A 2024. évről szóló 24SZJA jelű bevallás a személyi jövedelemadó, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás és a szociális hozzájárulási adó bevallására…
Szja adóalap-kedvezmény bevallása – Kopányiné Mészáros Edda
Az adóalap-kedvezmény közös érvényesítése esetén hogyan kell kitölteni a feleknek a bevallást?

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) jelenleg hatféle adóalap-kedvezmény lehetőségéről rendelkezik. Ezek a következők:
- a négy, vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye,
- a 25 év alatti fiatalok kedvezménye,
- a 30 év alatti anyák kedvezménye,
- a személyi kedvezmény,
- az első házasok kedvezménye,
- és a családi kedvezmény.
Az adóalap-kedvezmény érvényesítése
A kedvezmények érvényesíthetők év közben az adóelőleg megállapításakor és év végén a személyi jövedelemadó bevallásban.
Ha a magánszemély a munkáltatónak adóelőleg nyilatkozatot adott valamely adóalap-kedvezmény érvényesítéséről, akkor azt a munkáltatónak figyelembe kellett vennie az adóelőleg megállapítása során és azt a ’08-as járulékbevallásban is szerepeltetnie kellett.
Az így érvényesített kedvezményt a magánszemély adóbevallási tervezete is tartalmazza.
Azonban előfordulhat, hogy a magánszemély év közben nem kérte az adóalap-kedvezmény figyelembevételét, mert azt egy összegben szeretné igénybe venni, vagy nem volt lehetőség év közben a teljes kedvezménykeretet igénybe venni.
Ilyenkor nincs semmi gond, mivel a bevallási tervezetet egyszerűen ki lehet egészíteni, módosítani, javítani.
Ha a módosítás következtében a magánszemélynek visszaigényelhető összege keletkezik, akkor rendelkezhet annak kiutalásáról. Meg kell adnia, hogy azt a NAV milyen postacímre küldje el, illetve, bankszámlaszámra is kérheti az utalást.
Előfordulhat olyan eset is, hogy a magánszemélynek az adóbevallás alapján fizetendő adója van, ekkor lehetősége van – a feltételek fennállása esetén – akár 12 havi, kamatmentes részletfizetést kérnie.
Mindenesetre a jogszerű elszámolás érdekében tisztában kell lenni azzal, hogy az adóalap-kedvezmények érvényesítésének milyen feltételei vannak, hogyan kell a bevallásban a szükséges adatokat kitölteni.
Vegyünk egy példát – első házasok kedvezménye
Például Boglárka és Gergely 2024. júliusában házasodtak össze. Gergelynek ez már a második házassága, de Boglárkának az első. Kérdés lehet, hogy hogyan tudják érvényesíteni az első házasok kedvezményét, mivel azt év közben nem vették igénybe.
Az első házasok kedvezményét a házaspár akkor veheti igénybe, ha a legalább egyiküknek ez az első házassága. A házaspár azon tagja is jogosult e kedvezmény közös érvényesítésére, akinek nem ez az első házassága.
Mivel Boglárkának ez az első házassága, ezért a pár jogosult az első házasok kedvezményére.
Jogosultsági hónapnak a házasságkötést követő 24 hónap tekinthető, azaz a fiatalok augusztustól tekinthetők jogosultnak.
Nézzük meg, hogy összegben ez mit jelent
A házastársak által együttesen érvényesíthető kedvezmény összege jogosultsági hónaponként 33.335 forint. Jelen esetben 5*33.335=166.675 forint kedvezményt érvényesíthetnek együttesen, ami 25.000 forint adómegtakarítást jelent.
Az első házasok kedvezményét a házastársak közösen érvényesítik. Ez történhet úgy, hogy a 25.000 forintot döntésük szerint felosztják egymás között, vagy úgy, hogy a kedvezményt kizárólag egyikük veszi igénybe.
Az igénybevétel feltétele a házastársak – adóbevallásban közösen tett, egymás adóazonosító jelét is feltüntető – nyilatkozata, amely tartalmazza a kedvezmény összegének felosztására vonatkozó döntésüket is.
Például a házaspár dönthet úgy, hogy a kedvezmény teljes összegét Gergely veszi igénybe.
Ekkor Gergelynek a bevallás 116. sorában kell nyilatkoznia. Be kell írnia Boglárka adóazonosító jelét és nevét. Januártól júliusig „0” kódot kell feltüntetni (Az első házasok kedvezményére nem voltam jogosult), augusztustól decemberig pedig „1” kódot (A kedvezmény teljes összegét én érvényesítem). A 31. sorban fel kell tüntetni az érvényesíteni kívánt kedvezmény összegét, azaz 166.675 forintot.
Mivel Gergely bérjövedelme ennél az összegnél jóval magasabb – amelyből a munkáltatója az adóelőleget levonta –, ezért az adóbevallási tervezet 80. sorában (Visszaigényelhető adó, adóelőleg) lévő összeget visszaigényelheti.
További teendőként meg kell jelölnie a „Jelölje, ha Ön a teljes visszaigényelhető összeget, összegeket visszakéri!” szöveg előtti kódkockát és meg kell adni a belföldi pénzforgalmi vagy fizetési számlaszámát, a számlavezető pénzintézet nevét vagy a belföldi postacímét, ahova az utalást kéri.
Boglárkának is ki kell egészítenie az adóbevallási tervezetét. A 116. sorban meg kell adnia Gergely adóazonosító jelét és nevét. Januártól júliusig „0” kódot kell feltüntetni (Az első házasok kedvezményére nem voltam jogosult), augusztustól decemberig pedig „2” kódot (A teljes összeget a házastársam (bejegyzett élettársam) érvényesíti). Boglárkának a 31. sorba 0-t kell beírnia.
A fenti példa csak ízelítő az adóalap-kedvezmények bevallásával kapcsolatban.
***
5percAdó ajánló:
Ha szeretnél naprakész lenni az Szja adóalap-kedvezmények jogszabályi hátterével, azok érvényesítési lehetőségeivel kapcsolatban, akkor vegyél részt a PENTA UNIÓ Zrt. >>SZJA bevallás – minden, amit tudni kell és érdemes című online konferenciáján 2025. 04. 07-én, ahol Kopányiné Mészáros Edda segítségével gyakorlati példákon keresztül ismerheted meg a kedvezmények érvényesítésének lehetőségeit.
Az előadás egy két alkalomból álló előadás-sorozat tagja. A két előadásra külön-külön is jelentkezhetsz, de amennyiben 2025. április 6-ig jelentkezel mind a kettőre, 35% kedvezményt biztosítanak számodra.
Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!
Értékelés, hozzászólás