Legújabb cikkem a munkajog gyermekvállaláshoz, gyermekneveléshez kapcsolódó kiemelkedő fontosságú témáit érinti. Úgy mint: a méltányos mérlegelés, a felmondási tilalom, a…
Munkaidőkeret a gyakorlatban – 1. rész
A munkaidőkeret elrendelése, számítása és a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó Mt. szabályok

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerint az általános munkarend szerinti munkavégzés hétfőtől péntekig tart. Egyre kevesebb vállalkozás foglalkoztatja munkavállalóit ilyen munkaidő-beosztásban, továbbá napi szinten sok kérdés merül fel a témával kapcsolatban, szeretném gyakorlati oldaláról bemutatni az általános munkarendtől eltérő, rugalmas munkavégzést lehetővé tevő munkaidőkeret alkalmazását.
Egyszerűen megfogalmazva a munkaidőkeret a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt jelenti, megadott időegységre vonatkozóan. Tehát e módszer alkalmazása során a ledolgozott munkaidőt nem napokra vonatkozóan figyeljük, hanem egy hosszabb időszakon belül. Természetesen vannak bizonyos szabályok, melyeket csokorba gyűjtöttem az átláthatóság kedvéért.
Munkaidőkeret elrendelése
A munkáltató egyoldalúan elrendelheti a munkaidőkeretet, meghatározza tartamát, illetve kezdő és befejező időpontját, melyekről a munkavállalót köteles tájékoztatni. Ennek módjára nincs előírás, de mivel egyoldalúan elrendelhető, ezért például a kötelező tájékoztatóba történő belefoglalását javaslom.
Tartama
A munkaidőkeret tartama legfeljebb 4 hónap vagy 16 hét. Minimum időszak nincs meghatározva, azt a cég működéséhez célszerű igazítani. Kivételek – mint majdnem minden esetben – természetesen a munkaidőkeret tartamának meghatározására vonatkozóan is vannak:
- Fiatal (18 év alatti) munkavállaló esetén maximum 1 hét lehet, ezáltal az ő esetében az egyenlőtlen munkaidőbeosztásra vonatkozó, heti pihenőidőt rugalmasan alakítható szabályok nem alkalmazhatóak.
- 6 hónap vagy 26 hét lehet:
- a megszakítás nélküli,
- a több műszakos, valamint
- az idényjellegű tevékenység keretében,
- a készenléti jellegű, továbbá
- az Mt. 135. § (4) bekezdésében meghatározott munkakörben (légiutas-kísérő, -földi kiszolgálását végző, közúti személyszállító, árufuvarozó, vasúton, kikötőben dolgozó munkavállaló, stb.) foglalkoztatott munkavállaló esetében.
- 12 hónap vagy 52 hét lehet kollektív szerződés rendelkezése szerint, amennyiben ezt technikai vagy munkaszervezési okok indokolják.
Személy szerint az alapján szoktam besorolni a munkaidőkeret időtartamát, továbbá kezdő és befejező időpontját, hogy mely időszakokra esik előreláthatóan több, illetve kevesebb munkavégzés. Például olyan vendéglátóipari egység esetén, ahol a nyári időszakban, illetve az ünnepek alatt bonyolódik a nagyobb forgalom, általában 4 havi munkaidőkeretet javaslok, melynek kezdő napjai március 01., július 01., november 01., záró napjai június 30., október 31., február 28. Így valamelyest kiegyenlítik egymást a ledolgozott munkaórák, ami mind munkáltatói, mind munkavállalói oldalról kielégítő lehet. Hozzáteszem ezt mindig egyénileg, vállalkozásra, iparágra szabottan kell átgondolni.
A munkaidőkeret számítása
A munkaidőkeret tartama alatt az általános munkarend szerint számított ledolgozandó munkaórák száma, a napi munkaidő figyelembevételével egyenlőtlenül, a hét minden napjára beoszthatóak.
Számításhoz gyakorlatilag 3 adatra van szükségünk:
- napi munkaidő,
- munkaidőkeret tartama (kezdő és befejező napja),
- adott hónap munkanapjainak száma.
Példa
2 havi munkaidőkeretben, (kezdete minden páratlan hó első napja, vége minden páros hó utolsó napja) teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló ledolgozott munkaórái 2018. januárban 186 óra, februárban 150 óra.
- januárban 22 munkanap volt, ami teljes munkaidős esetén 176 munkaórát jelent, februárban pedig 20 munkanap, 160 órával. 176+160=336 óra
Január hónapban nem számoljuk el a „túlórát”, csak a keret zárásakor, jelen esetben február hónap végén összesítünk.
Januárban ledolgozott 186 óra + februári 150 óra = 336 óra. Mivel összességében nem léptük túl az általános munkarend szerint, 2 hónapra számított óraszámot, így hiába dolgozott januárban 10 órával többet a munkavállaló, a februári 10 órával kevesebb munkavégzéssel összességében az óraszám kiegyenlítésre került, így nem kell túlmunkára járó pótlékot fizetni részére.
Fontos megjegyezni, hogy a többi bérpótlék kifizetését nem érinti a munkaidőkeret, tehát az esetleges készenlét, ügyelet esetén járó, a műszak-, éjszakai-, vasárnapi pótlékot mindig az adott hónapban kell kifizetni a dolgozó részére (feltéve, hogy az alapbére már nem tartalmazza – lásd „Bérpótlékokról érthetően” című korábbi cikkem).
Munkaidő-beosztás
A személyre szóló munkaidő-beosztást, a munkaidő naponkénti kezdő- és befejező időpontját a munkavállalóval legalább 1 heti időtartamra írásban, legalább 7 nappal a munkavégzés kezdetét megelőzően kell közölni. Ha ez nem történik meg, az utolsó munkaidő-beosztást kell figyelembe venni. A munkáltatónak lehetősége van 4 nappal korábban módosítani a beosztást, de csak a működésbe előre nem látható körülmény esetén (például baleset, elemi csapás, súlyos kár megelőzése vagy elhárítása, illetve a váltótárs előre nem látott távolmaradása).
Rendkívüli munkavégzés
Túlmunka pótlék jár a rendkívüli munkavégzés idejére, ami:
- a munkaidőkeret leteltét követő elszámolás során megállapított munkaidőkereten felüli munkaidő,
- a beosztott napon az előre beosztott időtől eltérő munkavégzés.
Példa
Munkaidő-beosztásban 07-14-ig tartó munkavégzés szerepel, de:
- a munkavállaló 15 óráig dolgozik, vagy
- a munkáltató előző este felhívja, hogy reggel 6-ra menjen dolgozni.
Mindkét esetben az említett 1 óra (14-15 óra, vagy 06-07 óra közötti) túlmunka akkor is, ha egyébként a munkaidőkeretben megadott óraszámot nem haladja meg.
A rendkívüli munkavégzés évente legfeljebb 250 óra lehet, amit arányosítani kell, ha a munkaviszony év közben kezdődött, határozott időre szól, vagy részmunkaidőben foglalkoztatott a munkavállaló.
Cikksorozatunk következő részében a napi munkaidővel, munkaközi szünettel, a napi és heti pihenőidővel valamint a belépés és kilépés kérdéseivel foglalkozunk.
* * *
Amennyiben érdeklődsz a számvitelt és az adózást érintő változások iránt, akkor a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében idén is számítunk részvételedre a mérlegképes könyvelők kötelező továbbképzésén. A hagyományos kétnapos továbbképzésre itt jelentkezhetsz! >> Jelentkezem
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás