A kiküldetések feltételei A szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint az ennek végrehajtására vonatkozó…
A munkáltató személyében bekövetkezett változás és a szociális hozzájárulási adókedvezmény
Tovább vihető-e az adókedvezmény?
Gyakori az olyan eset, amikor egy munkáltató adókedvezményt vesz igénybe az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvényben (Eat.) szabályozott 27 százalékos szociális hozzájárulási adóból, de a munkáltató személyében később változás következik be, és ekkor megszűnik az adókedvezmény.
Ezek az érvényesíthető adókedvezmények egyébként a következők:
a) A szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény.
b) A Karrier Híd Program megvalósítását célzó adókedvezmény.
c) A megváltozott munkaképességű vállalkozók után érvényesíthető adókedvezmény.
d) A huszonöt év alatti és az ötvenöt év feletti foglalkoztatott munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény.
e) A tartósan álláskereső személyek után érvényesíthető adókedvezmény.
f) A gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban vagy gyermeknevelési támogatásban részesülő munkavállaló után érvényesíthető adókedvezmény.
g) A szabad vállalkozási zónákban működő vállalkozások adókedvezménye.
h) Kutatók foglalkoztatása után járó adókedvezmény.
i) A mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után érvényesíthető adókedvezmény.
j) (2016. június 16. napjától) a kutatás-fejlesztési tevékenység után érvényesíthető adókedvezmény.
A munkáltató személyében bekövetkező változás [lásd: Munka Törvénykönyve VI. Fejezet] esetén az adókedvezmény megszűnése alól eddig csak egy kivétel volt, méghozzá az e) pont alatti tartósan álláskereső személyek után érvényesíthető adókedvezmény esetében, ahol a munkáltató változása esetén az átvevő munkáltató a kedvezmény igénybevételét folytathatta.
Ezt a lehetőséget 2016. június 16. napjától a jogalkotó kiterjesztette a pályakezdő huszonöt év alatti munkavállalók után érvényesíthető adókedvezményre is. [Lásd: Eat. 464. (10) bekezdését: A Munka Törvénykönyve szerinti munkáltató személyében bekövetkező változás esetén a 462/B. § (2) bekezdése és a 462/C. §-a szerinti kedvezményt az átvevő munkáltató tovább érvényesítheti a kedvezménnyel érintett időszak fennmaradó részére.]
E kedvezmény szerint a legfeljebb 180 nap – biztosítási kötelezettséggel járó – munkaviszonnyal rendelkező, huszonöt év alatti, pályakezdő munkavállaló esetében a részkedvezmény egyenlő a foglalkoztatott természetes személyt (munkavállalót) az adómegállapítási időszakra megillető, az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett, a munkavállalót terhelő közterhekkel és más levonásokkal nem csökkentett (bruttó) munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 27 százalékával a foglalkoztatás első két évében.
Hangsúlyozzuk viszont, hogy a most ismertetett szabály nem alkalmazható az Eat.462/B. §-ában szabályozott egyéb kedvezményre, így az 55 év feletti munkavállaló utáni adókedvezményre és arra a 25 év alatti munkavállaló utáni adókedvezményre sem, aki a fentiekben említett 180 napnál több biztosítási idővel rendelkezik.
* * *
Amennyiben a jogszabályi aktualitásokon túl érdeklődsz a nemzetközi társadalombiztosítás, valamint a nyugdíjba vonulás kérdései iránt, akkor jelentkezz 2016. augusztus 15-ig kedvezményesen a TB 3 az 1-ben címmel 2016. szeptember 15-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is megvitathatjuk felmerülő kérdéseidet. Ne feledd: Varietas delactat! – A változatosság gyönyörködtet!
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás