Egy-egy pörgős napon akár annyira felhalmozódhat a munka, hogy ebédelni sincs időd rendesen. Ilyenkor jó, ha van nálad pár olyan…
Milyen betegségeket okozhat a sok ülőmunka?
Azt hinnénk, az ülőmunka kényelmes. Azonban ha nem vigyázunk, számtalan betegség okozója is lehet. A könyvelőket különösen az alább felsorolt veszélyek érinthetik.
Mozgásszervi problémák
A huzamos ideig végzett ülőmunka következtében kóros izomtónus eloszlás következik be. Görcsössé válnak a nyakizmok, fejfájás, szédülés is kialakulhat. Gyengülnek a mély hátizmok, megfájdul a hát, a derék. A végtagok elzsibbadhatnak, fájdalom alakul ki bennük. A rossz testtartás következtében előreesnek a vállak. A porckorongsérv, a visszér is az ülőmunka számlájára is írható.
Belső szervi problémák
A sok ülés a belső szervekre is rossz hatással van, megnövekszik az agyvérzés, szívinfarktus, szívnagyobbodás, valamint a vesebetegségek rizikófaktora is. A sok határidővel, így stresszel járó foglalkozások esetében, mint amilyen a könyvelés is, megnő a magas vérnyomás, a gyomorpanaszok, az elhízás és a cukorbetegség kockázata is.
Mit tehetünk ellen?
A legfontosabb a megelőzés. Nem mindegy, milyen irodai környezetben dolgozunk. Fontos az asztal és a szék minősége, magassága. A monitor szemmagasságban legyen, a fény lehetőleg oldalról érje asztalunkat. Figyeljünk oda a megfelelő fényforrásra is, ami egyensúlyozhatja a monitor szinte láthatatlan, de létező vibrálását. Ma már nemcsak a székek, de az asztalok is készülnek állítható magasságban, így időnként akár állva is dolgozhatunk. Normál irodai szék helyett használhatunk térdeplőszéket vagy fitballt is, akár váltva is. A fitball előnye például, hogy nem lehet rajta mozdulatlanul ülni, így nem tud beállni a hátunk, nyakunk. Lumbágó, hátfájás esetén kimondottan ajánlott, akár pár óra alatt lényegesen csökkenti, akár meg is szünteti a panaszokat.
Rendszeresen álljunk fel és mozogjunk! Aki ülőmunkát végez, annak különösen fontos, hogy szabadidejében igyekezzen minél többet mozogni, sportolni.
Manapság sokan közlekednek gépkocsival, ami az újabb ülésben töltött órák számát gyarapítja. Vezetés közben ezért használjunk lehetőleg deréktámaszt.
Mit tehet a cégvezető értünk?
Egy eredményes vezető tudja, hogy a jó munkatárs kincs, akinek megtartásában az egészségmegőrzésnek kiemelt szerepe van. Tudtad, hogy az egészséges, tiszta környezet 2-8 százalékkal növeli a munkavégzés hatékonyságát? A rendszeres irodai masszázs például hozzájárul ahhoz, hogy az ülőmunkát végző dolgozók egészségesek, fittek maradjanak. A rövid ideig tartó, ülve, ruhában végezhető masszázs előnye, hogy átmozgatja, ellazítja a görcsbe rándult izmokat, ellazít és energiával tölt fel.
Fontos az is, hogy jó légkörben dolgozhassunk. Az összetartást erősíti, ha rendszeresen szervezünk közös fitneszterem-látogatást, irodai jógát.
Ha nem érezzük magunkat eléggé sportosnak ehhez, akkor legalább térjünk át együtt az egészséges táplálkozásra! Egy gyors salátát például bármelyik irodában, a legegyszerűbben felszerelt konyhában is összedobhatunk együtt. Édesség helyett fogyasszunk magvakat, aszalt gyümölcsöt, kávé helyett zöld teát vagy frissen facsart gyümölcslét. Addig sem ülünk egy helyben, amíg kimegyünk a konyhába, és egy rövid beszélgetés mellett, ami akár munkamegbeszélés is lehet, elkészítünk együtt valami egészséges harapni- vagy innivalót.
Szánjunk magunkra napi 5 percet az egészségünkért! 🙂
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás