Cikk sorozatunk első részében sorra vettük a borászati ágazatot érintő szabályok és a nyáron hatályba lépő egyéb jövedéki szabályok módosulását,…
Termékdíj „mumus” könyvelői szemmel
Új termékkörök, kötelezetti kör, problémás esetek
A környezetvédelmi termékdíj az a terület, mely az utóbbi években folyamatos változáson esett át, állandó “fejfájást” okozva a számviteli, adózási szakembereknek. A problémát elsősorban az okozza, hogy maga a szabályozás szaknyelve meglátásom szerint “könyvelőidegen“, ezért annak meghatározása is nehézségekbe ütközik, hogy vajon mikor és hogyan, illetve egyáltalán a termékdíj alanyává válik-e egy-egy vállalkozás. Tekintsük tehát át azokat a termékköröket, valamint a leggyakoribb eseteket, amikor az általunk könyvelt vállalkozó életében a termékdíj megjelenik, megjelenhet!
Termékdíj köteles témakörök:
- akkumulátor
- egyéb kőolajtermék
- gumiabroncs
- reklámhordozó papír – fontos a fogalom meghatározás!
- egyéb műanyag termék Új!
- egyéb vegyipari termék Új!
- irodai papír Új! – fontos a fogalom meghatározás!
- csomagolószer – Bővítés! – fontos a fogalom meghatározás!
- elektromos és elektronikai berendezés – Bővítés! – fontos a fogalom meghatározás!
Mikor merülhet fel a termékdíj kérdés?
- Termékimportálás harmadik és EU országból: itt több tekintetben is érintett lehet az adott vállalkozás, az első, ami eszünkbe kell, hogy jusson, az a csomagolás, mely szinte minden terméken van. A csomagolás beltartalma a termék maga, mely önmagában is lehet termékdíj köteles, illetve előfordulhat, hogy a termék maga nem, de annak egy része viszont az lesz.
- Termék előállítása belföldön: az előállított termék önmaga, vagy annak egy része is lehet termékdíj köteles termék.
- Csomagolószer előállítása belföldön: a csomagolószerek esetében fontos megemlíteni, hogy jelentős bővítésen ment keresztül ez a terület a közelmúltban. A csomagolószerek esetében talán az egyik legnehezebb dolog, hogy a termékkör nagyon sok olyan termékáramot tartalmaz, amiről elsőre talán nem is feltételeznénk, hogy ebbe a körbe tartozik.
- Csomagolószer importálása EU-ból vagy harmadik országból
- Reklámhordozó papír előállítása (ez főként a nyomdákra jellemző, de előfordulhat más eset is)
- Reklámhordozó papír importálása EU-ból vagy harmadik országból: meglátásom szerint e tekintetben sok vállalkozás érintett lehet, gondoljunk csak például a forgalmazott termékeinkhez kapott (akár ingyen, akár térítés ellenében) szóróanyagokra!
- Irodai papír belföldi előállítása: Az irodai papír, mint termékáram újként jelent meg a termékdíjas szabályozásban az idén, így ennek tanulmányozására célszerű kicsit több időt szánni!
- Irodai papír importálása EU-ból, harmadik országból
- Egyéb műanyag- és egyéb vegyipari termék előállítása belföldön
- Egyéb műanyag- és egyéb vegyipari termék importálása EU-ból, harmadik országból
- Gépjármű importálása EU-ból, harmadik országból
- Számlazáradék megjelenése: termékdíj átvállalásra mutató számlazáradékok feltűnése a számlán.
Természetesen a fenti felsorolás nem tekinthető teljes körűnek, célszerű nyitott szemmel járnunk!
A fentieken túl felhívom a figyelmet, hogy az idei évben jelentős termékkör bővítés történt az elektromos, elektronikai berendezések, valamint a csomagolószerek esetében, így előfordulhat, hogy aki a korábbi években nem volt kötelezett, kötelezetté vált annak ellenére, hogy profilváltást, profilbővítést nem hajtott végre.
A kötelezetti kör meghatározásakor fontos tudni, hogy kizárólag azok a termékkörök érintettek a termékdíj tekintetében, melyet a termékdíj szabályozás VTSZ szám szerinti bontásban határoz meg. Ahhoz, hogy egy terméket megfelelő helyre besorolhassunk, a KN 2010. január 1-jei állapotát kell alapul venni.
Fontos még megemlíteni, hogy a termékdíj kötelezettség nem csak termékdíj bevallást jelent, hanem a bejelentkezési, nyilvántartási, számlazáradékolási stb. kötelezettséget is!
Azért is nagyon fontos, hogy szinte azonnal észleljük ügyfeleink ilyen irányú érintettségét, mert a bejelentkezésre, változásbejelentésre 15 nap áll rendelkezésre, és némely választási lehetőség esetében (pl. termékdíjátalány, stb.) ez a határidő jogvesztő hatályú!
És hogy mennyire könyvelői feladat ez? Meglátásom szerint a tájékoztatás és figyelemfelhívás, ha a fentieket észleljük, mindenképpen szükséges. Vannak olyan esetek, mely kezdeti termékdíjas szakemberrel való egyeztetés után már jól menedzselhetőek könyvelőként is, de természetesen bizonyos esetekben felelősséggel felvállalni merész dolog.
A 2015. szeptember 15-i termékdíjas konferencián szeretném felvázolni, hogyan mérjük fel partnereink termékdíj érintettségét, és annak mértékét. Bemutatom, hogy egyszerűbb esetben melyek azok a lépések, amelyeken végig kell menni ahhoz, hogy felelősen vállalhassuk ezen kérdéskör ügyintézését.
Legyél Te is vállalkozásod vagy ügyfeled termékdíj specialistája!
Jelentkezz kedvezményesen szeptember 8-ig a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében Termékdíj szabályozás legfontosabb kérdései címmel 2015. szeptember 15-én megrendezésre kerülő előadásomra, ahol személyesen megvitathatjuk felmerülő kérdéseid!
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás