Számlázás – könyvelői szemmel

Sorvezető problémás esetek feltérképezésére

Sokszor azt hinnénk, hogy egy számla kiállításánál nincs is egyszerűbb dolog. De ha a PENTA egy egész napos konferenciát szervez e témakörben, akkor gyanakodhatunk, hogy ez mégsem így van…

A számla tartalma

Számos jogszabály tartalmaz előírást a számla kötelező tartalmi elemeire, amelyet általánosságban mindenkinek alkalmaznia kell. Ilyen kötelező elem például az időszak. Az áfa teljesítés napjával sokat foglalkozunk, de figyelnünk kell, hogy ne maradjon le a számláról az az időszak, amelyre az adott ügylet vonatkozik. Különösen fontos ez évváltás idején, hiszen nem mindegy, hogy egy januárban kiállított számla december hónapra vonatkozik, és így a tavalyi eredményben kell elszámolni vagy már januári tétel és az idei eredményt terheli, illetve javítja. Összeszedtem legalább 10 jogszabályt a konferenciára és ez alapján végigbeszéljük a számlázásra vonatkozó szabályokat.

Sokan nem is gondolnák, hogy egyes esetekben – például egy jutalékos rendszerben – mennyire meg tudja könnyíteni a számlabefogadó életét, ha meghatalmazás útján állítja ki a számlákat saját maga részére ügynökei, azaz szállítói helyett. Természetesen ezt csak a leszabályozott keretek között lehet megtenni, mely témáról is szót ejtünk a jövő heti előadáson.

A közvetített szolgáltatás szerepe még mindig kiemelt ellenőrzési szempont. A helyi adóellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy ezen a területen gyakran találnak adóhiányt a revizorok a számla tartalmi hiányossága miatt. A helyi iparűzési adó alapjából csak akkor vonhatóak le a közvetített szolgáltatások, ha

  • a szerződésből a közvetítés lehetősége,
  • a számlából pedig egyértelműen a közvetítés ténye kiderül.

Nem elégséges a számlán feltételes módban fogalmazni, vagy utalni a közvetítésre, ott már konkrétan meg kell nevezni, hogy a szolgáltatás közvetített – több szolgáltatás esetén jelölni kell, hogy melyik.

Tudta-e, hogy az élelmiszeripari termék gyártása, kereskedelme, raktározása vagy szállítása esetén a vállalkozásnak FELÍR számmal kell rendelkeznie? Ide sorolható a vendéglátás, vagy egy rendezvény, szálláshely, ahol étel-ital kínálat is van. A FELÍR hatálya alá tartozó terméket tilos olyan piaci szereplőtől vásárolni, átvenni, aki nincs regisztrálva.

Mit tehet a könyvelő utólag, ha hibás a számla?

Mivel a könyvelő utólag kapja meg a számlát és az azt alátámasztó dokumentációt, így ha valamely ponton helytelen volt a számla kiállítása, akkor általában a számlakorrekció szabályait kell alkalmazni. Ez adódhat akár egyszerű elírásból, tévedésből, vagy a teljesítési igazolás dátumából, illetve az aláíratás és postázás idejének hosszából. De lehet, hogy a számla kiállítójának nem állt rendelkezésére a szerződés, így nincs meg az összhang a számla és a szerződés között…, stb. Előfordulhat olyan eset is, amikor nem kell javítani a számlát, csak a bevallási időszakba kell jól besorolni a korrekciót.

Számla korrekció, önellenőrzés

Amennyiben a számlán csak elírás történt és az adóalapot, adót nem érint, akkor a számla javításával helyreáll a kívánt állapot, önellenőrzésre nincs ok. A könyvelést viszont ésszerű az eredeti számla időszakára rögzíteni, hiszen számvitelileg így kerül a helyére a javított tétel.

Ha viszont a javítás eredményeképpen az adóalap vagy adó összege változik, akkor

  • a számlakibocsátói oldalon a fizetendő áfa növekedése önellenőrzéssel jár, a csökkenése viszont nem. Ugyanez a helyzet a téves adókulcs esetén is: ha a javítás fizetendő adó növekedést eredményez, akkor önellenőrizni kell, csökkenés esetén nem. A sztornó számla esete nem tartozik az általános szabály alá. 2016-tól külön figyelemmel kell lenni az időszakos elszámolású számlákra is, mert fizetendő adó esetén itt is előfordulhat önellenőrzés, amennyiben a fizetési határidő az időszakot követő 60 napon túlnyúlik.
  • a számlabefogadói oldalon általában nem szabad önellenőrizni. Ez vonatkozik az időszakos elszámolású számlákra is. Azonban ezt felül kell bírálni a fordított adózású ügyleteknél, illetve azokban az esetekben, amikor nem érkezik be a számla a kibocsátást követő 15 napon belül.

Ezen a területen is érdemes óvatosnak lenni, hiszen nem minden számlára igaz, hogy az áfa bevallás arra az időszakra esik, ami a számlán teljesítés napjaként szerepel.

Időszakos elszámolású ügyletek

2016-tól az időszakos elszámolású számlák kérdésköre sok problémát felvethet. Az első lépés, hogy meg kell vizsgálni a szerződést, mert aszerint kell eldönteni, hogy időszakos elszámolású ügyletről beszélünk-e? Azon vállalkozásoknál, ahol a könyvelés nem kap automatikusan szerződést, ott érdemes felülvizsgálni ezt a gyakorlatot. Az átalánydíjas, a határozott időre szóló vagy folyamatosan nyújtott szolgáltatások gyaníthatóan az időszakos elszámolás, azaz az Áfa törvény 58. § szabályai alá tartoznak.

Az Áfa törvény 58. § szerint a teljesítés napja 4-féleképpen alakulhat:

  • számlák kelte
  • fizetési határidő
  • az időszak utolsó napját követő 60. nap
  • az időszak utolsó napja.

Könyvelői szemmel mindig az a kérdés merül fel bennünk, hogyan tudjuk segíteni ügyfeleinket a számlák helyes kiállításában? A teljesítés napjának meghatározásához készítettem egy táblázatot, jogszabályi hivatkozásokkal megjelölve, melyet a konferencia résztvevői rendelkezésére bocsátok. Ezen keresztül szeretném bemutatni, hogyan lehet egyszerűbben értelmezni az új szabályt.

Egyéb kérdések

Hasonlóan bonyolítja a számlázást a devizában történő számlázás, ahol ismernünk kell a számvitel, illetve az áfa szerinti választott árfolyamot is. Előfordulhat, hogy ez a két árfolyam különbözik egymástól, de van megoldás ezek egyszerűsítésére is. Ezt követően már csak az a kérdés, hogy melyik napi árfolyamot kell alkalmazni a különböző típusú számlák és számlakorrekciók esetén.

A konferencián kitérünk továbbá az előleg kezelésére, a visszáru bizonylatolására, a pénztárgép kötelezettség, helyettesítő számlázás kérdésére, a számlázó adatexportra és ennek jövőjére, és még sok más érdekes témakörre. Végül átbeszéljük a számlabefogadóra vonatkozó szabályokat, az áfa levonhatóságát, és hogy ki felelős a számla tartalmáért? Sok szeretettel várlak!

* * *

Ha részletesebben érdekelnek a számlázási változások és aktualitások, akkor jelentkezz a mai nap folyamán még kedvezményesen a Számlázás – könyvelői szemmel címmel 2016. február 2-án a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésében tartandó előadásomra, ahol személyesen megvitathatjuk felmerülő kérdéseidet!

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM