Interjú Dr. Futó Gáborral

Amit a pulpitusról soha nem mond el...

A társadalombiztosítás területén kevesen vannak, akik ne ismernék Dr. Futó Gábor nevét és az azzal mára már egybeforrott előadásmódját, amit a rendezvények résztvevői csak „Futó-showként” emlegetnek, nem véletlenül. A napokban Gáborral olyan kérdésekről beszélgettünk, amelyek a konferenciákon kevéssé kerülnek napirendre.

5percAdó: Gábor, mióta foglalkozik adózással, társadalombiztosítással, hogyan kezdte a szakmát?

Dr. Futó Gábor: 1976 októberében kezdtem Baján, az akkori társadalombiztosítási kirendeltségen. Mielőtt bárki megkérdezné, nem vagyok bajai. Arra a kérdésre pedig, hogy hogyan kerültem a társadalombiztosítás kebelébe, igen egyszerű a válasz. Én veszprémi születésű vagyok, a házastársam volt bajai. Így a családom Baján lakott, eközben én estin végeztem a jogot a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Az egyetlen munkáltató, aki Baján hajlandó volt megadni a 27 napos tanulmányi szabadságot a tanulmányaimhoz a Társadalombiztosítási Kirendeltség volt. Ezt követően a munkámat a Veszprém Megyei Társadalombiztosítási Igazgatóságon folytattam. Onnan pedig Budapestre költöztünk 1984-ben és azóta is – még ügyvédként vagy a nyugdíjbiztosítási önkormányzat elnökségi tagjaként is – kapcsolatban voltam, vagyok a társadalombiztosítással.

5percAdó: Felmerült valaha, hogy váltana?

F. G.: Természetesen! Megközelítőleg 8 évente váltani is szoktam, de csak munkahelyet, a társadalombiztosítás területét soha nem adnám fel!

5percAdó: Csak kevesen tudják, hogy profi gépíró, hol vértezte fel magát ezzel a tudással?

F. G.: Hát ez talán egy kicsit túlzás. Kétségtelen, megnyertem a veszprémi tb igazgatóságon a női gépíróversenyt, pedig nem is akartak odaengedni. A katonai szakképzettségem „távgépírász”, két évig a kőszegi határátkelő helyen folyamatosan gépeltem. Soha nem fogom elfelejteni a 10 ujjas vakon gépírást, de ma már azért nem nyernék versenyeket. Az viszont biztos, hogy jó volt mellettem titkárnőnek lenni, sohasem szerettem diktálni, a számítógéppel egész szépen elboldogulok.

5percAdó: A gyermekei is örökölték a tb iránti elkötelezettségét?

F. G.: Mind a kettő jogász, mondhatnám jogot végzett ember. A nagyobbik azonban teljesen távol került ettől a szakmától, egészen más területen dolgozik. A kisebbik ugyan jogi szakmai munkakörben tevékenykedik, de ő sem a társadalombiztosítási területtel foglalkozik.

5percAdó: Mit csinál szívesen szabadidejében?

F. G.: Csak kevesen tudják, hogy valamikor aktívan sportoltam, igazolt kispályás labdarúgó kapus voltam. Mostanában a különböző cikkírások, előadásra való felkészülés tölti ki a napjaimat. Hozzá kell tennem, hogy idén január 1-től már hivatalosan nyugdíjas vagyok, a kormányhivatalból „szereltem le”, ahol ügyvédi tevékenységem szüneteltetése mellett dolgoztam.

5percAdó: Lassan közeledik az év vége, és kezdődik az Adóegyetemek időszaka, mennyi időt vesz igénybe felkészülni a változásokból?

F. G.: Folyamatosan figyelemmel kísérem a parlament munkáját egészen a végszavazásig. Első sorban cikkek formájában dolgozom fel az anyagot, mint például az 5percAdó-s cikkeimmel is. Mire sorra kerül egy előadás, addigra már egészen otthonosan mozgok az új szabályok között. Az Adóegyetemek során pedig tovább csiszolódik a tudásom, a kérdések újabb és újabb témákat hoznak felszínre. Így az előadássorozat végére egy komoly szakmai anyag kerül összeállításra a résztvevőknek a kérdés-válaszokkal együtt.

5percAdó: A kreditpontos rendszer nem ölte meg a szokásos „Futó-Show”-kat a konferenciákon?

F. G.: Jelentősen megváltozott a rendszer, a kreditpontok miatt folyamatosan diákat kell gyártanom, és tartanom kell magam hozzájuk, mert csak a tematika alapján lehet haladni. A prezentáció készítése ugyanakkor jó is, hiszen miközben az ember ott vacakol vele, azért szépen rögzül a mondanivalója. Ez persze nem azt jelenti, hogy egy-két viccesebb „esettanulmánnyal” ne próbáljam meg a figyelmet folyamatosan magasan tartani a téma iránt a résztvevőkben. Szeretek előadni, segíteni a kollégáknak, találkozni és beszélgetni velük az előadások utáni cigi szünetekben. Nagyon sok kollégával, akikkel a konferenciákon ismerkedtem össze ma is jó kapcsolatban vagyok és sűrűn beszélgetünk.

Ez az ismeretség arra is jó, ha én elakadok valahol, valamilyen ügyben, akkor tudom, hogy kit kell keresni. Manapság már nincs olyan ember – még a minisztériumban sem – aki a társadalombiztosítás összes ágával, járulékával, nyugdíjjal, száz százalékban képben lenne. Én sem ismerhetek mindent, de azt tudom, hogy kihez lehet fordulni.

5percAdó: A Pentánál az egyik legnépszerűbb OKJ-s képzés a TB ügyintéző tanfolyam. Milyen készségekkel kell rendelkeznie annak, aki erre a szakirányra „adja a fejét”?

F. G.: Az alapokat ezeken az OKJ-s képzéseken kell megtanulni alapos szorgalommal, de azután következik még 2-3 év gyakorlati munka, miután azt lehet mondani, hogy valaki tb szakemberré vált. Valóban sokan jelentkeznek a képzésekre, és nem véletlenül. Mindenkit bátorítanék, hogy vágjon bele, mert szüksége van a szakmának gyakorlott és ügyes szakemberekre.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM