Nagyon kedvező lehetőség az adminisztráció egyszerűsítésére az OSS rendszer. Azonban pontosan ismernünk kell annak részletszabályait ahhoz, hogy élni is tudjunk…
Vevői készletre vonatkozó egyszerűsítési szabály az áfa rendszerében
Áfa tervezés vevői készlet használatával

Kihasználod a vevő készletszabályozás adta adótervezési lehetőségeket? Ha nem, akkor az alábbi cikk Neked szól! A következőkben röviden áttekintjük a szabályozás alapjait és kitérünk a témában egy nemrégiben megjelent adózási kérdésre.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényben (Áfa tv.) szabályozott vevői készletre vonatkozó egyszerűsítés tagállami hatáskörbe tartozik, azaz vannak tagállamok – köztük Magyarország is -, akik alkalmazzák azt és vannak, amelyek nem – például Portugália, Spanyolország. Érdekesség, hogy Németország várhatóan 2019-től vezeti be ezt az egyszerűsítést.
Mit egyszerűsít pontosan ez a lehetőség Áfa szempontból, hol rendelkezik róla a jogszabály?
A magyar Áfa tv. 22. § (1) bekezdése alapján egy közösségi adóalany Magyarországra történő vagyonmozgatása is Közösségen belüli termékbeszerzésnek minősül (magyar oldalról természetesen), azonban ugyanezen paragrafus (3) bekezdése kimondja, hogy ez a joghatás nem áll be, amennyiben az adóalany a terméket belföldön fenntartott vevői készlet céljára továbbítja, és ha további két feltétel érvényesül. Ezekre a későbbiekben visszatérünk, hiszen mindenekelőtt definiáljuk, hogy pontosan mi minősül vevői készletnek. A szabályozás alapján vevői készleteknek tekintendő, ha az eladó a tulajdonában lévő készletet a vevő raktárában vagy a vevő által bérelt raktárban tárolja oly módon, hogy annak tulajdonjog átruházása a vevő általi lehívásától függ. Mindez azt jelenti, hogy a vevőre akkor száll át a tulajdonjog, mikor a saját vagy általa bérelt raktárból azt lehívja, eddig az időponting a készlet tulajdonosa az eladó. A vevő „saját” vagy „általa bérelt” raktár kitétel egy kritikus pontja a rendszernek, hiszen amennyiben az eladó maga bérelne Magyarországon raktárhelységet, akkor az Áfa tv. állandó telephelyre vonatkozó rendelkezéseit is vizsgálni kellene, nem lehetne alkalmazni ezt a jogszabály adta lehetőséget.
Amennyiben a fenti feltétel teljesül, akkor a tagállami eladónak nem szükséges Magyarországon áfa szempontból bejelentkeznie, a saját áru mozgatása nem minősül adózási pontnak, azaz arról számlát se kell kiállítania, hiszen a tranzakció elszámolása majd a belföldi vevő általi lehívásakor/kitárolásakor fog megtörténni. A termék lehívásakor/kitárolásakor a közösségi adóalany egy Közösségen belüli adómentes termékértékesítést valósít meg, a belföldi vevő pedig egy Közösségen belüli beszerzést. Az áfát tehát a belföldi vevő számítja fel, és ugyanebben az időszakban levonásba is helyezi azt, ha annak egyéb feltételi is fennállnak. A fizetendő adót az ügylet teljesítését tanúsító számla kibocsátásakor, de legkésőbb a teljesítést (lehívást/kitárolást) követő hónap tizenötödik napján kell megállapítania a belföldi vevőnek.
Most pedig lássuk a korábban említett két kritériumot. Az egyszerűsítési szabály alkalmazásának további feltétele, hogy
- a termék továbbítóját ezzel összefüggésben belföldön adóalanyként nem vették nyilvántartásba, valamint
- a belföldi vevő olyan belföldön nyilvántartásba vett adóalany, akinek nincs olyan jogállása, ami az adófizetési kötelezettségének teljesítését akadályozná (azaz nem lehet a vevő például egy alanyi áfa mentes adóalany).
Mit jelent pontosan az első pontban említett „ezzel összefüggésben” kifejezés? Kizárja-e a vevői készlet egyszerűsítésének alkalmazását az a tény, hogy az eladó egyébként már rendelkezik Magyarországon áfa regisztrációval, azaz már belföldön nyilvántartásba vett adóalanynak minősül?
Erre ad választ a 2017/6. számú adózási kérdés, amely azt az esetet taglalja, hogy ha az eladó egy múltbéli tranzakció következtében már belföldön nyilvántartásba vett adóalanynak minősül, de ezt követően egy új termékcsoportra vonatkozóan egyébként a vevői készlet szabályainak mindenben megfelelő tranzakciót valósít meg, akkor alkalmazható-e számára az egyszerűsítési szabály?
Az adóhatóság és a Nemzetgazdasági Minisztérium egyeztetett álláspontja szerint a két különböző termékértékesítés (regisztrációval érintett és a vevői készlet konstrukció keretében megvalósítandó ügylet) között nincs kapcsolat, amennyiben az értékesített termék, az értékesítés módja és a vevő személye is különbözik a múltbéli és a tervezett ügylet során. Ebben az esetben pedig elmondható, hogy a vevői készletre vonatkozó egyszerűsítést alkalmazhatja az az adóalany is, akit egyébként egy ettől eltérő ügylet kapcsán – legyen az akár szolgáltatásnyújtás, akár termékértékesítés – korábban már belföldi adóalanykánt nyilvántartásba vettek. Mindez azt jelenti, hogy önmagában egy magyarországi adóregisztráció nem feltétlenül zárja ki a vevői készlet egyszerűsítésének az alkalmazhatóságát.
A szabályozás természetesen opcionális, amennyiben az eladó úgy dönt, hogy nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, úgy Magyarországon egyrészről egy Közösségen belüli beszerzést kell vallania, továbbá pedig egy belföldi termékértékesítést a terméknek megfelelő áfa kulccsal növelten. Utóbbi eset a gyakorlatban akkor fordul elő, mikor az eladó tagállama az ehhez hasonló szabályozás hiányában gyakorlatilag nem tudja értelmezni a vevői készletes konstrukciót, azaz az eladó a saját országában nehezen vagy nem is tudja dokumentálni, bevallani a tranzakciót.
A fordított eset is gyakran előfordul, amikor egy belföldi adóalany létesítene valamely tagállamban vevői készletet, ilyenkor fontos kiemelni, hogy a külföldi tagállam ottani szabályai az irányadóak, amely tagállam nem feltétlenül alkalmazza az egyszerűsítési szabályt (viszonosság tehát nincs). Ilyen esetben mindig meg kell vizsgálni a vevő országában hatályos szabályokat.
* * *
Konferencianaptár 2018 – Nehogy lemaradj! Írd be soron következő konferenciáink dátumait naptáradba és élj speciális kedvezményeinkkel!
Amennyiben érdeklődsz a számvitelt és az adózást érintő változások iránt, akkor a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében idén is számítunk részvételedre a mérlegképes könyvelők kötelező továbbképzésén. A hagyományos kétnapos továbbképzésre itt jelentkezhetsz! >> Jelentkezem
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás