A gesztusok nyelvén

Miről árulkodnak a mozdulatok?

Érezted már úgy, hogy a veled szemben álló ember hazudik, de nem tudtad, miért? Vagy valakit szimpatikusnak találtál, de nem voltál biztos abban, kölcsönös-e az érzés? Kis gyakorlással könnyen megfejtheted a veled szemben álló testbeszédét, ez az egyetlen gesztus ugyanis, amivel szinte nem lehet hazudni.

A hazugság jelei

Ha a veled beszélő ember görcsösen, mereven karba fonja kezeit a mellkasán, mintha védőbástyát akarna maga köré vonni, és hozzá komor a tekintete, akkor gyanús, hogy hazudik éppen. Kezét időnként a szájához emeli, kerüli a tekintetedet, vagy épp ellenkezőleg, görcsösen keresi a szemkontaktust. Utóbbi akkor fordul elő, ha az illető is ismeri a testbeszéd jeleit, és próbálja megakadályozni, hogy félrenézzen. A természetes ember tekintete kalandozik, partnerére néz, majd a környezetére, míg a füllentő, hazudó ember vagy direkt félrenéz, vagy szinte farkasszemet akar nézni veled.

Ha valaki épp nagyon próbál felépíteni és elhitetni egy történetet, akkor hevesen gesztikulálni kezd. Ösztönösen jobbra fordítja a fejét, miközben, ha visszaemlékezne, akkor épp balra tenné ugyanezt. Gyakran megérinti, vakargatja az orrát.

A szimpátia jelei

A szimpátiát könnyebb tettetni és leplezni is, mint a hazugságot. Azonban itt is vannak egyértelmű jelek, csak jól kell tudni olvasni a testbeszédből. Ha egy szimpatikus emberrel beszélgetünk, önkéntelenül is mosolygunk. Ez azonban meg is játszható, az azonban nem, hogy az őszinte mosolytól a szemünk is csillog.

Aki szimpatikus, annak keressük a tekintetét, belenézünk a szemébe. Vigyázzunk azonban, mert a merev szemkontaktus az agresszió jele is lehet!

A testtartás is árulkodó, az egymásra nyitott emberek nem takargatják magukat, nem állnak karba tett kézzel. Egyenes tartással, vagy kicsit egymás felé dőlve állnak. Akaratlanul is összeér a kezük, vagy beszéd közben egyik ember megérinti a másik felsőkarját egy pillanatra. Akit nem találunk szimpatikusnak, azzal kerüljük a testi kontaktust is, igyekszünk elhúzódni tőle.

A munkahelyi testbeszéd

Az agresszív főnök leszegett állal vagy felemelt fejjel közlekedik. Gyakran teszi csípőre a kezét.

Ha épp állásinterjún vagyunk, vagy fizetésemelést szeretnénk kérni, akkor lepleznünk kell a bizonytalanságunkat. Sugalljunk határozottságot: egyenes, kissé előre dőlő tartást vegyünk fel, kezünket semmiképp se szorítsuk ökölbe, ne tördeljük beszéd közben a kezeinket. Keressük a szemkontaktust, de ne bámuljunk folyton a másik arcába. Ügyeljünk arra, hogy vállainkat lazán, ne görcsösen, felhúzva tartsuk.

Ha ügyféllel beszélünk, akkor is kerüljük a zárt testtartást, például ne fonjuk karba a kezünket a mellkasunkon, miközben az íróasztal mögött ülünk – olyan hatást keltenénk, mint aki egy toronyból próbál védekezni, talán azért, mert nem mondunk épp igazat?

Nézzünk a másik szemébe lazán, ne süssük le a pillantásunkat például egy jogszabály értelmezése közben, mert bizonytalan ember benyomását kelthetjük.

Van esetleg olyan történeted, amikor a testbeszéd buktatott le valakit, akár egy ügyfelet? Ha igen, oszd meg velünk! 🙂

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!