A munkáltatói juttatások évek óta nagyjából változatlan szabályokkal működtek. Az őszi adócsomag benyújtásakor sem számítottunk jelentősebb változásra, aztán egymás után…
KATA – elhatárolás a munkaviszonytól: A tevékenység személyes végzése
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról – 3. rész
Az előző cikkben különféle, munkavégzésre vonatkozó jogviszonyok egymástól való elhatárolásának szükségességéről írtam, és összefoglalóan felsoroltam azon fő minősítő jegyeket, melyek alapján megítélhető, hogy az adott jogviszony önálló vagy önállótlan munkavégzésre vonatkozik-e.
Tekintsük át, hogy a KATA törvény milyen minősítő jegyek alapján véli megdönthetőnek a leplezett munkaviszony vélelmét.
A KATA törvény 14. § alapján tehát a munkaviszony vélelmét akkor kell megdőltnek tekinteni, ha az alábbi körülmények közül legalább 2 megvalósul:
- a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette (más is közreműködött vagy közreműködhetett)
- a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem olyan személytől szerezte, akitől az év során 1 millió forintot meghaladó bevételt szerzett (minimum két, egymással nem kapcsolt viszonyban lévő megbízó!)
- a megbízó, akitől a kisadózó 1 millió forintot meghaladó összegű bevételt szerzett, nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan
- a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll
- a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem az a megbízó bocsátotta a kisadózó rendelkezésére, akitől a kiadózó az év során 1 millió forintot meghaladó összegű bevételt szerzett
- a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg
- a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében nem minősül főállású kisadózónak, azzal, hogy egyidejűleg fennálló egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonnyal vagy heti 36 órát elérő, foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkezik, és naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem olyan személytől szerezte, akinél főállású egyéni vagy társas vállalkozási illetve munkaviszonnyal rendelkezik (a kisadózó egész évben máshol állt főállású jogviszonyban és bevétele legalább 50%-át nem attól a megbízótól szerezte, akinél egyébként főállású jogviszonyban állt.)
A jogviszonyok pontos elhatárolása KATA adózás választása esetén azért kiemelten fontos, mert az adóhatóság vélelmezi, hogy a felek (kisadózó és megbízó) között munkaviszony jött létre, ha a kisadózó vállalkozó részére megbízója az év során 1 millió forintot meghaladó összegben juttatott bevételt. Az adóhatósági vélelmet azonban meg lehet dönteni, ha a fenti felsorolásban foglaltak közül legalább két feltétel teljesül.
A KATA törvény által felsorolt minősítő jegyek közül az első felteendő kérdés az, hogy a vállalkozó a tevékenységet kizárólag vagy nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette-e?
A munkaviszony alapvető követelménye, hogy a tevékenység csak személyesen látható el. A munkavállaló, ha épp nem tud munkahelyén megjelenni, nem teheti meg, hogy helyettest küld maga helyett, az ő helyettesítéséről a munkáltatójának kell gondoskodni. Tehát ha a szerződés szerint a tevékenységet más is elláthatja, vagy egyszerre többen látják/láthatják el, a jogviszony e pont alapján nem minősíthető munkaviszonynak.
Azonban a személyes ügyellátás követelménye sem jelenti feltétlenül azt, hogy munkaviszonyról beszélünk, ugyanis a megbízási szerződések nagy része is személyesen teljesítendő (pl. szakértők megbízása, ügyvédi megbízás, oktatás egy rendezvényen), de eltérés a munkaviszonytól, hogy a megbízott önmaga helyett állíthat helyettesítőt és bár személyesen köteles eljárni, a megbízás teljesítéséhez igénybe veheti más személy közreműködését is. Erre természetesen csak akkor van lehetősége, ha ehhez a megbízó hozzájárult, vagy ha ez a megbízás jellegével együtt jár.
Az nyilván nem zavarja a megbízót, ha az általa megbízott előadó prezentációját egy titkárnő gépeli le, de minden bizonnyal zavaró lenne, ha az előadás megtartását is az asszisztensére bízná a megbízott, mert ő éppen mégsem ér rá adott időpontban. Ugyanígy nem zavaró, ha az engedélyezési terveket egy építészhallgató viszi be az önkormányzathoz, de elvárjuk, hogy ha egy Kossuth-díjas építészt bíztunk meg egy épület megtervezésével, akkor a lényegi munkát ő végezze, ne a gyakornokai. A megbízott az igénybevett személyért egyébként úgy felel, mintha a rábízott ügyet maga látta volna el.
Nem elegendő azonban a szerződésbe belefoglalni, hogy helyettes állítható vagy más személy közreműködése a megbízott által igénybe vehető, ha a körülményekből az derül ki, hogy más személy közreműködése fel sem merült, vagy a helyettes állításáról ténylegesen a megbízó gondoskodott.
Fentiek fényében kiemelten fontos, hogy ha a KATA alany helyettest vagy teljesítési segédet vesz igénybe a megbízás ellátása során, arról mindenképpen készüljön szerződés vagy egyéb dokumentáció, hogy később a bizonyítás ne okozzon nehézséget!
Megfelelő adminisztrációval és kellően széles ügyfélkörrel (egy megbízótól származó bevételünk sem haladja meg az összes bevételünk 50 százalékát) máris teljesítettünk két feltételt, melyek alátámasztják, hogy a vállalkozási-, megbízási jogviszonyunk nem munkaviszonyt leplez. Ugye, milyen egyszerű?
* * *
Ha érdekelnek a munkajogi változások és aktualitások, akkor jelentkezz Dr. Horváth István ügyvéd Milyen új munkajogi szabályokat hozhat a 2016. év? címmel január 29-én a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadására, ahol személyesen megvitathatjátok felmerülő kérdéseidet!
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás