Így készítsük fel a gyerekeket lélekben az iskolára!

Hamarosan kezdődik az iskola

Bár még tart a nyári szünet, augusztus második felében már érdemes elővenni a tankönyveket, és átnézni az előző évi tananyagot. Emellett kezdjük el közösen megvásárolni a szükséges felszereléseket is.

A gyerekek többsége nem rajong a hírért, hogy hamarosan kezdődik az iskola. Ne is a tanulásról beszéljünk nekik, inkább arról, hogy hamarosan újra találkozhat az osztálytársaival, barátaival, szervezhetnek közös programokat. Ha jó a csapat, akár egy évnyitó bulit is rendezhetünk, hogy könnyebb legyen az évkezdés.

Mielőtt belevágnánk a tanulásba, a ráhangolódás jegyében együtt szerezzük be azokat a tanszereket, amik fontosak egy diáknak. Ilyen az iskolatáska, a tolltartó, a ceruzák, a füzetek – nem mindegy, milyen minta van rajta, milyen a színe, milyen márkájú. A gyerekek általában nem szeretnek vásárolgatni, de a táska, tolltartó, tornazsák kiválasztását biztosan nem bíznák ránk, szülőkre.

Ha ezekkel megvagyunk, akkor a szünet utolsó két hetében térjünk rá az ismétlésre. Ne akarjuk órákra az íróasztalhoz láncolni a gyereket, csupán arra vegyük rá, hogy egy-egy nap fél-egy órát fordítsunk közösen a gyakorlásra. Ez lehet hangos olvasás, még a felsősöknek is, szövegértési feladat – itt bármilyen könyvről vagy filmről beszélgethetünk, nem muszáj a kötelező olvasmányt nyüstölni -, illetve egy kis matematika. Utóbbit szintén megoldhatjuk játékosan, kisebbekkel számoljunk kavicsokkal, babbal, míg a nagyobbaknak adjunk fel pár alapműveleti vagy szerkesztési feladatot, ami előhívja a régi ismereteket.

Esetenként a kötelező olvasmány elolvasása is okozhat nehézséget, hiszen számos esetben régies nyelvezetű, hosszú regényeket kell elolvasni, ami tele van leírással, és adott esetben nem túl izgalmas a mai fiatalok számára. Ilyenkor jól jöhet, ha mi is felelevenítjük a tudásunkat, átbeszéljük a történetet, végső esetben nézzük meg a történetet együtt filmen, ha elérhető.

Az utolsó héten próbáljuk már a napirendet is úgy átalakítani, hogy az egyre inkább hasonlítson az iskolás hétköznapokra. Keljen fel a gyerek időben, ha nem is reggel 6-kor, de legkésőbb 7, fél 8-kor ébresszük fel, és vegyük rá arra, hogy minél inkább időben le is feküdjön. Lehetőleg 10 után már ne legyen ébren, különben nagyon fájdalmas lesz átállni az iskolai koránkelésre. Ez azért is fontos, mert az első héten már íratnak szintfelmérő dolgozatokat a gyerekekkel, és nem fog tudni a diák teljesíteni, ha épp próbál a szervezete átállni az iskolai napirendre. Folyton álmos lesz és dekoncentrált.

Legyünk megértőek, ugyanakkor következetesek és szigorúak Ne fogadjuk el, hogy majd holnap ismétlünk, holnap már felkelünk korán.

Az iskolakezdés előtti utolsó hétvégére szervezzünk valamilyen érdekes, szórakoztató családi, nyárzáró programot, amire jó lesz visszaemlékezni az iskolapadban ülve.

Hozzászólások

Jelenleg nincs hozzászólás, légy te az első!

Értékelés, hozzászólás
Az értékeléshez és hozzászóláshoz kérjük jelentkezz be!
Kérjük válassza ki egyéni adatvédelmi hozzájárulását! A weboldal használatával elfogadja az adatkezelési szabályzatunkat: Adatvédelmi szabályzat.
Elengedhetetlen Statisztika Marketing ELFOGADOM