Sajnos egyre jobban terjed – úgy a könyvelők, mint a vállalkozók körében – az a vélemény, hogy a beszámolónak nincs…
A fordulónap utáni események bemutatása az IFRS-ek szerint készített, 2021. éves beszámolókban
Orosz-ukrán háború és az IFRS beszámolók összefüggései, az ún. módosító és nem módosító események hatásának bemutatása

Az IFRS-ek rendszerében ismeretlen a mérlegkészítés időpontjának fogalma. Az eszközök és források értékelése – a magyar számviteli szabályoktól eltérően, – mindig a fordulónapi értékviszonyok alapján történik. Ennek előnye, hogy az azonos fordulónapra vonatkozó beszámolók adatai összehasonlíthatóak.
A magyar számviteli előírások szerint a mérleg több tételét is a mérlegkészítés időpontjában ismert értékek, információk alapján kell értékelni. A mérlegkészítés időpontját minden vállalkozás maga határozhatja meg a számviteli politikájában, ebből következően az azonos fordulónapú beszámolókban a tételek nem biztos, hogy azonos információk alapján értékeltek, ha mérlegkészítésük időpontja eltér.
A 2021. éves, IFRS-ek szerint készített beszámolók összeállításához kapcsolódó egyik kiemelt téma a „Beszámolási időszak végét követő események” hatásának figyelembevétele.
A vonatkozó IAS 10 Beszámolási időszak utáni események standard alapján a gazdálkodó egységeknek gondosan értékelniük kell a beszámoló fordulónapja után, de a pénzügyi kimutatások közzétételre történő engedélyezése előtt elérhető információk hatását az éves beszámolókra. Ennek során el kell különíteni a módosító és nem módosító eseményeket. Ez különösen nehéz egy olyan gazdasági környezetben, amely rendkívül ingadozó, és ahol naponta jelentős politikai és gazdasági események történnek.
Amennyiben a beszámolási időszak utáni nem módosító események lényegesek, és azok közzétételének elmulasztása befolyásolhatná a pénzügyi kimutatások felhasználóinak az adott pénzügyi kimutatások alapján meghozott gazdasági döntéseit, akkor megfelelő közzétételek szükségesek.
Mindebből következően, ha az IFRS beszámoló fordulónapja 2022. február 24-e, azaz a konfliktushelyzet kirobbanásának megkezdése napjánál korábbi időpont, akkor az IAS 10 standard alapján abban a beszámolóban a háború kirobbanásának ténye nem módosító esemény, azaz a mérlegtételek értékelését nem befolyásolja. Azonban a közzétételekben be kell mutatni a következő beszámolási időszakra vonatkozó hatásokat, hiszen a háború időtartama és alakulása, a következő jelentési időszakokra vonatkozóan hatással bírnak az eszközök és kötelezettségek értékelésére a jövőbeli pénzügyi kimutatásokban.
Az ukrajnai politikai és gazdasági válság végső megoldásának hatásai nehezen megjósolhatóak, de jelenleg az egyértelműen látható, hogy mindezeknek jelentős befolyása lehet a térség gazdaságára és a vállalkozások üzletmenetére
Néhány példa a 2022. február 24-e (azaz praktikusan 2022. február 28-a) előtti fordulónapú beszámolók kiegészítő megjegyzéseiben közzéteendő információkra:
a) orosz-ukrán konfliktus következményeként elhatározott nemzetközi szankciók és egyéb lehetséges korlátozások hatásai az ellátási láncra és az üzleti tevékenységekre, ha lehet, akkor akár több szcenárióban is bemutatva,
b) a fordulónapon az oroszországi és ukrajnai székhelyű vállalatokban fennálló azon részesedések bemutatása, melyekre a politikai konfliktusból adódóan kitettség áll fenn,
c) azon eszközök könyv szerinti értéke, amelyeket a következő üzleti évben értékvesztési tesztnek kell alávetni a háborús helyzet miatt vagy különösen azért, mert Ukrajnában vannak,
d) árstop hatása, illetve az árstop megszűnésének hatása,
e) felvásárlások a fordulónap után,
f) saját részvényekre vonatkozó opciók kihirdetése,
g) jelentős eszközvásárlások, eszközök értékesítésre tartottnak minősítése,
h) termelőüzem megsemmisülése a beszámolási időszak után,
i) törzsrészrény és potenciális törzsrészvény ügyletek,
j) átváltási árfolyamokban bekövetkező, a szokásostól eltérően nagymértékű változások,
k) per indítása olyan események következtében, amelyek a beszámolási időszak után merültek fel,
l) az adókulcsok vagy az adótörvények jogszabályba foglalt vagy bejelentett változásai.
Természetesen előfordulhatnak olyan események is, amelyek a 2022. február 24-e előtt záruló üzleti évet számszerűen, értékelési szempontból és nem csak szövegesen a kiegészítő megjegyzésekben érintik. Ilyen például:
a) Mérlegfordulónap után született bírósági határozat, amely megerősíti azt, hogy a vállalkozásnak már a mérlegfordulónapon is fennállt az ebből eredő kötelezettsége.
b) Egy évek óta húzódó bírósági eljárás a beszámolási időszak után zárul le úgy, hogy kedvező eredményt hoz a vállalkozás számára. Ha céltartalékot korábban már kimutatott a peres ügy kockázata miatt, akkor annak összegét most módosítani kell.
c) Módosítani kell a kimutatott készletértéket, ha a fordulónapot követő eladási ár bizonyítékot szolgáltat az időszak utolsó napján fennálló realizálható értékről, amely miatt szükségessé válhat a készlet értékvesztésének elszámolása.
d) Vevő értékvesztése akkor, ha a fordulónap után értesült a vállalkozás a vevő fizetőképtelenségéről, de nagyon valószínű, hogy a vevő rossz likviditási helyzete már a fordulónapon is fennállt, csak a vállalkozásnak nem volt tudomása róla (feltéve, hogy a vevő fizetésképtelenségét nem valamilyen váratlan általa nem befolyásolható esemény okozta).
e) Csalások vagy hibák feltárása és kijavítása.
f) Olyan információ felmerülése, amely arra mutat rá, hogy egy adott eszköz a mérlegfordulónapon már értékvesztett volt. Például egy vevő fizetésképtelensége felszámolás miatt, amely a fordulónap után vált ismertté, hiszen valószínűleg a vevő nem megfelelő likviditási helyzete, már a fordulónap előtt is fennállt, csak a fordulónap után tették azt közzé.
g) Fizetendő bónusz, jutalom összegének meghatározása és bemutatása, amely szerint a vállalkozásnak a fizetési kötelezettsége már a fordulónapon fennállt, mert a célkitűzéseket a javadalmazási programban résztvevő már teljesítette.
A módosító eseményt az különbözteti meg a nem módosító eseménytől, hogy az eseményhez kapcsolódóan volt-e már eszköz kimutatva vagy fennállt-e már a vállalkozásnak a kötelezettsége a mérlegfordulónapon, még akkor is, ha ez a kötelezettség esetleg még nem szerepelt a mérlegben.
* * *
Amennyiben érdekel az IFRS-ek világa, jelentkezz a PENTA UNIÓ Zrt. IFRS mérlegképes könyvelő képzésére. Bemeneti feltételek, és a távoktatásos képzés részleteit itt találod: IFRS mérlegképes könyvelő
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás