Külföldi kiküldöttek a gyakorlatban – 1. rész

A munkavállalók kiküldetéséről szóló irányelv módosítása

Az Európai Unió tagállamai több mint másfél éves tárgyalás után 2018 áprilisában jóváhagyták a munkavállalók kiküldetéséről szóló 1996-os irányelv (96/70/EC) módosításáról szóló kompromisszumos szöveget.

A módosítás célja, hogy tisztességes egyensúly jöjjön létre a munkavállalói jogok és a szolgáltatásnyújtás szabadsága között, konkrétabban az, hogy méltányos béreket és egyenlő versenyfeltételeket biztosítson a kiküldő vállalatok és a fogadó országban lévő helyi vállalatok viszonylatában, mindeközben biztosítva a szolgáltatások szabad mozgására vonatkozó elv érvényesülését.

Fontos kérdés, hogy ki minősül kiküldött munkavállalónak. Az irányelv szerint kiküldött munkavállalónak kell tekinteni azt a munkavállalót, akit munkáltatója egy másik Európai Uniós tagállamba küld ki, hogy ott ideiglenes jelleggel szolgáltatásokat nyújtson.

Az irányelv módosítás különösen a következőkről rendelkezik:

  • a kiküldött munkavállalókra a kiküldetés első napjától fogva ugyanazok a javadalmazási szabályok fognak vonatkozni, mint a fogadó tagállamban lévő helyi munkavállalókra, továbbá egyértelműbbek lesznek a juttatásokra vonatkozó szabályok,
  • bevezetésre kerül a hosszú távú kiküldetés fogalma: ennek értelmében a munkavállaló kiküldhető hosszú távra, és 12 hónap elteltével – először egy 6 hónapos hosszabbítással – a kiküldött munkavállalóra szinte minden tekintetben a fogadó ország munkajoga fog vonatkozni,
  • emelkedik a potenciális kollektív szerződések száma,
  • a munkaerő-kölcsönzőknek a munkavégzés helye szerinti tagállamban alkalmazásba vett alkalmi munkavállalókra alkalmazandókkal azonos feltételeket kell garantálniuk a kiküldött munkavállalók számára,
  • fokozódik a kiküldetések összefüggésében elkövetett csalásokkal és visszaélésekkel kapcsolatos együttműködés.

Az átültetés határideje és az alkalmazás kezdő dátuma az irányelv hatálybalépésétől számított két év, azonban a nemzetközi közúti közlekedési ágazat esetében az irányelv rendelkezéseit a majdani ágazatspecifikus jogszabályok hatálybalépésének napjától kezdve kell majd alkalmazni.

A Tanács a munkavállalók kiküldetéséről szóló irányelv módosítását 2018. június 21-én fogadta el, a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek még alá kell írnia az elfogadott irányelvet.

* * *

Amennyiben te is rendszeresen kiküldött munkavállaló vagy, vagy céged érdekelt a kiküldetéssel kapcsolatban, akkor szeretnénk a figyelmedbe ajánlani a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében 2018. október 15-én megrendezésre kerülő Külföldi kiküldöttek a gyakorlatban – munkajog, szja, tb, számvitel című konferenciát, melyre most még kedvezményesen jelentkezhetsz.

 

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM