3 tipikus hiba a transzferárazásban, ami súlyos milliókkal járhat a cége részére

Hogy elkerüljük a bírságot…

Cikkünkben bemutatunk 3 olyan tipikus hibát, amely több százezer vagy akár milliós nagyságrendű bírságot vonhat maga után, ha egy vállalkozás nincs megfelelően felkészülve a transzferárazási feladatainak kezelésére.

1) Nem kell foglalkoznom a transzferárazással, mert az anyavállalat készíti el a dokumentációt

Ez a kijelentés több problémát is rejthet magában. A transzferárazás nemcsak a dokumentáció elkészítését jelenti. Mi mindent foglalhat magában a transzferárazás?

Például:

  • a kapcsolt vállalati ügyletek rendszerének megtervezését, azok adó- és egyéb hatásainak elemzését,
  • a csoporton belüli árazás kialakításának tervezését, módszertani elemzését, a megfelelő elszámolási módszer kiválasztását,
  • a kapcsolt vállalati szerződések feltételeinek kialakítását, szerződések megkötését,
  • transzferár politika összeállítását, mely az árképzés mikéntjét rögzíti,
  • a költségelszámolási rendszer, az üzletágak szegmentált kimutatásának előkészítési munkálatait, mely alátámasztja a transzferárazást,
  • az elszámolás, számlázás rendjének kialakítását, a korrekciós számlák kezelésének módját,
  • az évközi és éves adótervezés, adóelszámolás során a transzferárak visszaellenőrzését,
  • a kapcsolt vállalatok bejelentését, kijelentését,
  • a transzferár dokumentáció készítési kötelezettség felmérését, megállapítását,
  • a transzferár dokumentáció készítési kötelezettség alóli mentességek vizsgálatát, mentesülő ügyletek felmérését,
  • a transzferár dokumentációk elkészítési munkálatainak megszervezését: helyi dokumentum, fődokumentum,
  • az országonkénti jelentéstételi kötelezettség felmérését, kapcsolódó feladatok megszervezését,
  • transzferár dokumentációk elkészítését minden egyes évben.

Látható tehát, hogy ebben a folyamatban még a külföldi (vagy belföldi) anyavállalattal rendelkező társaságoknak is részt kell venniük. Nem hagyatkozhat egy vállalat sem arra, hogy a csoportból majd más teljesíti helyettük a kötelezettségeket. Fontos kiemelni, hogy a transzferár nyilvántartás, ezen belül a helyi dokumentum és a fődokumentum elkészítése is minden vállalatnak saját feladata és kötelezettsége, melyben más tagvállalat közreműködhet, de a felelősség nem hárítható át.

2) Nem kell foglalkoznom a transzferárazással, mert kisvállalkozás vagyunk

Itt két fő buktató is felmerülhet, melyből az egyik a vállalati méret meghatározása. Sokszor előfordul, hogy a vállalati minősítést a társaság csak saját magára vonatkozóan készíti el, és nem számítja össze a szükséges adatokat (létszám, árbevétel, mérlegfőösszeg) a többi csoporttag adataival. Így lehetséges, hogy egy nemzetközi multinacionális vállalatcsoport hazai tagját magát kisvállalkozásnak minősíti, helytelenül. A transzferár nyilvántartás készítési kötelezettség középvállalati méret elérése esetén kötelező, de nézzük meg a másik fő buktatót.

A transzferárazás emellett nemcsak a közép- és nagyvállalatokat érinti. Az 1. pontból is látható, hogy számos feladat merülhet fel, és ezeknek csak egy köre a transzferár nyilvántartás készítés. A kapcsolt vállalati ügyletek során a szokásos piaci ár elvének megfelelő elszámolás biztosítása, szükség esetén adóalap módosítása minden vállalkozásnak feladata, függetlenül a vállalati mérettől. Ez a biztosítás pedig elképzelhetetlen valamiféle feljegyzés, vizsgálati jegyzőkönyv vagy hasonló leírás nélkül, hiszen hogyan lehet majd utólag (akár még 5-6 évig) bizonyítani a piaci ár elvének megfelelő eljárást, ha arról semmilyen leírt információval nem rendelkezik a társaság?

3) Dokumentáció készítési kötelezettség alóli mentesség értékhatár miatt

Bár a transzferár nyilvántartás készítési kötelezettség alóli mentesség akkor valósul meg, ha az ügyleti érték (összevonható ügyleti érték) 50 millió Ft alatt van, de fontos tudni, hogy az 50 milliós Ft-os értékhatár nem a megvalósult ügyletértékre, hanem az ügylet szokásos piaci áron kalkulált értékére vonatkozik.

A kapcsolt vállalati ügyletek esetében azok szokásos piaci értékét szükséges megállapítani ahhoz, hogy a vállalkozás a mentességi értékhatárt megfelelően vizsgálni tudja. Ha később az adóhatóság által megállapításra kerül, hogy a társaság által mentesített ügyleti érték mégis szokásos piaci áron 50 millió Ft feletti, akkor nemcsak adóalap növelés lehet a következmény, hanem mulasztási bírság is a transzferár dokumentáció hiánya miatt.

* * *

Amennyiben transzferárban érintett szakember vagy és szeretnél átlátható képet kapni a kapcsolt vállalati viszonyról, szeretném figyelmedbe ajánlani a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében 2019. szeptember 16-án tartandó Transzferár nyilvántartás készítés szabályai című előadásomat, ahova most még kedvezményesen jelentkezhetsz!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM