Miről hallhat január 25-i előadásunkon?

Ízelítő a Munka Törvénye újévtől módosított szabályaiból

munkáltató

A PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében 2023. január 25-én megrendezésre kerülő konferencia keretein belül részletesen – az Ön kérdéseire is válaszolva – áttekintjük a munkajogi változásokat, megbeszélve az ezzel kapcsolatos munkáltatói teendőket is. Kedvcsinálóként néhány részlet az előadás tartalmából.

A joggal való visszaélés – Hogyan változik a bizonyítás terhe?

A Munka Törvénykönyve [Mt. 7.] §-ának új (3) bekezdése szerint a joggal való visszaélés tilalmának megsértésére alapított munkajogi igény érvényesítése esetén

  • az igény érvényesítője (többnyire a munkavállaló) bizonyítja a tilalom megsértésének alapjául szolgáló tényt, körülményt és a hátrányt,
  • a jog gyakorlója bizonyítja (többnyire a munkáltató), hogy az igényérvényesítője által bizonyított tény, körülmény és hátrány között okozati összefüggés nem áll fenn.

Hogyan tudja a munkavállaló felperesként bizonyítani, hogy például az átszervezéssel indokolt felmondás tényleges oka az, hogy megtagadta a jogellenes utasítás teljesítését?

Próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás – nincs kézbesítési kockázat

Az Mt. új 26. § (2) bekezdése kimondja: a határidőnek nem minősülő időtartam alatt a jognyilatkozat érvényesen megtehető úgy is, ha legkésőbb az időtartam utolsó napján postára adják. A gyakorlatban problémát okozott, hogy különösen a próbaidő alatt azonnali hatályú felmondás esetén átveszi-e a munkavállaló a postástól legkésőbb a próbaidő utolsó napján a „borítékot”. Január 1.-től ez a probléma megszűnt, hiszen nem a küldemény kézbesítésének időpontja a „perdöntő”.

Munkáltatói tájékoztatási kötelezettség – gyarapodó tárgykörök

Az Mt. módosított 46. §-a a munkaadói tájékoztatás határidejét a munkaviszony kezdetétől számított 15-ről 7 napra rövidítette. Ha munkaszerződésben nincs kikötve a munkavégzés helye, hogyan kell erről tájékoztatni? Érinti-e mindez a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás? Hogyan tájékoztassunk a napi munkaidő lehetséges kezdő és befejező időpontjáról? És miként egyszerűsíthetjük munkaadóként a tájékoztatási kötelezettséget?

A gondozói munkaidőkedvezmény

Az Mt. új rendelkezése szerint mentesül a munkavállaló rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  • a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozója, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személy
  • személyes gondozása nyújtása céljából

évente legfeljebb öt munkanapra [55. § (1) bek. l) pont].

A gondozás szükségességét a hozzátartozó vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személy kezelőorvosának kell igazolnia. Tételes törvényi előírás hiányában is a munkaadó kérheti az igazolás bemutatását a gondozói munkaidőkedvezmény biztosításához. Ezt a munkavállaó kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell biztosítani. [Mt. 55. § (3) bek.]. Jár-e díjazás a munkáltatótól a gondozás idejére?

Ha elutasítja a munkáltató a munkavállaló munkaszerződés-módosításra tett ajánlatát – Mi kérhető a munkaügyi perben?

Az Mt.-módosítás szerint a munkavállaló – a munkaviszony első hat hónapját kivéve – a fenti tájékoztatás alapján kérheti munkaszerződése módosítását, hogy például távmunkában foglalkoztassák [61. § (2) bek]. A munkavállalói ajánlatra a munkáltató 15 napon belül írásban köteles nyilatkozni. Az ajánlat elfogadása esetén – annak tartalma szerint – létrejön a munkaszerződés módosítása. Elutasítás esetén a munkáltató köteles nyilatkozatát megindokolni. Ha a munkavállaló szerint az indokolás valótlan, pert indíthat. Kereseti követelésében kérheti-e, hogy a bíróság a munkáltató hozzájáruló nyilatkozatát ítéletével pótolja? És hivatkozhat-e immár felperesként méltányossági szempontokra? Hogy miért lenne számára – szülői kötelezettségére is figyelemmel – komfortosabb a távmunka?!

A munkaviszony megszüntetése – Mely esetben köteles indokolni a munkaadó?

Az Mt. módosított rendelkezése úgy szabályoz, hogy a munkáltató – a munkavállaló kérelmére – indokolási kötelesség hiányában is megindokolja a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozatát, ha a munkavállaló hivatkozása szerint a munkaviszony megszüntetésére a gondozói munkaidő-kedvezmény, az apasági szabadság, a szülői szabadság, illetve a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadság igénybevétele, vagy az előbbiek szerint ismertetett munkaszerződés, illetőleg a foglalkoztatási feltételek módosítása iránti kérelem [Mt.61. § (2) és (4) bek.] miatt került sor. Ez a lehetőség az indokolást nem igénylő,

  • a próbaidőhöz kapcsolódó azonnali hatályú felmondás, továbbá
  • a nyugdíjasnak minősülő, valamint a vezető állású munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyának felmondása

esetén jelent a korábbi szabályokhoz képest többletvédelmét. Minden más munkaadói, a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozatot ugyanis indokolni kell.

Vajon milyen indokkal „ússza meg” a munkáltató a per elvesztését?

A heti pihenőidő – egyenlőtlen beosztásban akár csak havonta negyven óra

A munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozik annak eldöntése, hogy heti pihenőnapok helyett – hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli – heti pihenőidőt biztosít-e. Az 106. §-ának módosított (3) bekezdése egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a megszakítás nélküli, a több műszakos vagy az idényjellegű tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállaló számára a heti legalább 48 órás pihenőidő helyett havonta elegendő legalább negyven órát kitevő és egy naptári napot magába foglaló megszakítás nélküli heti pihenőidő biztosítása. A törvénymódosítás azt jelenti, hogy heti pihenőidő alkalmazásakor nem kell a korábbi rendelkezés szerint hetente legalább negyvenórás megszakítás nélküli pihenőidőt biztosítani, mindezt elegendő havonta megtenni. A módosítással „megrövidíthető-e” a heti pihenőidő?

Az apasági szabadság – Mennyit fizet az államkassza?

Az Mt. módosított 118. § (4) bekezdése a korábbi pótszabadság helyett apasági szabadság jogcímen biztosítja, hogy az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a születést, illetve örökbefogadás esetén az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig tíz munkanap időtartamban apasági szabadságra jogosult. Mind a tíz napra megfizeti az állami költségvetés az apasági szabadságra kifizetett bérköltséget a munkáltatónak?

A szülői szabadság – Az igénybevétel esélyei

A gyermek hároméves koráig biztosít az Mt. 1118/A. §-a 44 munkanap szülői szabadságot, a jogosultság feltétele, hogy a munkaadónál a munkaviszony egy éve fennálljon. Azaz, a gyermek születhet akár pár hónappal a munkaviszony kezdete előtt is. A gyermek gondozása céljából egyidejűleg egy jogcímen lehet távol a munkavállaló, ezért a szülői szabadság és az Mt. 128. §-a szerinti gyermekgondozási fizetés nélküli szabadság egyidejűleg nem adható ki. A szülői szabadság kiadásával kapcsolatos különös rendelkezés, hogy azt a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki [122. § (4a) bek.] Ezt a jogot gyengíti, hogy a munkaadó a szülői szabadság kiadását – egyébként az irányelvvel összhangban – elhalaszthatja, [123. § (5) a) bek.]. További különös szabály, hogy a szülői szabadságot nem kell az esedékességének évében kiadni [Mt. 123. (1) bek.]. Ez egyértelműen következik abból a jogosultsági feltételből, miszerint a szülői szabadság a gyermek hároméves koráig vehető igénybe. És ennek folyománya az is, ha a munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a szülői szabadságot teljes tartamában nem adta ki, azt nem kell pénzben meg váltani [Mt. 125. §].

Kérdés: az igénybevételt a gyakorlatban mennyiben érinti a meglehetősen csekély összegű díjazás?!

Mi lett a bérfizetés általános szabálya?

Az Mt. módosítása megszüntette azt a szabályozást, ami a munkabér-kifizetés egyenértékű alternatívájaként állapította meg a készpénzben vagy a munkavállaló által meghatározott fizetési számlára utalással történ fizetést. Az általános szabály: a munkabért a munkavállaló által megjelölt fizetési számlára utalással kell megfizetni. Ettől eltérni csak a felek írásbeli megállapodása esetén lehet, ami szerint a munkabért készpénzben is megfizethető [158. § (1) bek.]

Hogyan kizárt vagy korlátozott a próbaidő kikötése határozott időre szóló munkaszerződésben?

Az Mt. kiegészült az ismételt próbaidő-kikötés speciális tilalmával. Eszerint nem köthető ki próbaidő a meghosszabbított vagy hat hónapon belül létesített munkaviszonyban, amennyiben az újabb munkaviszonyt azonos vagy hasonló munkakörre létesítették a felek. A legfeljebb egy évre létesített határozott idejű munkaviszony esetében a próbaidő tartamát arányosan kell megállapítani [Mt. 192. § (4) – (5) bek.]. E szerint mi lehet a próbaidő maximuma például hat hónapra kötött határozott idejű munkaszerződés esetén?

Vissza az időben – az apasági- és szülői szabadság alkalmazása 2022. augusztus 2-től

Az óévre visszaható hatállyal kell alkalmazni e két új szabadságot. Ha például a munkavállalónak tavaly október 1-én született meg gyermeke, hány munkanap apasági szabadság kiadását és meddig igényelheti?

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM