Milyen a jó kolléga?

Barátság vagy távolságtartás...

Sok mindentől függ, hogy az egy munkahelyen dolgozó emberek között barátság szövődik-e vagy némi távolságtartással dolgoznak egymás mellett. Barátkozni nem kötelező, ugyanakkor a jó kollegiális viszony elengedhetetlen a hatékony munkavégzéshez. De milyen is igazából a jó kolléga?

Természetesen mindenkinek másmilyen embertípus jön be. Azokon a munkahelyeken, ahol családias a légkör, kevés alkalmazott van, könnyebben születnek barátságok, mint esetleg a multiknál. Általában jobban megértik egymást azok az emberek, akiknek hasonló a munkakörük, mint akik még a munkavégzés során sem kell, hogy érintkezzenek egymással. Van azonban pár alapvető norma, ami mindenképpen jellemzi a jó kollégát.

Csapatjátékos

Manapság egyszerre van igény az önálló munkavégzésre és a csapatban való gondolkodásra is. A könyvelőnek is teljeskörűen tudnia kell önállóan kiszolgálnia az ügyfeleket, azonban a jó csapatjátékosra jellemző, hogy kérés esetén ki tudja segíteni egy kollégáját akár szakmai kérdésekben, akár ha munkaerőkapacitási problémát kell megoldani. Ahhoz, hogy nekünk is segítsenek, ha problémánk adódik (például váratlanul megbetegszik a gyermekünk, ezért egy feladatot át kell adnunk), nekünk is segíteni kell másoknak. A jó kolléga úgy tud önállóan dolgozni, hogy közben együtt is működik másokkal egy közös cél érdekében. Szívesen ötletel csapatban, nem helyezi magát mások elé. A jó kollégát megbecsülik, mert mindig lehet rá számítani.

Megértő

Nehéz meghúzni egy merev határvonalat a baráti és a kollegiális viszony között. Attól még, hogy nem járunk össze a munkatársakkal nap mint nap, a jó kolléga érdeklődik a másik hogyléte és bizonyos szintig a magánélete felől. Vannak, akik zárkózottabbak, míg mások szeretnek magukról mindent elmesélni. Egy jó kolléga megérzi, milyen típus a munkatársa, és ennek megfelelően érdeklődik például a másik hétvégéje felől. A beszélgetés lehet személyes, vagy csak felületes, ha mindkét fél igényeit kielégíti, akkor az egy megfelelő munkahelyi kapcsolat. A lényeg a jó emberismeret: ha megfelelően kezeljük a másikat, mindenki úgy fogja érezni, mi vagyunk az iroda összetartó ereje, akivel mindenki szívesen beszélget.

Összetartó erő

Egy jó kolléga sok szempontból nélkülözhetetlen. Egyrészt a szaktudása miatt, másrészt az emberi természete miatt. Nélkülözhetetlen, aki időnként felveti, hogy közös programon vegyen részt a kollektíva. Aminek a saját munkája mellett jut ideje másra is figyelni. Például időnként újító ötlete van az iroda dekorálásával, berendezésével kapcsolatban, hogy még jobban érezzék magukat a dolgozók az irodában. Közös program lehet akár egy kávézás, de ha baráti viszonyban vannak a kollégák, akár a családokkal együtt is lehet szervezni egy kirándulást. Sokszor az is feldobja a munkahelyi légkört, ha például egy nyári napon valaki leugrik fagylaltért, amit közösen, beszélgetve elfogyasztanak a kollégák.

Nálatok milyen a hangulat a munkahelyen? Téged például jó kollégának tartanak a többiek? Mit gondolsz, miért? Oszd meg velünk saját történeteidet! 🙂

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM