Az irodában is érhet baleset

Megelőzés és gyorssegély!

Bár szeretnénk azt hinni, az iroda veszélytelen hely, mindenkit érhet baleset a munkahelyén. Most a megelőzésekről és a sérülések ellátásáról lesz szó.

Az egyik leggyakoribb veszélyforrás az elcsúszás. Ez leginkább a konyhában vagy a mosdóban következhet be, elég, ha kifröccsen a kávé, a tej vagy a víz. Egy egyszerű elesésnél is keletkezhet zúzódás, ficam, rosszabb esetben akár törés is. Ha bizonytalanok vagyunk a sérülés nagyságát illetően, vagy felduzzad a helye, esetleg be is lilul, nehezen mozgatható, fáj, mindenképpen szükséges egy röntgent készíttetni. A húzódások, zúzódások kezelésére elegendő egy megfelelő hatóanyagú krém, szükség esetén fásli és pihentetés.

Gyakori az égési sérülés is, például ha a mikróban túlmelegszik a leves, mert közben jött egy telefon, majd az egymást kerülgető kollégák közül valakire ráfröccsen a forró folyadék, máris kész a baj. Minél forróbb, annál mélyebben roncsolja a szöveteket. Ha csak kis felület égett meg, gyorsan tartsuk a hideg víz alá, és akár 15-20 percen keresztül hűtsük. Ha az égés kiterjedtebb, akkor is szükséges az azonnali hűtés, de mindenképp orvos lássa el a balesetet szenvedett kollégát. Semmiképp ne kenjünk krémet, folyadékot a sebre, ha tudjuk, steril kötéssel lássuk el, hogy megakadályozzuk a szennyeződést.

Nem gondolnánk, de gyakori munkahelyi balesetforrás a koccanás is. Mindenki siet, végzi a dolgát, és közben hirtelen kivágja valaki az ajtót, kihúzza a fiókot. A hirtelen jött akadályban, például a kihúzott fiókban bárki eleshet, illetve az ajtónyílásban összerohanhat két kolléga. Ha szerencsétlenül ütköznek, akár el is veszítheti a sérült az eszméletét, de alapesetben is előfordulhat, hogy mindkét fél elesik. Komolyabb sérülés esetén, például, ha nekiesik valaki egy nyitott ablaknak, asztal sarkának, akár fel is szakadhat a bőr vagy fejsérülés következhet be. Ha vérző seb keletkezik, arra alkalmazzunk – lehetőleg steril – nyomókötést, amíg el nem áll a vérzés. Sor kerülhet a seb fertőtlenítésére, például Betadinnal, amit mindig érdemes az irodában tartani. Ha a sérült megtántorodik, elveszíti akár csak egy pillanatra is az eszméletét, hívjunk hozzá mentőt.

Időnként gondot okozhat az olló, kés, az éles papír, a tűzőgép is. A statisztikák szerint a nyílt seb a leggyakoribb munkahelyi baleset. A szúrt, vágott sebeket fertőtlenítsük, vérzés esetén alkalmazzunk nyomókötést. Kis sebnél elegendő a ragtapasz. Arra vigyázzunk, hogy a sebbe ne juthasson szennyeződés, mert elfertőződhet. Ha a vágás mély, mutassuk meg orvosnak, lehet, hogy össze kell ragasztani, kapcsozni vagy varrni a sebet.

Nálatok történt már komolyabb munkahelyi baleset?

Vigyázzatok egymásra és magatokra is!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!