A munkáltatói juttatások évek óta nagyjából változatlan szabályokkal működtek. Az őszi adócsomag benyújtásakor sem számítottunk jelentősebb változásra, aztán egymás után…
A munkáshitel – Sándorné Új Éva
Röviden a munkáshitelről, a kihirdetett jogszabályi rendelkezések alapján
A munkáshitel nyújtásának feltételeit a munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló 2024. évi LVII. törvény, a részletszabályokat pedig a 372/2024. (XI. 29.) Korm. rendelet (továbbiakban: kormányrendelet) tartalmazza. A hitel célja a fiatal pályakezdő munkavállalók élet- és pályakezdésének segítése.
A jogosultak köre
A munkáshitel igénybevételére jogosultak köre korlátozott. A kormányrendelet életkorra (17–25 év), állampolgárságra, lakcímre, biztosítotti jogviszonyra, büntetlenségre, hiteltartozásmentességre (KHR), bejelentett munkaviszonyra és jövedelemnagyságra vonatkozó előírásokat tartalmaz. További követelmény, hogy a kérelmezőnek nem lehet állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott, ötezer forintot meghaladó köztartozása. Az igénylők köréből kizárja továbbá a felsőoktatási intézményben hallgatói, tanulói jogviszonnyal, illetve a felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel rendelkezőket is.
Ugyanazon igénylővel kölcsönszerződés csak egy alkalommal köthető. A Kincstár a hitelintézet megkeresésére megadja az információt, hogy a munkáshitelt igénylő más hitelintézettől igényelt-e már munkáshitelt.
A hitelkérelem benyújtása
A kölcsönkérelmet a hitelintézetnél kell benyújtani. A munkáshitel igénybevételére szóló kérelem magyarországi székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező hitelintézethez nyújtható be.
Amennyiben minden elvárt információ a rendelkezésére áll, a hitelintézet a kölcsönkérelmet a benyújtást követő 10 munkanapon belül bírálja el.
A kölcsönszerződés
A kormányrendeletben előírt feltételek és a hitelképesség megléte esetén a hitelintézet az igénylővel megköti a kölcsönszerződést. Megjegyzendő, hogy Kölcsönszerződés csak olyan igénylővel köthető, akit a hitelintézet az általános belső szabályai szerint az igényelt kölcsön felvételéhez hitelképesnek minősít.
A kölcsön összege
A kölcsön összege nem haladhatja meg a 4 000 000 forintot. A kölcsön folyósítására a kölcsönszerződés megkötését követően, egy összegben kerül sor. A kölcsön forintalapú, a díj és az ügyleti kamat megfizetése és a tőketartozás törlesztése csak forintban történhet.
A kölcsön futamideje a 10 évet nem haladhatja meg, amelybe nem számít bele az első gyermek születését vagy örökbefogadását követően igénybe vett törlesztésszüneteltetés időtartama.
A kamatozás
A kölcsönszerződésben meghatározott ügyleti kamat mértéke a kamattámogatás időszaka alatt nem lehet magasabb, mint az Államadósság Kezelő Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság által havi rendszerességgel közzétett, a közzétételt megelőző három naptári hónapban tartott 5 éves névleges futamidejű államkötvény aukcióin kialakult – a betéti kamat és az értékpapírok hozama számításáról és közzétételéről szóló kormányrendeletnek megfelelően számított – átlaghozamok adott aukciókon elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga 110 százalékának 1 százalékponttal növelt értéke.
Az állampapír-átlaghozamot az ÁKK Zrt. az internetes honlapján minden naptári hónap harmadik munkanapjáig közzéteszi. A közzétett állampapír-átlaghozamot a közzététel naptári hónapját követő hónaptól kell alkalmazni.
Az ügyleti kamat előzőek alapján meghatározott mértékét a kölcsönszerződésben rögzített kamatperiódus fordulónapján kell alkalmazni, azzal, hogy a kölcsön kamata a kamattámogatás időszaka alatt csak 5 évente változhat.
A kamattámogatás
A támogatott személy a kamattámogatás időszakában ügyleti kamatot nem fizet, azt kamattámogatás formájában az állam nevében a Kincstár folyósítja a hitelintézet részére, annak elszámolása alapján. A kamattámogatás havi összege az adott hónapra eső ügyleti kamat összege, de legfeljebb az ügyleti vagy üzleti év kezdetekor fennálló, még esedékessé nem vált tőketartozás után számított kamattámogatás 1/12 része. A kölcsön egyhavi törlesztőrészletet meghaladó előtörlesztése esetén a kamattámogatás a fennálló, még esedékessé nem vált tőketartozás után számított összeg havi időarányos része.
A kamattámogatás megszűnése
A hitelintézet – kamattámogatás megszűnése esetén az ügyleti kamaton kívül – a kölcsönkérelem elbírálásáért és a kölcsön folyósításáért az igénylő felé díjat, költséget vagy egyéb ellenszolgáltatást nem számíthat fel.
Az állami kezességvállalás
A Magyar Állam készfizető kezesként felel a hitelintézettel megkötött kölcsönszerződés alapján folyósított, kamattámogatással nyújtott munkáshitelért. A munkáshitel biztosítékaként az állami készfizető kezességvállaláson túl a hitelintézet további biztosíték előírására nem köteles.
A kezesség beváltására az állam által vállalt kezesség előkészítésének és a kezesség beváltásának eljárási rendjéről szóló 110/2006. (V. 5.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.
A Kincstár szerepe
A munkáshitelhez kapcsolódó szakmai informatikai rendszereket a Kincstár üzemelteti és fejleszti. A hitelintézet a kölcsönkérelem benyújtását, valamint az elbíráláshoz szükséges nyilatkozatok és okiratok bemutatását követően az igénylő adatait haladéktalanul megküldi a Kincstár részére, amely a kölcsönkérelmet benyújtó igénylőkről nyilvántartást vezet.
A kölcsön törlesztése
A kölcsön törlesztését a folyósítás napját követő hónaptól kell megkezdeni. A hitelintézet az előtörlesztésért a támogatott személyek terhére díjat és egyéb költséget nem számíthat fel.
A törlesztés nemteljesítése esetén a hitelintézet a kölcsön felmondását megelőzően a belső szabályai szerint felszólítja a támogatott személyt a tartozás rendezésére.
A törlesztés szüneteltetése
A támogatott személy a törlesztés szüneteltetésére jogosult:
- a várandósság legalább 12. hetét betöltött magzata után, ha a várandósság a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennáll, vagy
- a Kormányrendelet hatálybalépését követően a hitelfelvevő nő által örökbefogadott gyermek után, ha az örökbefogadást engedélyező határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé.
A törlesztés szüneteltetésére a támogatott személy a második gyermekre tekintettel is jogosult.
A gyermekvállalási támogatás
A hitelfelvevő nő a kölcsönkérelem benyújtásának időpontját követő második gyermeke megszületése vagy örökbefogadása esetén a fennálló hiteltartozása ötven százalékának megfelelő összegű, harmadik gyermeke megszületése vagy örökbefogadása esetén a fennálló tartozása száz százalékának megfelelő összegű vissza nem térítendő állami támogatásban részesül, ha erre vonatkozó kérelmét benyújtja a hitelintézethez a kormányrendeletben előírt iratok csatolásával.
A gyermekvállalási támogatást a fel nem mondott kölcsönszerződésből eredő tőketartozás és kamatainak csökkentésére kell felhasználni.
***
5percAdó ajánló:
Teljesítsd 2024. évi kreditpontjaid most! Válaszd a 3 képzési forma közül a számodra legmegfelelőbbet!
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás