A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) jelenleg hatféle adóalap-kedvezmény lehetőségéről rendelkezik. Ezek a következők: a…
Tudnivalók a 2024. évi szja-bevallásról – Takács Gréta
Gyakorlatorientált tudnivalók és praktikák az eSZJA portál használatához

A 2024. évről szóló 24SZJA jelű bevallás a személyi jövedelemadó, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás és a szociális hozzájárulási adó bevallására szolgál. Ez az az szja-bevallás, amit a magánszemélyeknek (ideértve az egyéni vállalkozókat és a mezőgazdasági őstermelőket) kell benyújtaniuk megszerzett jövedelmükről a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (továbbiakban: NAV). Ennek benyújtása előtt bevallási tervezet készül, melyet az eSZJA portálon lehet módosítani, vagy azzal egyet érteni és beküldeni. Cikkem ezt a témát járja körül.
Az szja-bevallás tervezete
Az 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról (továbbiakban Szja tv.) 11. § (2) bekezdése alapján a magánszemély
- az adóhatóság közreműködése nélkül elkészített bevallást nyújt be NAV-hoz vagy
- az adóbevallási tervezet adatait javítja, kiegészíti, vagy az adóbevallási tervezetben feltüntetett adatokkal egyetért.
Tehát nem kell 24SZJA jelű bevallást készítenie, ha valaki a 2025. március 15-étől elérhető adóbevallási tervezet adataival egyetért, ebben az esetben a NAV által elkészített adóbevallási tervezet 2025. május 20-án érvényes bevallássá válik. Ha valaki nem ért egyet a tervezet tartalmával, akkor azt kiegészítheti, módosíthatja, majd annak beküldését követően lesz érvényes a bevallás. A mezőgazdasági őstermelő, az áfa fizetésére kötelezett magánszemély és az egyéni vállalkozó bevallási tervezete nem válik automatikusan bevallássá, csak akkor, ha azt módosítja, kiegészíti a tevékenységével kapcsolatos adatokkal és mentés után beküldi.
Nincs szükség az szja-bevallás benyújtására, ha…
A magánszemélynek nem kell bevallást benyújtania, ha az adóévben egyáltalán nem volt bevétele, vagy csak olyan bevételt szerzett, amelyet a törvény rendelkezései szerint nem kell bevallani, ezek lehetnek:
- adómentes bevételek pl. nyugdíj, családi pótlék, anyasági támogatás, gyermekgondozást segítő ellátás (GYES), gyermeknevelési támogatás (GYET), ápolási díj;
- amelyek ingó vagyontárgy átruházásából származnak, és az éves bevétel összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, valamint az adóévben a gazdasági tevékenységnek nem minősülő ingó értékesítésből származó jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot;
- amelyek ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog gyakorlásának átengedéséből, e jogról való lemondásból származnak, ha azokból jövedelem nem keletkezik;
- amelyek után a személyi jövedelemadó megfizetésére a kifizető kötelezett;
- amelyek kamatjövedelemnek minősülnek, és azokból a kifizető az adót levonta;
- amelyek az Szja tv. 76. § (2) bekezdése szerinti pénzbeli nyereménynek minősülnek;
- amelyek nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján Magyarországon nem adóztathatók;
- amelyeket külön törvény rendelkezése szerint nem kell bevallani.
Nem kell bevallást benyújtania annak a mezőgazdasági őstermelőnek sem, akinek az e tevékenységéből származó, támogatás nélkül számított bevétele nem haladta meg az éves minimálbér felét (2024-ben ez 1 600 800 forint), és más bevallásköteles jövedelme nem volt, valamint szocho bevallási elszámolási kötelezettsége nincs.
Valamint nem kell bevallást benyújtani akkor sem, ha adózó az adóévben kizárólag egyszerűsített foglalkoztatásban szerzett jövedelmet, és az nem haladta meg a mentesített keretösszeget.
Szja-bevallás főbb ismérvei
A 2024-es adóév már a kilencedik lesz, mely vonatkozásában elkészül az adóbevallási tervezet, melynek főbb ismérvei:
- Minden adóévre automatikusan, külön kérés nélkül elkészíti a NAV azoknak a magányszemélyeknek, akikről munkáltatói, kifizetői adattal rendelkezik.
- Legegyszerűbben a NAV eSZJA Portálján érhető el minden évben március 15-étől az elektronikus azonosítással rendelkezőknek (DÁP mobilalkalmazás vagy Ügyfélkapu+), ezen kívül bizonyos feltételek esetén postai úton is kérhető, illetve a NAV ügyfélszolgálatokon elérhető, megtekinthető.
- Minden évben március 15-én kerül publikálásra és – szükség esetén – május 20-ig lehet rajta módosítani.
- A tervezet nem minden esetben egyezik meg a végleges bevallással. A bevallási tervezet alapját a munkáltatói, kifizetői adatszolgáltatások képezik, melyeket nagyban befolyásolnak az év elején és év közben megtett adóelőleg-nyilatkozatok. Amennyiben év közben változott az adott adóalap-kedvezményre vonatkozó jogosultsága adózónak, de nem nyújtott be új adóelőleg-nyilatkozatot, akkor a bevallási tervezet módosításával, kiegészítésével kell kötelezettségének eleget tennie.
- A terveztet ki kell egészíteni azokkal az adóköteles jövedelmekkel, melyekről a NAV-nak nincs információja pl. ingatlan értékesítés, ingatlan bérbeadás nem kifizető részére stb.
- Az egyéni vállalkozóknak, mezőgazdasági őstermelőknek, áfafizetésre kötelezetteknek önállóan kell benyújtani a bevallást, de ezt megtehetik a bevallási tervezet kiegészítésével is. Javasolt minden évben megvárni a március 15-ét, a tervezetek elérhetőségét, ami segíti adózókat abban, hogy helyes bevallás készüljön el. Célszerű alaposan végig nézni az ún. AF-lapokat, azaz a tervezet alapját képező adatforrásokat, különösen az év közben érvényesített adóalap-kedvezmények esetén. Az adatokat össze kell vetni a rendelkezésre álló igazolásokkal is (pl. 24M30, Adatlap2024 és az adóalap-kedvezményeket megalapozó igazolások: magzati igazolás, családi pótléki határozat/igazolás, betegséget, fogyatékosságot alátámasztó határozatok/igazolások stb.)
- Fontos, hogy a NAV által elkészített bevallási tervezet adatai nem változnak! A tervezetek alján mindig fel van tüntetve, hogy pontosan mikor készült és mely időpontig beérkezett adatszolgáltatások képezik az alapját! A készítés dátuma nem egységes, mivel több millió tervezet készül, elkészítésük szakaszosan zajlik február 10. és március 10 között. A másik dátum pedig azért fontos, mert ha ezt követően módosítja például valamelyik munkáltató az adatszolgáltatását (önellenőrzést ad be a havi 08-as bevallásra), akkor ez a magánszemély tervezetét már nem fogja módosítani. Ilyenkor a munkáltatótól kapott módosított igazolás (24M30) alapján kell a tervezetet módosítani.
Az eSZJA portál használata
Az adóbevallási tervezetet a legegyszerűbben az eSZJA portálon lehet megtekinteni, illetve módosítani. Amennyiben március 15. előtt lépünk be a felületre, akkor még a korábbi éveket tudjuk lekérdezni az „Adóév választása” ikonnal. Mindegyik év vonatkozásában lehetőség van a tervezetek, bevallások, 1+1%-os nyilatkozatok lekérdezésére. Fontos, hogy az szja-bevallások lekérdezése funkcióval a NAV által nyilvántartott utolsó érvényes, feldolgozott, adott adóévre vonatkozó szja-bevallást tudjuk lekérdezni. Ez akkor hasznos, amikor bevallásunk papíralapon vagy az Ügyfélkapun keresztül került benyújtásra és meg kívánjuk tekinteni, illetve önellenőrzést, helyesbítést kívánunk beadni arra vonatkozóan.
Március 15-étől május 20-áig már az aktuális adóév adatai láthatók és a baloldali csempe a Bevallás, a jobboldali csempe az 1+1%-os nyilatkozatok ügyintézésre szolgál, a feliratok pedig segítenek nyomon követni az aktuális állapotot (Átnézésre vár, Folyamatban van, Elfogadott, Beadott).
***
5percAdó ajánló:
Ha szeretnél naprakész lenni az eSZJA portál felületével és annak kezelésével, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>SZJA-bevallás – minden, amit tudni kell és érdemes című online konferenciáján 2025. 04. 07-én, ahol Takács Gréta segítségével gyakorlatias megközelítéssel ismerheted meg a beadási felületet és a lehetőségeket.
Az előadás egy két alkalomból álló előadás-sorozat tagja. A két előadásra külön-külön is jelentkezhetsz, de amennyiben 2025. április 6-ig jelentkezel mind a kettőre, 35% kedvezményt biztosítanak számodra.
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás