Ismerd meg az Év Könyvelőjét – VIDEÓ

Interjú Mátyás Csabával – Az Év Könyvelőjével

2015-ben a PENTA UNIÓ Zrt. már negyedik alkalommal szervezte meg „Az Év Könyvelője” szakmai versenyt, melynek szakmai támogatói a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara, a Könyvelőiroda-Vezetők Klubja, az RLB-60 Bt. (ügyviteli szoftver) és az Önadózó szaklap voltak.

Idén több mint 2000 könyvelő töltötte ki az első fordulós tesztfeladatsort. Az eredményekről és azok statisztikájáról már korábban írtunk.

A második fordulóban a neves szakmai zsűri előtt kellett írásban, majd szóban is bizonyítaniuk tudásukat, rátermettségüket a legjobbaknak. A második forduló versenybírái voltak: a Magyar Könyvvizsgálói Kamara elnöke, Dr. Pál Tibor és alelnöke, Dr. Hegedűs Mihály; a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke, Dr. Herich György és alelnöke Rabb Andrea és Munkácsi Márta okleveles adószakértő, okleveles könyvvizsgáló.

A versenyek ünnepélyes díjkiosztójára január 13-án került sor az Adóegyetem 2016 rendezvény keretében, ahol idén is Pankucsi Zoltán adóügyekért felelős helyettes államtitkár köszöntötte a győzteseket és adta át a közel fél millió forint értékű szakmai ajándékcsomagot.

A díjátadó után, természetesen mi is lencsevégre kaptuk az ÉV KÖNYVELŐjét – Mátyás Csabát, pénzügyi vezetőt a Fornax Cégcsoport-tól!


https://youtu.be/6kIZ-45q-fk

Hogyan lett belőled könyvelő?

Nem volt egyenes az út, nem keltem fel egyik reggel kisgyerekként úgy, hogy könyvelő szeretnék lenni, bár lehet, hogy mégis tudat alatt gondoltam rá. Ugyanis egy családi anekdota szerint még kisgyerekkoromban megkérdeztem a szüleimet – ugye van ez a mondás, hogy „nyugtával dicsérd a napot” -, hogy miért kell azzal a kis cetlivel – amit a vásárlás után kapunk – dicsérni a napot? Persze némi mosolygás után elmagyarázták, hogy az a nyugta az nem teljesen azonos a másik nyugtával.

Tanulmányaim kezdetén teljesen más irányba orientálódtam, az általános iskola és gimnázium mellett zeneiskolákat, illetve jazz konzervatóriumot végeztem. Tehát zenész szerettem volna lenni. Ezt támogatta egyébként a családom, de lévén, hogy ők is diplomásak, engem is próbáltak olyan irányba terelni, hogy azért egy felsőfokú „polgári” végzettséget szerezzek meg. Tehát az érettségi után jelentkeztem a felsőoktatásba. Ha jól emlékszem külkereskedelmi főiskolát jelöltem meg első helyen, második helyen talán vendéglátó iparit és mivel ki volt fizetve a jelentkezés, a harmadik helyet is ki kellett tölteni. Már nem tudom milyen megfontolásból, de beírtam a PSZF-et. Végül úgy hozta az élet, hogy oda vettek fel.

Ez nem egy könnyű főiskola, és ha valaki nem tudatosan akar odamenni, akkor sok nehézséggel találja szemben magát. Én is így voltam, de ahogy túléltem az alapozó tárgyakat és jöttek a szakmai tárgyak, akkor tetszett meg kifejezetten a számvitel és ment is. Már a főiskola alatt jó eredményeket értem el számvitelből. A főiskola befejezése után az egyik könyvvizsgáló cégnél kezdtem el dolgozni, ahol aztán a számvitel minden gyakorlati szegletét megismerhettem. Majd néhány év után váltottam át ügyfél oldalra és most már csúnyán mondva „csinálom” a számvitelt.

Miért választja egy férfi ezt a nők dominálta szakmát?

Nem tudtam, amikor az orientálódásom kialakult a számvitel felé, hogy ennyire felülreprezentáltak a hölgyek ebben a szakmában, de ha tudtam volna, az legfeljebb csak még kívánatosabbá tette volna a szakmát! Szeretek nőkkel dolgozni és megjegyezném, hogy a társszakmánk, a jogászok között is sokan vannak. Tehát tulajdonképpen egy hölgyekkel „teli” környezetben dolgozom nap, mint nap és ez az azért ad egy kis pluszt szerintem ennek a szakmának.

Szerinted milyen egy jó könyvelő?

Mindenképpen alázatos, egyrészt a szakma iránt, másrészt az ügyfelek iránt. Továbbá magabiztos a tudásában. Azaz magabiztosan tudja, hogy hova nyúljon, ha keres valamit és magabiztosan kezeli azt a rengeteg forrást, ami most már az internet segítségével elérhető. Az alázatosság alatt pedig azt értem, hogy nem feltétlenül odáig olvassa a jogszabályt, amíg neki jó, vagy amíg a munkaidő tart, hanem egészen addig, amíg az ügyfele számára a lehető legjobb megoldást tudja javasolni. Fontos szempont még, hogy a könyvelőknek szem előtt kell tartani, – a számviteli törvény preambulumában megfogalmazott célt, – hogy olyan beszámolókat alkossunk, amelyek kikerülve a piaci szereplők elé valóban a legvalósághűbb és a legmegbízhatóbb képet nyújtják az általunk könyvelt gazdálkodóról.

Hogyan tartod naprakészen a tudásod?

Ritkán telik el nap – és most nem csak a hétköznapokra gondolok, – amikor nem olvasok valamilyen szakmai cikket. Aki jól kiválasztja, jól szelektálja az információforrásokat, az nagyon alapos és naprakész tudásra tehet szert. Már általában a kötelező kreditpontos szakmai továbbképzésekre is úgy érkezem meg, hogy az ott elhangzottakat igazából csak magamban pipálom, hogy igen, ezt már olvastam, erről már hallottam, ezt már alkalmazzuk.

Vannak-e bevált praktikáid, szokásaid, hogy a húzósabb időszakokat könnyebben átvészeld?

A cégcsoportunknál igyekszünk az egyedi beszámolókat kora tavaszig lezárni, hogy aztán a konszolidációval foglalkozhassunk. Így ez a januártól márciusig tartó, valóban zsúfoltabb időszak egybeesik azzal a szerencsés és szerintem szép időszakkal, amikor esik a hó és lehet menni síelni. Úgyhogy bármilyen zsúfolt is ez a néhány hónap, én mindig igyekszem egy-egy vagy több hosszú hétvégét beiktatni, amikor el tudok menni síelni, így fizikailag és szellemileg is kipihenve tudok szembenézni a kihívásokkal a következő héten.

Milyen felkészülést igényelt számodra a verseny? Hasznosnak találtad?

Természetesen hasznosnak találtam. A felkészülés szempontjából az első fordulóra tudatosan nem készültem, majd amikor a második fordulóba jutásról értesítést kaptam, akkor fogtam a számviteli törvényt és kinyomtattam. Az előtte való hétvégén mind a 250 oldalát az elejétől a végéig elolvastam és közben egy színes szövegkiemelővel kihúztam azokat a részeket, amelyekkel nem találkozom nap, mint nap, vagy éppen a közelmúltban megváltoztak. Ezeket még jó párszor elolvastam és így érkeztem meg a döntőre.

Van néhány jó tanácsod az idei év versenykitöltőinek?

Ha valaki folyamatosan a már említett források segítségével naprakészen tartja tudását, vagy éppen eljön az Adóegyetemekre, akkor az első fordulón nagy meglepetés biztosan nem érheti és jó eredményt fog elérni. Ha valaki ezen továbblép és rászánja az időt és energiát arra, hogy egy kis leltárt készítsen magában, hogy mik azok a jogszabályok vagy jogszabályi helyek, amikkel régen találkozott, vagy nem használja a mindennapi munkája során és ezeket felfrissíti, elolvassa, akkor pedig a dobogós helyezések is abszolút elérhetőek!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!