Rövidtávú lakáskiadók! Biztos, hogy kell a pénztárgép?

Tisztázzuk a tevékenységi körünket!

2014-ben sok(k) rövidtávú lakáskiadót ért a hír: a tevékenységük online-pénztárgép köteles lett. Sokan kételkedtek abban, hogy valóban rájuk vonatkozik-e ez a rendelkezés, vagy sem, de végül be kellett látniuk: a tévedés nem a rendeletben van, hanem az általuk bejelentett tevékenységi körben.

Még mindig rengeteg lakáskiadó nem a megfelelő tevékenységi kört használja, és ebből kiindulva nem is működtet pénztárgépet. De vannak olyanok is, akiknek nem is kell! Nézzük, vajon mi az igazság, és mit tegyünk, ha kiderül, hogy tévedtünk?

Először is járjunk utána a rövidtávú lakáskiadás, mint tevékenység tartalmának! A 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet és az abban hivatkozott 2005. évi CLXIV. törvény alapján szálláshely-szolgáltatásnak minősül az üzletszerű gazdasági tevékenység keretében rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára szálláshely nyújtása és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása.

A rendelet a következő szálláshely-típusokat nevesíti: szálloda, panzió, kemping, üdülőház, közösségi szálláshely, egyéb szálláshely és falusi szálláshely. Aki a gyakorta emlegetett Airnbnb, Booking és hasonló weboldalakon hirdet, vagy az ott szereplőköz hasonló jellegű szálláshelyet üzemeltet, az az egyéb szálláshely kategóriába tartozik, mely csoporton belül megkülönböztetünk falusi szálláshely kategóriát is, mely az 5000 fő alatti települések esetén választható az egyéb feltételeknek történő megfelelés esetén. Eljutottunk tehát oda, hogy meghatároztuk a szóban forgó tevékenység megnevezését.

Következő lépésben keressük meg annak tevékenységi kódját! Attól függően, hogy milyen formában végezzük a tevékenységet (adószámos magánszemély, egyéni vállalkozó, egyéb szervezet, vagy cég), az ÖVTJ vagy a TEÁOR struktúrát kell alkalmaznunk. Bármelyiket is használjuk, az „egyéb szálláshely szolgáltatás” az 55.90. csoportban található! Ám, ha alaposabbak vagyunk, találunk egy 55.20. csoportot is, melynek „üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás” a megnevezése. Nagyon fontos, hogy a megfelelő tevékenységi kört válasszuk az általunk végzett tevékenységhez, mert ezen a választáson múlik az, hogy pénztárgép-köteles-e a tevékenység, vagy sem, mivel a 48/2013. (XI.15.) NGM rendelet (ismertebb nevén: „pénztárgép-rendelet”) 1. számú melléklete kimondja, hogy pénztárgépet kell használni az 55.1-55.3 kódok közé tartozó tevékenységek esetén (kivéve a falusi szálláshely-szolgáltatást).

A fentiek alapján az 55.20. csoport a pénztárgép-köteles tevékenységek közé tartozik, míg az 55.90. kód nem, illetve a falusi szálláshely-szolgáltatási tevékenységet végzőknek sem kell pénztárgépet üzemeltetniük. Már csak azt kell tudnunk, hogy mi a különbség az 55.20. és az 55.90. kódon jegyzett tevékenységek között! Röviden megfogalmazva: az 55.90. tevékenység nem szabadidős ott-tartózkodásra vonatkozik, míg az 55.20. kategóriába az üdülési, pihenési célú lakáskiadás tartozik.

A TEÁOR-számok részletes magyarázatát tekintve az alábbi megfogalmazással találkozhatunk:

55.90. Egyéb szálláshely-szolgáltatás: ebbe a szakágazatba tartozik az átmeneti vagy hosszabb időtartamú szálláshely-szolgáltatás egyágyas vagy többágyas szobákban vagy diákszállókon, diákok, (szezonális) vendégmunkások és egyéb személyek részére; illetve az ideiglenesen tartózkodó személyek számára nem szabadidős, nem turisztikai célú szálláshely-szolgáltatás.

55.20. Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás: ebbe a szakágazatba tartozik a jellemzően napi vagy heti, elsősorban rövid időtartamú tartózkodás céljára nyújtott szálláshely-szolgáltatás. Az önálló férőhelyekben bútorozott szobák állnak rendelkezésre, vagy nappalival/étkezővel, hálószobával, illetve főzési lehetőséggel vagy teljesen felszerelt konyhával rendelkeznek. Ezek a szálláshelyek különböző formában működhetnek. Lehetnek apartmanok, többszintes épületben vagy épületcsoportban levő lakások, egyszintes bungalók, nyaralóházak, falusi házak, faházak. Egyáltalán nem vagy minimális kiegészítő szolgáltatásokat nyújtanak. Nem ebbe a szakágazatba tartozik: a rövid időtartamú szálláshely-szolgáltatás napi takarítással, ágyneműcserével, étel- és italszolgáltatással. Nem ebbe a szakágazatba tartozik: a rövid időtartamú szálláshely-szolgáltatás napi takarítással, ágyneműcserével, étel- és italszolgáltatással.

Mint láthatjuk, azt kell eldönteni, hogy az általunk üzemeltetett lakás milyen céllal érkező vendégeket fogad, melynek előzetes meghatározása – valljuk be – szinte lehetetlen, kivéve a kifejezett diák- vagy munkásszállókat. Amennyiben tehát nem lehet egyértelműen meghatározni ezt a célt, érdemes mindkét tevékenységi kört felvenni és az adott vendég érkezésének céljától függően (aminek megállapítása szintén lehetetlen feladat) a készpénzes fizetés esetén alkalmazni a pénztárgépet – illetve ennek elkerülése érdekében a számlakibocsátást és a kapcsolódó havi jelentés leadását (PTGSZLAH).

Aki még nem kezdte meg a tevékenységét, a fentiek alapján könnyen ki tudja választani a megfelelő kategóriát és el tudja dönteni, hogy kell-e pénztárgépet üzemeltetnie. Azok viszont, akik már végzik a tevékenységet, mindenképp nézzenek utána, hogy milyen tevékenységi kör került bejelentésre, és hogy annak tartalma valóban megfelel-e a valóságnak! Gyakran tapasztalom, hogy sokaknál, akik üdülési céllal adják ki rövidtávon a lakásukat, még mindig az 55.90-es tevékenységi kör van bejelentve, helytelenül. Erre hivatkozva nem is alkalmaznak pénztárgépet, melyből további mulasztások is következnek, amennyiben egy vendég készpénzben fizet. Ha ilyen hiányosságot tapasztalunk, mindenképp javaslom egy változás-bejelentővel bejelenteni a megfelelő tevékenységi kört (akár évekre visszamenően is!), és utólag korrigálni a lehetőségekhez mérten a hiányosságokat!

Akik pedig falusi szálláshelyet üzemeltetnek, hátradőlhetnek, mivel számukra egyértelmű, hogy nem kötelező a pénztárgép-használat, így a készpénzzel fizető vendégek számára – ha azok számlát nem kérnek – elegendő papír alapú nyugtát kibocsátani.

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek a rövid- és hosszútávú lakáskiadás adózási és számviteli kérdései, akkor jelentkezz 2017. március 25-ig kedvezményesen a Rövid- és hosszútávú lakáskiadás adminisztrációja, könyvelése, adózása A-tól Z-ig címmel 2017. április 25-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is át tudjuk beszélni felmerülő kérdéseidet!

Ajánlom figyelmedbe a PENTA UNIÓ Zrt. gondozásában megjelent szakkönyvemet “Naplófőkönyv és pénztárkönyv az egyéni vállalkozások tükrében” címmel! A hiánypótló kiadvány már megrendelhető az 5percAdó honlapján, vagy megvásárolható a PENTA irodáiban >> SZAKKÖNYVBOLT

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!