Kedvezmények a társasági adóban

Új és kedvező változások...

A 2016. június 15-én kihirdetett 2016. évi LXVI. törvény a jogdíj-kedvezményekkel összefüggő változások mellett számos, egyéb módosítást eszközöl az adózás előtti eredményt növelő és csökkentő tételek körében. Egyrészt új kedvezmények is bevezetésre kerülnek a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény [Tao. tv.] rendszerébe, másrészt kedvező változások érintik például a kis- és középvállalkozások (KKV-k) beruházási adóalap-kedvezményét.

A műemlék felújítással összefüggő kedvezmények

A Tao. tv. jelenleg hatályos rendelkezései szerint is adóalap-kedvezményt vehet igénybe a tárgyi eszközt nyilvántartó adózó a műemlék, illetve a helyi egyedi védelem alatt álló épület, építmény értékét növelő felújítás költsége után [Tao. tv. 7. § (1) bekezdés ty) pontja].

A 2017-től hatályos módosítások azonban jelentősen átalakítják a műemlék felújítással összefüggő kedvezményes szabályokat, egyrészt ugyanis bővül az adóalanyi kör (nem csak a tulajdonos érvényesítheti a csökkentést), másrészt a felújítás mellett a karbantartás címén elszámolt költségekre tekintettel is alkalmazható a korrekciós tétel, végezetül pedig nő az igénybe vehető kedvezmény összege. A változásokat érintő legfontosabb tudnivalók az alábbiak:

A Tao. tv. 2017-től hatályos 7. § (1) bekezdés ty) pontja alapján a műemlék értékét növelő felújítására tekintettel elszámolt költségek kétszeresével csökkenti az adózás előtti eredményét a tárgyi eszközt nyilvántartó adózó, amely körbe beletartozik a kincstári vagy az önkormányzati vagyonba tartozó épületek esetén a vagyonkezelő, pénzügyi lízing esetén a lízingbe vevő, illetve koncessziós szerződés alapján történő beszerzés, megvalósítás esetén a tulajdonos. Itt tulajdonképpen „háromszoros” kedvezményről van szó (egyszer a költségként való elszámolásnál és kétszeresen a csökkentő tétel igénybevételekor). E kedvezményre felső korlátként továbbra sem vonatkozik az adózás előtti nyereség, tehát az akár negatív adóalapot is előidézhet. Értékhatárbeli korlátozást jelent ugyanakkor, hogy a csökkentő tétel adótartalma nem haladhatja meg beruházásonként a 100 millió eurót.

2017-től nem csak a műemlék felújítása, hanem annak karbantartása címén elszámolt költségekkel is csökkenthető az adóalap (a fentiekkel megegyező alanyi kör számára). Ezen a jogcímen [Tao. tv. 7. § (1) bekezdés sz) pont] legfeljebb az adózás előtti nyereség 50%-áig érvényesíthető a csökkentés azzal, hogy a csökkentés adótartalma beruházásonként nem lehet több 50 millió eurónál. A műemlék felújítás és karbantartás kedvezménye – bizonyos feltételekkel – halmozható, vagyis azok ugyanazon adóév tekintetében, ugyanazon tárgyi eszköz vonatkozásában igénybe vehetők.

Az új szabályok szerint, ha az adózó nem érvényesíti a Tao. tv. 7. § (1) bekezdés ty) pontja szerinti csökkentő tételt (vagy annak egy részét), akkor a nem érvényesített összeg vonatkozásában adóalap-csökkentéssel élhet a felújításhoz pénzügyi forrást biztosító kapcsolt vállalkozás is [Tao. tv. 7. § (1) bekezdés x) pont]. E kedvezményhez hasonló, a kapcsolt vállalkozások közötti csökkentési lehetőség „átadására” vonatkozó szabályt a Tao. tv. ez idáig csak a K+F közvetlen költségei tekintetében tartalmazott [Tao. tv. 7. § (1) bekezdés w) pont].

Egyes szociális juttatások kedvezménye a munkáltatónál

2017-től a munkáltató adómentesen nyújthat mobilitási célú lakhatási támogatást a munkavállalónak feltéve, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (Szja tv.) foglaltak teljesülnek. A munkáltatónál pedig az ilyen címen elszámolt juttatás összegével – amellett, hogy a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető – „még egyszer” csökkenthető az adózás előtti eredmény [Tao. tv. 7. § (1) bekezdés k) pont].

Szintén új csökkentő tétel vonatkozik a munkásszállás kialakítására, fenntartására, üzemeltetésére az adóévben elszámolt költségekre, ráfordításokra [Tao. tv. 7. § (1) bekezdés l) pont]. Mindkét korrekciós tétel esetén a maximális korlát az adózás előtti nyereség összege. A harmadik szociális jellegű kedvezmény-szabály, a munkahelyi bölcsőde üzemeltetésével, fenntartásával összefüggésben az adóévben felmerült költségek, ráfordítások megítélésére vonatkozik, ezeket ugyanis a munkáltató a törvény erejénél fogva a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségként kezelheti [Tao. tv. 3. számú melléklet B) rész 20. pontja].

A kisajátításon realizált nyereség

2016. június 16-ával új csökkentő tétel került beiktatásra a Tao. tv. 7. § (1) bekezdés ly) pontjába, amely a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény 40. § (1) bekezdésében foglaltakkal összhangban biztosítja a kisajátításon realizált nyereség adómentességét.

Az új szabály szerint csökkenti az adózás előtti eredményt a kisajátítás, valamint a kisajátítási tervben szereplő ingatlanra megkötött adásvétel során kapott ellenérték és az érintett eszköz könyv szerinti értéke közötti pozitív különbözet az adózás előtti eredményben való megjelenése adóévében. A kapcsolódó átmeneti rendelkezés szerint már a 2016-os adóévre is alkalmazni lehet a kisajátításon realizált nyereség adómentességét eredményező csökkentő tételt [Tao. tv. 29/A. § (26) bekezdés].

A KKV-k beruházási kedvezménye

Habár nem új kedvezményről van szó, mindenképpen ki kell emelni a Tao. tv. 7. § (1) bekezdés zs) pontját érintő kedvező változást.

2017-től megszűnik az adózás előtti eredmény csökkentésének 30 millió forintos korlátja, amely a gyakorlatban az jelenti, hogy értékhatártól függetlenül igénybe vehető az adóalap-kedvezmény az új, korábban még használatba nem vett egyes tárgyi eszközök, immateriális jószágok bekerülési értéke után.

Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a csökkentés adótartalma továbbra is állami támogatásnak minősül, az adózóknak tehát figyelemmel kell lennie a vonatkozó közösségi rendeletek szabályaira, az azokban szereplő korlátokra (különösen támogatáshalmozás esetén).

* * *

Amennyiben részletesebben is érdekelnek a társasági adó és a kisvállalati adó változásai, akkor jelentkezz 2016. július 21-ig kedvezményesen a TAO/KIVA 2016. évközi és 2017. évi aktualitások címmel a PENTA UNIÓ Zrt. szervezésben 2016. szeptember 21-én tartandó előadásomra, ahol személyesen is megvitathatjuk felmerülő kérdéseidet.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM