Lízing és bérlet – könyvelői szemmel

Lízing konstrukciók adózási és számviteli kérdései

A lízing fogalmával leggyakrabban egy autó „vásárlás” kapcsán találkozunk. Autót lehet lízingelni, bérelni, részletre venni vagy akár egy összegben megvásárolni. De mi a különbség a különböző konstrukciók között? Kinek melyik a legmegfelelőbb? A válasz első két szava így hangzik: attól függ…

Lízingelni lehet autót (személyautót vagy teherautót), ingatlant vagy sok más dolgot. A hazai jogszabályok alapján alapvetően két féle lízingről beszélünk: a pénzügyi lízingről (ezen belül is lehet nyílt végű és zárt végű) és az operatív lízingről. A jogszabályok sok helyen eltérő adózási szabályokat rendelnek a különböző lízing konstrukciókhoz. Kétrészes cikksorozatomban ezekre szeretném felhívni a figyelmet.

Pénzügyi lízing

A pénzügyi lízingszerződés fogalmát a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:409.§ szakasza tartalmazza.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 3.§ (1) 13. pénzügyi lízing pontja 2015-től a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény (Hpt.) 6.§ (1) 89. pont szerinti fogalomra mutat. A két definíció ugyan eltér egymástól, de a könyvelésre és adózásra kiható legfőbb jellemzők szerint a lízingbe adó határozott időre használatba adja a lízing tárgyat a lízingbe vevőnek. Ezért a lízingbe vevő lízing díjat és kamatot fizet. A lízing tárgy a lízingbeadó tulajdona marad a teljes futamidő alatt, de a lízingbe vevő nyilvántartásba veszi a befektetett eszközök között. A lízingbe vevő viseli a kárveszély kockázatát, a felmerülő költségeket is ő számolja el, valamint jogosult a hasznok szedésére. Mit jelent mindez részleteiben?

A számviteli törvény 23.§ (3) bekezdése alapján az eszközök között kell kimutatni a pénzügyi lízing keretében átvett eszközöket. Ez azt jelenti, hogy akár zárt végű, akár nyílt végű pénzügyi lízingről legyen szó, a lízingbe vevő veszi fel a tárgyi eszköz nyilvántartásába (annak ellenére, hogy a tulajdonjog a lízingbe adóé marad). Ebből következik, hogy az értékcsökkenést is a lízingbe vevő számolja el a használatbavételtől kezdődően. Ezzel szemben – mivel a lízing futamideje alatt folyamatosan tőke és kamat (esetleg árfolyam különbözet) fizetés is felmerül, ezért a kötelezettségek között is meg kell jelennie a lízingdíjnak.

Amennyiben a lízing deviza alapú, akkor a kötelezettséget is devizában kell nyilvántartani. Ez azzal jár, hogy a számviteli politika szerinti választott árfolyamon kerül be a kötelezettség – a szerződéskötéskor –, a kifizetések során pedig szintén a számviteli politika szerinti árfolyamon (pl. átlagárfolyamon vagy fifo módszerrel) csökkentjük a devizakészletet, és az év végén átértékeljük a forduló napi választott árfolyamra.

Devizás lízing szerződés esetén a lízing cég is elszámol árfolyam különbözetet, amelyet a számlán vagy fizetési értesítőn közöl, ezt realizált árfolyam különbözetként a pénzügyi műveletek bevételei/ráfordításai közé könyveljük.

Gyakran előfordul, hogy egy precíz könyvelő egyezőséget keres a lízing cég és a saját nyilvántartása között a devizás lízing forint egyenlegében is, de a lízing cég és a lízingbe vevő cég árfolyam-politikájának különbözősége esetén nem fog megegyezni a két egyenleg, és ez így jó. Ilyenkor elegendő a deviza egyenlegek egyeztetése, hiszen a kötelezettség is devizában áll fent.

Nézzünk meg néhány specialitást, amely a pénzügyi lízing könyvelését és az adózását jellemzi:

  • Tárgyi eszközként aktiválni kell (Mikor áll fent bejelentési kötelezettség a hatóságok felé?)
  • A használati idő alatt értékcsökkenést számolunk el. (Hogyan határozzuk meg a használati időt? Mennyi legyen a maradványérték? Lehet-e változtatni az amortizáción a futamidő/használati idő alatt? Hogyan befolyásolja mindezt a fejlesztési tartalék?)
  • A lízing díjat hosszú illetve rövid lejáratú kötelezettségként kell nyilvántartani a hátralevő futamidő függvényében.
  • A devizás lízing szerződés esetén az évközi, realizált árfolyam különbözet hatással van az eredményre, és az év végén alkalmazni kell az árfolyam átértékelést. Az első részlet kifizetést egyedileg kell kezelni, mert a használatbavételig felmerült árfolyam különbözet a bekerülési érték része.
  • A lízingdíj kamata csökkenti az eredményt, és emellett a kis- és középvállalkozások társasági adókedvezményként is figyelembe vehetik a kamat 60%-át is (max. a fizetendő adó 70%-áig).
  • Jármű esetén a gépjárműadót és a cégautó adót a lízingbe vevő fizeti. Ingatlan esetén az építményadó is a lízingbe vevőt terheli.
  • Az üzemeltetéssel, fenntartással, karbantartással, biztosítással kapcsolatos költségeket a lízingbe vevő fizeti.
  • A lízing tárgy sérülése, lopása esetén be kell vonni a lízingbe adót – mint tulajdonost – a kár rendezésének megoldásába.
  • A lízing díj meg nem fizetése szerződésszegésnek minősül és mivel a lízingbe adó a tulajdonos, a lízing tárgyat vissza kell adni. Ennek számviteli elszámolása koránt sem egyszerű, de a konferencián részletesen bemutatom egy példán keresztül.

Nyílt végű vagy zárt végű?

A zárt végű pénzügyi lízing esetében a futamidő végén a lízing tárgy az utolsó részlet megfizetésével a vevő tulajdonába kerül. Mivel a lízingbe vevő biztosan meg fogja szerezni a tulajdonjogot, ez a konstrukció a hitelhez hasonlít legjobban.

Emiatt a zárt végű pénzügyi lízing legfőbb jellemzője az áfa tekintetében, hogy

  • termékbeszerzésnek minősül már a birtokba adáskor, így az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 124.-125.§ szakasza szerinti levonási tilalmakat ennek megfelelően kell alkalmazni.

Például a személygépjármű vagy lakóingatlan esetén az áfa nem vonható le – hacsak nem tartozik a kivételek közé.

  • A lízing tárgy birtokba adásakor egyetlen számlát állít ki a lízing cég a termékértékesítésről, a teljes vételárról, áfával növelten. Az áfa megfizetése a futamidő elején esedékes. A kezdő részletet, a tőke-és kamatfizetést a szerződés szerinti időszakonként fizetési értesítőn közlik, amely már nem tartalmaz áfát. Ezek számviteli bizonylatnak minősülnek.

A nyílt végű pénzügyi lízingszerződéssel a lízingtárgy nem kerül automatikusan a lízingbe vevő tulajdonába a futamidő végén. De a konstrukció kizárja a lízingbe vevő tulajdonszerzési jogát, ezért a nyílt végű pénzügyi lízing inkább a bérleti szerződésre hasonlít. A futamidő végén a lízingbe vevő által megjelölt harmadik személy szerezheti meg az lízingtárgy tulajdonjogát, a maradványérték megfizetésével. Amennyiben erre nincs igény, a lízing cég is megszerezheti a lízing tárgyat.

A nyílt végű pénzügyi lízing az áfa rendszerében szolgáltatásnak minősül, amely szintén kihat az Áfa tv. 124.-125.§ szakaszában részletezett áfa levonási tilalmakra.

Például egy személyautó nyílt végű pénzügyi lízingelése áfa levonási jogot eredményez, abban az esetben, ha adóköteles tevékenység érdekében használja a lízingbe vevő a járművet. Ha magánhasználat is felmerül, akkor annak kiszámlázásakor fizetendő áfa keletkezik. Azonban az áfa levonási jog nem él a maradványértéken történő megvásárlásra, mivel az mással szemben merül fel és termékbeszerzésnek minősül.

Nyílt végű lízing esetében a cég csak birtokba adási bizonylatot állít ki átadáskor, számlát nem. A törlesztő részletekről pedig áfás számla készül, a szerződés szerinti időszakonként. Az áfa levonhatóságát minden számla teljesítésekor mérlegelni kell.

Adótervezés

Látható, hogy már a fenti konstrukciók is nagyon eltérő likviditást, adózási és eredményhatást mutathatnak egy vállalkozásnál. Következő cikkemben bővítem a lehetőségeket, és szeretném hangsúlyozni hogy mennyire fontos lehet egy cég életében a szerződés helyes minősítése és az ehhez tartozó adótervezés. Különösen nagy különbségek mutatkoznak egy személygépjármű beszerzés esetén. Ugyanígy elengedhetetlen a könyvelők részéről is a konstrukciók ismerete, könyvelése. Az adózási előnyök-hátrányok ismertetése az ügyfeleikkel már inkább tanácsadási szolgáltatás, mint könyvelés, de a tapasztalat szerint erre egyre nagyobb igény van.

* * *

Ha érdekelnek az egyes lízing konstrukciók közötti különbségek, valamint a lízinggel kapcsolatos számviteli és adózási kérdések, akkor jelentkezz március 24-ig kedvezményesen a Lízing és bérlet – könyvelői szemmel címmel március 31-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen is megvitathatjuk felmerülő kérdéseidet!

 

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM