Egy-egy pörgős napon akár annyira felhalmozódhat a munka, hogy ebédelni sincs időd rendesen. Ilyenkor jó, ha van nálad pár olyan…
Vigyázzunk a primőrökkel!
Fiygeljünk, mit figyasztunk...
Tél végére általában elfogynak a vitamin tartalékaink, szinte ki vagyunk éhezve a zöldségekre és gyümölcsökre. Azonban nagyon oda kell figyelni arra, mit fogyasztunk, különben többet ártunk, mint használunk az egészségünknek.
A boltok polcain télen is találhatunk epret, salátát és számos egyéb olyan zöldséget és gyümölcsöt, ami ilyenkor nem terem meg a földeken. A fólia alatt nevelt növényekben ugyanakkor felhalmozódhat a nitrát, ami veszélyes lehet a szervezetünk számára.
Mi okozza a bajt?
A növények számára a növekedéshez elengedhetetlen a nitrogén. Ezt a kertészek általában nitrát formájában teszik elérhetővé, magyarul műtrágyázzák a földet. A nitrát az öntözés következtében mind mélyebbre szivárog a talajba, eléri a felszín alatti vizeket is, így például az ásott kutak vize is magas nitrát-tartalmúvá válik. Leggyakrabban ezzel locsolják a növényeket, amitől fokozódik a nitrát-adagolás.
A növények eltérő mennyiségben raktározzák el a nitrátot, a legtöbb a gumós, leveles zöldségekben található, például a fejes salátában, céklában, retekben, ami fogyasztással az emberi szervezetbe is bekerül.
A felnőttek szervezete általában tartalmazza azt az emésztőenzimet, amely képes lebontani a nitrátot, így, bár nem tesz jót nekünk, többnyire nem okoz látható problémát a magas nitrát-tartalom. Akik viszont enzimhiányosak, illetve a kisgyerekek, akinek még most ismerkedik a szervezete a különféle ételekkel, nagy veszélynek vannak kitéve.
Enzim hiányában a nitrát a szervezetben lévő fehérjékkel összekapcsolódva nitrozaminokká alakul, aminek hosszú távon rákkeltő hatása van. A felhalmozódó nitrátok a vér hemoglobinjában lévő vasat eloxidálják, emiatt pedig oxigénhiányos állapot alakul ki.
Mik a tünetek?
A jelenség leginkább a kisbabákon figyelhető meg, a baba bőre kék színű lesz és légzési nehézségei támadnak, akár fulladásos halál is bekövetkezhet. Felnőttek esetében ez a jelenség ritka, nekik inkább a rák kialakulásának veszélye miatt kell aggódniuk.
Mit tegyünk?
A kisgyerekeknek semmiképp ne adjunk primőröket, melegházi termékeket, idősebb és felnőtt korban pedig nagyon gondosan válogassuk meg, honnét származó zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztunk. Ez különösen a nitrát gyűjtő növényekre igaz. Tájékozódjunk a zöldség és gyümölcs származási helyéről és termesztési körülményeiről.
A saláta, retek nitrát tartalma csökkenthető, ha felhasználás, fogyasztás előtt néhány napig sötét helyen, pincében vagy kamrában tároljuk. A levélzöldségeket pedig áztassuk vízbe. Ezekből a zöldségekből készült ételeket azonnal fogyasszuk el, mert a tárolás, újramelegítés segíti a nitrát felhalmozódását, a nitritek kialakulását.
Figyeljünk oda arra is, hogy ásott kút vizéből soha ne igyunk, főleg, ha az üvegház, fóliasátor közelében található.
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás