Egy-egy pörgős napon akár annyira felhalmozódhat a munka, hogy ebédelni sincs időd rendesen. Ilyenkor jó, ha van nálad pár olyan…
Készítsük fel az irodát is a nyárra!
Elmondjuk hogyan!
Már beköszöntött a kánikula, és erre nem elég magunkat felkészíteni – készítsük fel az irodát is! Elmondjuk, hogyan!
Ha van klíma az irodában
A legegyszerűbb a helyzet, ha légkondicionált irodában ülünk. Ilyenkor a benti hőmérséklet állandó függetlenül attól, kint milyen kánikula tombol. Ilyenkor sem árt azonban odafigyelni néhány dologra. Először is, a szervezetünknek nem tesz jót, ha 10-20 fok különbség van a külső-belső hőmérséklet között. Sokszor a kollégák eltérő hőigénye miatt vita tárgya, hány fokra legyen a klíma állítva. Figyeljünk oda, mert így lehet a legkönnyebben megfázni, akár tüdőgyulladást kapni. Elvileg az 5 fok különbség lenne ideális, de ha ez nem eléggé komfortos, akkor se tekerjük lejjebb 25 foknál az érzékelőt. Az irodába belépve inkább vegyünk fel egy könnyű blézert, amíg megszokjuk az új hőmérsékletet.
Ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról! Mivel a klimatizált helyiségben kevésbé izzadunk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről. Márpedig a klíma szárítja a levegőt, épp, hogy többet kellene innunk. Készítsünk elérhető helyekre, a kollégák szeme elé innivalót, leginkább vizet.
Bár kellemesen hűvös van, a nap azért betűz, ami zavarhatja a napi munkát, például, mert tükröződik a monitor. Az árnyékolás emiatt fontos lehet csakúgy, mint a bőrünk megfelelő fényvédelme. A káros sugárzás ugyanis ugyanúgy eléri az ablak mellett ülőket.
Ha nincs klíma az irodában
Amennyiben az iroda nem légkondicionált, tegyünk meg minden szükséges óvintézkedést az erős napsugárzás ellen. Kora reggel és késő este szellőztessünk, nap közben tartsuk zárva az ablakokat. Használjunk sötétítőt, rolettát, hogy minél kevésbé melegedjen fel az iroda. Ugyanakkor nem jó egész nap sötétben vagy villanyfénynél ücsörögni, így csak mindig azon az oldalon árnyékoljunk, ahol épp a nap betűz.
Használjunk ventilátorokat. Figyeljünk oda ezek beállítására, ne az arcunkat, nyakunkat, hátunkat érje a hűvösebb levegő, mert az megfázáshoz vezethet.
A fényvédelem az irodában is fontos, hacsak nincs szűrő téve az ablakra, a káros sugarak ugyanúgy érnek minket. Ha az ablaknál ülünk, használjunk fényvédő krémet!
A folyadékpótlás nagyon fontos, különösen, ha meleg irodában ülünk. Többet izzadhatunk, figyelni kell magunkra. Lehetőleg szénsavmentes ásványvizet, citromos vizet, limonádét fogyasszunk, esetleg lehűtött teát. Kerüljük a cukros üdítők fogyasztását, mert az kevésbé csillapítja a szomjat, és felesleges kalóriákat tartalmaz. Készítsünk előre jégkockákat, ugyanakkor figyeljünk oda, mert a hirtelen hideg ital elfogyasztása torokfájáshoz, meghűléshez vezethet.
Ha magunkról megfelelően gondoskodtunk, nézzük meg, mit tehetünk a szobanövények, esetleg az irodában tartózkodó háziállatok érdekében. A növényeknek sem feltétlenül jó a direkt napsütés, keressünk nekik félárnyékos helyet a nyárra, és gyakrabban locsoljunk. Ha az irodában esetleg van akvárium, terrárium, állítsuk árnyékos helyre, mert túlmelegedhet benne a víz, az állatka. Az iroda kutyáknak is több folyadékra van ilyenkor szükségük, valamint egy viszonylag hűvösebb helyen lévő fekhelyre.
És végül még egy fontos szempont: óvjuk az elektronikus gépeket is a tűző naptól! A laptop, asztali számítógép, nyomtató is leállhat, ha túlságosan felmelegszik, igyekezzünk árnyékosabb helyet keresni a gépeknek is. Akár az irodát is kicsit átrendezhetjük a nyárra.
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás