár albérleti lakhatási támogatást a munkahely szerinti településen lakóhellyel nem rendelkező munkavállalóik számára.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény korábbi rendelkezései szerint a munkásszálláson ingyenesen vagy kedvezményesen biztosított lakhatás akkor volt adómentes, ha a munkáltató tulajdonában lévő vagy általa bérelt szálláshelyen az adott lakóhelyiség egynél több olyan munkavállaló elhelyezésére szolgált, akinek lakóhelye nem a munkahelyével azonos településen volt.
2017. január 1-jétől a jogszabály a több lakóhelyiséggel rendelkező ingatlan (lakás) esetében lakóhelyiségenként „egynél több” helyett a „legalább egy” fordulatot használja, azaz az adómentességnek már csak az egy lakóhelyiséggel rendelkező önálló ingatlan (például: garzonlakás) esetében lesz feltétele az egynél több munkavállaló elhelyezése, míg a több lakóhelyiséggel rendelkező önálló ingatlan esetében elegendő lesz az is, ha minden szobában legalább egy munkavállaló lakik. Ez a munkáltatók számára a munkavállalók szempontjából a korábbinál lényegesen kényelmesebb lakhatási lehetőség biztosítását jelentheti.
A jogalkotó azonban ennél is tovább megy, az idei évtől a munkáltató nem csak a munkásszállásnak minősülő elhelyezésen keresztül nyújthat lakhatási segítséget a munkavállalók számára, hanem az ún. mobilitási célú adómentes lakhatási támogatással is segítheti majd a munkavállalót, ha a magánszemély a munkahelye szerinti településen bérel lakást (vagy azt a munkáltató bérli számára).
Teljesen új rendelkezésként, az SZJA törvény előírásai szerint 2017-től ugyanis adómentes az ugyanazon munkáltató által nyújtott mobilitási célú lakhatási támogatás havi értékéből
- a foglakoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 40 százalékát,
- a foglakoztatás második 24 hónapjában a minimálbér 25 százalékát,
- a foglakoztatás 24. hónapját követő 12 hónapban a minimálbér 15 százalékát
meg nem haladó támogatás.
A hatálybalépést megelőzően elkezdődött foglalkoztatás esetén sem kerülnek hátrányos helyzetbe a munkavállalók, ilyen esetben a foglalkoztatás első hónapjának 2017. év január hónapját kell tekinteni, tehát a már korábban alkalmazásban álló munkavállalók is élhetnek a kedvezményes lehetőséggel.
A figyelembe vehető lakhatási támogatás havi értéke
- a munkavállaló által bérelt lakás bizonylattal igazolt havi bérleti díjából a munkáltató által térített rész,
- a munkáltató által bérelt lakás bizonylattal igazolt havi bérleti díjából a munkavállaló által meg nem térített rész,
- a munkáltató tulajdonában álló lakásban biztosított lakhatás szokásos piaci értékéből a munkavállaló által meg nem térített rész.
Az adómentességnek azonban további feltételei vannak. A támogatás abban az esetben minősül mobilitási célú lakhatási támogatásnak, ha a munkáltató azt olyan munkavállalónak nyújtja,
- akivel határozatlan időtartamra szóló és legalább heti 36 óra munkaidejű munkaviszonyt létesít, és
- akinek az állandó lakóhelye és a munkavégzés helye legalább 60 km-re van egymástól, vagy a munkavégzés helye és az állandó lakóhelye közötti, naponta, tömegközlekedési eszközzel történő oda- és visszautazás ideje a 3 órát meghaladja, és
- aki nem rendelkezett a munkaviszony létrejöttét megelőző 12 hónapban, és nem rendelkezik a támogatás nyújtásának időpontjában lakás tulajdonjogával, haszonélvezeti jogával a munkavégzés helyén, valamint olyan településen, amelynek a munkavégzés helyétől való távolsága nem éri el a 60 km-t, vagy amelytől a munkavégzési helyéig, tömegközlekedési eszközzel történő oda- és visszautazás ideje nem éri el a 3 órát.
Emellett nem tekinthető munkavállalónak az a magánszemély, akivel a munkáltató a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti kapcsolt vállalkozásnak minősülő eset szerinti kapcsolatban áll.
Mindenképpen vizsgáljuk tehát meg, hogy a fenti feltételrendszernek meg tudunk-e felelni, mielőtt az adómentes juttatás biztosításáról döntünk.
Korlátozás még, hogy amennyiben munkavállaló által bérelt ugyanazon lakás tekintetében több magánszemély is jogosult adómentes lakhatási támogatásra, azt közülük csak – a döntésük szerinti – egyikük veheti igénybe.
A fenti feltételek teljesüléséről vagy azok megszűnéséről a munkavállalónak kell nyilatkoznia.
Valótlan tartalmú nyilatkozat esetén vagy a nyilatkozat módosításának elmulasztása esetén a támogatást terhelő adókötelezettséget a munkaviszonyból származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. A foglalkoztatókat védő előírás, hogy ilyen esetben az adóhatóság a munkáltatót egyébként terhelő közterheket és azok teljesítése elmulasztásának jogkövetkezményeit is a magánszemély terhére állapítja meg. A munkavállalók szempontjából tehát különösen figyelni kell arra, hogy amennyiben a keretfeltételeket érintően változás történik (állandó lakóhelyük megváltozik, lakás tulajdonjogát, vagy haszonélvezeti jogát szerzik meg), arról mindenképpen nyilatkozniuk szükséges a munkaadó felé.
És aminek a munkáltatók annyira azért nem fognak örülni: ha az adóévben adómentes mobilitási célú lakhatási támogatást juttatnak, az adóévet követő év január 31-éig munkavállalónként adatot kell szolgáltatniuk az adóhatóság felé – néhány munkavállaló esetében ez nem jelentős teher, de nagyszámú támogatott esetén már érdemi adminisztrációs tehernövekedés.
További kedvező változás, hogy az idei évtől a társasági és osztalékadóról szóló törvény szerint a cégek adózás előtti eredményét csökkenti
- a mobilitási célú lakhatási támogatás adóévben juttatott összege, de legfeljebb az adózás előtti nyereség összege,
- a munkásszállás kialakítására, fenntartására, üzemeltetésére tekintettel az adóévben elszámolt költség, ráfordítás, de legfeljebb az adózás előtti nyereség összege.
A fent említett tételek így kétszeresen lesznek érvényesíthetők a társasági adó rendszerében, ami kétségtelenül tovább növeli a konstrukció vonzerejét.
* * *
Amennyiben szeretnél velem személyesen is találkozni, és érdekelnek a telephelyekre, fióktelepekre vonatkozó legfontosabb adózási és számviteli előírások, akkor jelentkezz 2017. február 14-ig kedvezményesen a Telephely keletkezésének kérdései címmel 2017. március 14-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is át tudjuk beszélni felmerülő kérdéseidet!
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás