Milyen ügyet, hol kell intézni? – A TB szervezeti átalakítása – 2. rész

A nyugdíjbiztosítás változásai

Cikksorozatom előző részében az egészségbiztosítás ez évi hatályos szervezeti változásait mutattam be. Nézzük, mi az új helyzet a nyugdíjbiztosítás területén.

Az első fokon eljáró nyugdíjbiztosítási szervek a járáshivatalok. A korábban a fővárosi és megyei kormányhivatalok hatáskörébe tartozó ellátásokkal, adategyeztetéssel, valamint a nyugdíjra történő megállapodás-kötéssel és egyéb ügyekkel kapcsolatos első fokú ügyintézés járási szintre kerül. Az általános hatáskörű nyugdíjmegállapító szervként kijelölt járási hivatalok megnevezését és illetékességi területét a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) végrehajtási rendeletének 1. számú melléklete tartalmazza. Itt sem jutott minden egyes járási hivatalhoz szakember, a hivatkozott melléklet felsorolja, hogy melyik megyében melyik járási hivatal kapta a nyugdíjbiztosítási feladatokat.

(Például Veszprém megye területén a Veszprémi, a Pápai és a Tapolcai Járáshivatal kapott ilyen feladatokat.)

A rendelet melléklete pontosan meghatározza a kijelölt járási hivatalok illetékességi területét is. Ettől eltérően Budapest és Pest megye területén élő ügyfelek nyugdíjbiztosítási ügyeinek intézését – lakóhely szerint illetékes általános hatáskörű nyugdíjmegállapító szervként – Budapest Főváros Kormányhivatala VIII. Kerületi Hivatala látja el. Nyilván azért a VIII. kerületi hivatal, mert itt a Fiumei úti temetővel szemben van a nyugdíjbiztosítási székház, így ez esetben is csak névtáblát kellett cserélni.

E VIII. Kerületi Hivatal kizárólagos hatáskörébe tartoznak a nemzetközi ügyek (az Európai Unió szociális biztonsági rendszereinek koordinációja alá tartozó ügyek, a szociális biztonsági és szociálpolitikai egyezmények hatálya alá tartozó ügyek, a külföldön élő igénylők nyugdíjbiztosítási ügyei), a hivatásos állományúak ügyei.

A járási (kerületi) hivatalok nyugdíjbiztosítási döntései elleni fellebbezések elbírálására kijelölt szerv és a felügyeleti szerv Budapest Főváros Kormányhivatala. Tehát ez esetben is maradt a kormányhivatalon belül egy központi mag, amely másodfokként funkcionál.

Maga az ONYF továbbra is két részből áll, van a Nyugdíjfolyósító Igazgatósága (NYUFIG) és Főigazgatóság Központja.

A NYUFIG változatlanul ellátja az ellátások folyósításával, beszámításával, évenkénti rendszeres emelésével, az ellátások szüneteltetésével, valamint a hatáskörébe tartozó ellátások megállapításával és megszüntetésével kapcsolatos feladatokat. A NYUFIG első fokú döntései ellen megszűnt a fellebbezés lehetősége, a döntés ellen közvetlen bírósági jogorvoslat vehető igénybe.

Szintén megszűnt az ONYF Központjának a fellebbezések elbírálásával kapcsolatos másodfokú hatósági jogköre. A fellebbezések elbírálása az egész országra kiterjedő illetékességgel Budapest Főváros Kormányhivatal hatáskörébe került.

A Központ jár el a kivételes nyugellátás megállapításával kapcsolatos ügyekben, a kivételes nyugellátás-emelés és az egyszeri segély engedélyezésére irányuló kérelmek ügyében. Ez a Központ hajtja végre a nyugdíjtörvényben szabályozott 0,5 százalékos nyugdíjnövelést is, mégpedig kérelem nélkül hivatalból. A Központ első fokú döntései ellen megszűnt a fellebbezés lehetősége, a döntés ellen közvetlen bírósági jogorvoslat vehető igénybe.

Ugyanakkor a fővárosi és megyei kormányhivataloknál maradnak a méltányosság gyakorlásával kapcsolatos, valamint a nyugdíjbiztosítási szakellenőrzési és nyilvántartási, adatszolgáltatási feladatok. Az utóbbira tekintettel, amennyiben a nyugellátás, vagy egyéb ellátások megállapításához a tényállás tisztázása, jogosultsági és szolgálati idő, valamint a kereseti adatok helytállóságának vizsgálata szükséges, az eljárás lefolytatása érdekében a járási hivatalnak fel kell kérnie a kormányhivatalt.

Az átszervezés ezzel azonban még nem fejeződött be! November 1-jétől az ONYF (Nyugdíjfolyósítási Igazgatóságával és Központjával együtt) beintegrálódik a Magyar Államkincstárba. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma honlapján már meg is jelent egy előterjesztés, amely az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnak a Magyar Államkincstárba történő beolvadásához szükséges törvénymódosításokat tartalmazza.

* * *

Amennyiben érdeklődsz a számvitelt és az adózást érintő változások iránt, akkor a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében idén is számítunk részvételedre a mérlegképes könyvelők kötelező továbbképzésén. A hagyományos kétnapos továbbképzésre itt jelentkezhetsz! >>> Jelentkezem

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM